Přejít k hlavnímu obsahu

Včasná jízdenka Evropa: Čím dříve, tím levněji

Info ikona
Cestování vlakem s ČD

Jak cestovat pohodlně, rychle a za výhodnou cenu do zahraničí? Po železnici. Pro levné cestování vlakem po Evropě stačí znát jednoduché pravidlo: koupit si jízdenku včas. Berlín, Krakov, Vídeň nebo třeba Budapešť? Díky Včasným jízdenkám Evropa jsou vám zahraniční destinace ještě blíže. Většina vlaků na mezinárodních relacích je dnes moderní s řadou doplňkových služeb a cestování je také podstatně rychlejší než dříve.

Přestože je cena železniční dopravy v zahraničí, hlavně v západní Evropě, podstatně vyšší než u nás v Česku, zájem o vlakovou dopravu do těchto destinaci roste. K rostoucí popularitě vlaků na mezinárodních linkách přispívají výhodné nabídky jízdenek, které jsou označeny jako Včasné jízdenky Evropa. Ty jsou výrazně levnější než doklady kupované „na poslední chvíli“.

K popularitě železnice při mezistátních cestách přispívají také moderní vlakové soupravy s řadou doplňkových služeb: občerstvením, Wi-Fi připojením k internetu, elektrickými zásuvkami a USB porty pro dobíjení elektroniky, místy pro cestující s dětmi, pro osoby na vozíku nebo pro přepravu jízdních kol.

Atraktivní jsou i cestovní časy a četnost vlaků. Z Prahy do Drážďan, Berlína, Vídně, Bratislavy, Budapešti nebo Mnichova jezdí přímé vlaky prakticky každé dvě hodiny. Několikrát denně je v nabídce spojení do Hamburku, Lince, Žiliny, Krakova nebo Varšavy. S přestupy v důležitých evropských centrech jako je Vídeň, Linec, Mnichov nebo Drážďany se lze snadno dostat do stovek cílových destinací po celé střední Evropě a vyzkoušet se při takové cestě dají třeba i rychlovlaky ICE.

V posledních letech také cestování vlakem hodně zrychlilo. Z Prahy do okolních metropolí, jako jsou Berlín, Vídeň nebo Bratislava se dostanete za přibližně 4 hodiny. Do vzdálenější Budapešti nebo do Hamburku až u Severního moře trvá cesta jen něco málo přes 6 a půl hodiny. Snadno dostupná jsou také polská města, jako jsou Krakov, Katovice, Varšava nebo dokonce Gdaňsk.

Info ikona
Cestování vlakem s ČD do Evropy

Výhody včasného nákupu

Národní dopravce dnes nabízí výhodné Včasné jízdenky Evropa ze všech významnějších železničních stanic v Česku do podobně významných stanic v Rakousku, Německu, Polsku a na Slovensku, a také do dalších zemi, jako je Maďarsko, Chorvatsko, Švýcarsko, Dánsko, Belgie, Nizozemí a také do slovinské Lublaně a Mariboru.

Předprodej Včasnych jizdenek Evropa je zahájen zpravidla 60 a v některých případech až 90 dni před datem plánovaného odjezdu na e-shopu ČD. Do některých zemi pak i na mobilním webu a v aplikaci Můj vlak. Zakoupit si je můžete ale také telefonicky nebo u pokladní přepážky s prodejem mezinárodních jízdenek (za servisní poplatek 50 Kč za osobu vyjma jízdenek na noční vlak do Švýcarska). Cena Včasné jízdenky Evropa je dynamická a jejich počet je omezený, a tak platí, že čím dříve si ji koupíte, tím větší bude výše vámi získané slevy. Proto doporučujeme nákup neodkládat a využit možnost několikaměsíčního předprodeje. Prodej Včasných jízdenek Evropa za velmi výhodné ceny je totiž ukončen okamžikem jejich vyprodání.

Co je potřeba vědět o Včasné jízdence Evropa

- Čím dříve ji koupíte, tím je cena výhodnější.

- Předprodej je až 2 měsíce.

- Jízdenky lze koupit až do vyprodání kontingentu na internetu v e-shopu Českých drah i na mezinárodních pokladnách ve velkých železničních stanicích. Koupit je lze do 2. i 1. třídy.

- Jízdenky lze použít v určených vlacích, jsou na jméno a nejsou přenosné. Při kontrole je nutné se prokázat osobním průkazem.

- U převážné většiny zemí je možné prokázat se při kontrole elektronickou verzí jízdenky v mobilním telefonu, tabletu nebo notebooku.

- Pro návratky Včasných jízdenek Evropa platí různé podmínky podle cílové země.

 

Měření