Přejít k hlavnímu obsahu

Co dědíme po rodičích: Genetika ovlivňuje váhu, plodnost i náladu. Za tuk může otec

Genetická dědičnost je záhadným koktejlem, kde se vlastnosti míchají v neuchopitelném tanci genů. I když je těžké jednoznačně určit, co pochází od otce a co od matky, existují jasné indikace o tom, jaké vlastnosti můžeme zdědit. Váha, nálada a dokonce i plodnost jsou faktory, které mohou být ovlivněny genetikou a mohou se různě přenášet od rodičů na potomstvo.

Věda o genetické dědičnosti je složitá. Na velmi konkrétní otázky jako „Po kom jsem zdědila takhle velký nos? A kde se vzal můj talent?“ je těžké jednoznačně odpovědět. Dawn Allain, licencovaná genetická poradkyně, říká: "Je téměř nemožné říci, odkud přesně každá vlastnost v člověku pochází. Většina vlastností je ovlivněna mnoha různými geny, z nichž některé zdědíte od každého rodiče." Velkou roli samozřejmě hraje také prostředí, protože to, že je gen přítomen, nemusí vždy znamenat, že je skutečně vyjádřen. Co dědíte po otci a co po matce?

Bylinka, která je ideální pro ženy: Uleví od příznaků menopauzy, pomůže při bolestivé menstruaci a dokonce usnadňuje početí

Žijeme v době, kdy téměř na všechno existuje lék a velmi často zapomínáme na to, že blahodárné účinky pro naše zdraví mají i přírodní zdroje - především bylinky. Existuje jedna, kterou by měla znát každá žena. Dokáže totiž ulevit od bolestivé menstruace, příznaků menopauzy a dokonce i usnadnit početí. Už jste slyšeli o bylině jménem kontryhel?
svetzeny.cz

1. Genetika ovliňuje váhu

V našem těle jsou dva druhy tuku: "dobrý tuk", který zrychluje náš metabolismus a pomáhá udržovat zdravou váhu. A existuje "špatný“ bílý tuk, který může vést k obezitě a nemocem. Každý má obojí, ale podle studie zveřejněné v Nature Communications může být množství "dobrého" tuku zděděno po vaší matce. Naopak sklony k ukládání bílého tuku, zejména kolem orgánů, pochází pravděpodobně od vašeho otce. 

2. V genech máme koncentraci a náladu

Serotonin je hormon, který je spojen s náladou. Pokud jsou hladiny serotoninu u matky nízké, podle studie publikované v JAMA Psychiatry je pravděpodobnější, že dítě bude později v životě trpět poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Zdá se, že geny předávané z matky na dítě, které ovlivňují produkci serotoninu, také ovlivňují schopnost koncentrace.

Struktura části mozku, která řídí emoční regulaci a hraje roli při poruchách nálady, jako je deprese, se podle studie s větší pravděpodobností přenáší z matek na dcery než z matek na syny nebo z otců na děti obou pohlaví říká studie v Journal of Neuroscience. To by mohlo znamenat, že dcery zdědí alespoň část jejich nálad od svých matek.

Galerie: Nejkrásnější kabáty na jaro 2024. Inspirujte se, trenčkoty budou největším hitem

Začíná zima a nastal ideální čas při dlouhých chladných večerech projít váš šatník a připravit se na jarní módní sezónu. Trendy na jaro 2024 vám přinášejí širokou škálu stylů a vzorů, které zdůrazňují pestrost a kreativitu. Objevte kabáty, ve kterých můžete v jarní sezóně zazářit.
svetzeny.cz

3. Plodnost je také ovlivněna genetikou

Podle studie publikované v Science může být plodnost ženy ovlivněna genem, který zdědila po svém otci. V normálním vajíčku je část buňky zvaná centriola eliminována jako součást přirozeného vývojového procesu. Pokud však nejsou centrioly odstraněny – často kvůli genetické dysfunkci zděděné po otci – může být žena neplodná, vysvětlili vědci.

Zdroj článku