Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Vzpomenete si na jména hlavních postav z nejznámějších českých literárních děl?

Povinná četba nás provázela už od základní školy, kdy jsme museli psát čtenářské deníky. V rámci přípravy k maturině jsme pak četli ta nejdůležitější literární díla, jež patří ke zlatému fondu naší literatury. Všichni tedy zcela jistě máme v této oblasti nějaké povědomí, ale jak dobře jednotlivá díla opravdu znáte? Vzpomenete si například na jména hlavních a vedlejších postav? Otestujte se v našem zábavném kvízu.

Nejznámější česká literatura

Česká literatura se pyšní mnoha vynikajícími díly, která získala uznání jak v České republice, tak i po celém světě. Mezi nejznámější česká literární díla patří několik klasických a moderních textů, které zanechaly hlubokou stopu v literární historii.

Mezi nejvýznamnější patří "Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války" od Jaroslava Haška. Toto satirické dílo, prostřednictvím příběhů Josefa Švejka, vystihuje absurditu války a stalo se klasikou české literatury. Dalším významným dílem je například "R.U.R. (Rossum's Universal Robots)" od Karla Čapka, které představuje první výskyt slova "robot" v literatuře a položilo základy pro jeho rozvoj a popularizaci po celém světě. Mezi klasická díla patří i "Babička" od Boženy Němcové, která líčí venkovský život a českou tradici. Tato kniha je považována za jedno z nejvýznamnějších děl české literatury.

Moderní česká literatura je reprezentována dílem "Nesnesitelná lehkost bytí" od Milana Kundery, které se stalo symbolem české literatury ve světě a zkoumá hluboká témata identity, lásky a existence. Nemůžeme zapomenout ani na Franze Kafku, který sice byl německým spisovatelem, ale jeho dílo, jako například "Proměna", je ovlivněno Prahou a českou kulturou. Jaroslav Seifert, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1984, přispěl významnými básněmi, z nichž "Maminka" je jedním z nejznámějších. Tyto díla jsou jen pouhým zlomkem bohatého literárního dědictví českého národa, které pokračuje v inspiraci čtenářů po celém světě. Česká literatura dále nabízí mnoho významných autorů a děl, které obohacují světovou literární scénu.

Zábavný kvíz: Otestujte si, zda patříte mezi necelé 2% nadprůměrně inteligentních lidí

Inteligenční kvocient, zkráceně IQ, může být hodnocen prostřednictvím různých testů. Jen přibližně necelé 2% populace má IQ nad 130, což je nadprůměrná hodnota. Vyzkoušejte si náš zábavný kvíz a zjistěte, jakou máte přibližnou úroveň inteligence vy.
svetzeny.cz

Otestujte se v zábavném kvízu!

Pokud se vám kvíz nezobrazuje, klikněte zde.

Zdroj článku