Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Šatlava nebo žebřiňák. Tato slova vaše děti už znát nebudou. Otestujte si svoje znalosti

Čeština je krásný a bohatý jazyk, který se vyvíjí stejně rychle jako všechno, co nás obklopuje. Víc než kdy dříve z něj mizí některá slova a jsou nahrazována jinými. Vývoj sice nezastavíme, ale pečovat o náš jazyk bychom měli. Třeba tak, že se pokusíme úplně nevymýtit zastaralá slova, která dříve patřila k běžným výrazům. Jak jste na tom se znalostí zastaralých slov vy? Otestujte se v našem kvízu.

V dnešní době se mění rychlostí blesku snad všechno kolem nás. A nejde jen o moderní technologie, které nás obklopují na každém kroku. Rychle se vyvíjí a tím i mění náš jazyk. S tímto vývojem dochází ke ztrátě některých slov, která byla ještě relativně nedávno naprosto běžná, ale dnes už pomalu propadají do kategorie archaismů. Stačí si vzpomenout třeba na telefonní automat, disketu nebo walkman. Tyto výrazy už mladší generace znát nebude. Je tu ale i opačný trend, kdy naopak některá moderní slova a výrazy mohou být záhadou pro starší generace. Například termíny jako "stories", "appka" nebo "dropnout" jsou běžnými součástmi komunikace v digitálním prostředí, ale mohou být zcela neznámé pro ty, kteří nejsou obeznámeni s moderními technologiemi a sociálními sítěmi.

Kvíz: Poznáte největší světové umělce? Otestujte své znalosti. Testem projdou jen opravdoví znalci

V historii vzniklo několik významných děl, která formovala konkrétní období a jistě zanechala hluboký dojem v každém z nás. Autoři těchto děl jsou považováni za nejvýznačnější umělce všech dob. Někteří z nich představovali ikony určitého uměleckého směru, zatímco jiní dokonce vytvořili svůj vlastní unikátní styl. Jak dobře znáte světově známá umělecká díla a jejich autory? Otestujte se v zábavném kvízu.
svetzeny.cz

Jaké jsou klíčové trendy, které ovlivňují vývoj českého jazyka v současné době?

Vliv anglilčtiny

S příchodem internetu a globalizací se angličtina stala významným faktorem ovlivňujícím český jazyk. Mnoho anglických slov a výrazů se začalo integrovat do českého slovníku. Některá z nich se stala nezbytnou součástí moderního komunikačního stylu, jako například "email", "internet", či "smartphone".

Technologický Vývoj

Rychlý pokrok v oblasti technologie výrazně ovlivnil způsob, jakým komunikujeme. Moderní technologie, jako jsou chytré telefony, sociální sítě a elektronická komunikace, přinesly nové výrazy a zkratky do běžného užívání. Slova jako "selfie", "meme" nebo "hashtag" jsou nyní běžnou součástí naší každodenní konverzace.

Jaká hemisféra je vaše domimantní? Jednoduchý test vám odhalí pravdu

Mýtus o tom, že levá a pravá hemisféra mozku ovlivňují osobnost a schopnosti jednotlivců, je poměrně rozšířený, ale reálně je to mnohem složitější. Mozek je velmi komplexní orgán, kdy na většině úkolů spolupracují obě hemisféry. Přesto však existují různé zábavné testy, které naznačují, kterou z hemisfér využíváte více. Při tomto testu si i zatleskáte.
svetzeny.cz

Sociální média a internetová Kultura

Sociální média hrají klíčovou roli v současné komunikaci. Zkratky, slang a nová slova, která vznikají na sociálních médiích, se rychle šíří mezi uživateli. Jejich popularita může být velmi krátkodobá, což odráží rychlost a dynamiku digitální komunikace.

Změny ve spisovném jazyce

Spisovný jazyk se mění v souladu s moderními komunikačními potřebami. Slova a gramatické struktury, které byly dříve považovány za zastaralé, postupně ustupují novým, mnohdy jednodušším formám. Přesto zůstává důležité zachovat a udržovat spisovný jazyk jako součást kulturního dědictví.

Regionální vlivy a multikulturalita

S přílivem lidí z různých částí světa se do českého jazyka dostávají nové vlivy. Multikulturní prostředí přináší do jazyka nová slova a výrazy, obohacující tak jeho bohatství a rozmanitost.

Je důležité si uvědomit, že jazyk je živý organismus, který se neustále mění a přizpůsobuje novým potřebám a trendům. Zachování kulturního dědictví a spisovného jazyka je však stále důležité, aby byla zajištěna kontinuita s minulostí. S respektováním tradic a otevřeností novým vlivům můžeme přispět k bohatství a dynamice českého jazyka v moderní éře.

Otestujte se v zábavném kvízu

 

Zdroj článku