Přejít k hlavnímu obsahu

Šukačka, Pičín nebo Kokotsko: Víte, odkud se vzaly lechtivé názvy českých obcí?

Kdo by neznal známou písničku od kapely Yo Yo Band, která je přímo prošpikovaná slovy, jež obecně vnímáme jako vulgární. Někdo se usměje a pronese nějakou poznámku, jiný pohoršeně povytáhne obočí. Přitom jde většinou o naprosto nevinnou souhru náhod. Názvy obcí spadly do kategorie sprosťáren spíše mimoděk, často v souvislosti s přejímáním slov nebo s vývojem češtiny.

Při pátrání po lechtivých názvech měst a obcí, ale i dalších zeměpisných míst, se nejde nezamyslet nad tím, jak vlastně vznikly. Koho napadlo pojmenovat obce jako Pičín, Šukačka, Řitka, Mrtník nebo třeba Držka? A co pak takové Kozodírky? Dost možná vás budou tyto názvy inspirovat, až budete hledat cíl některého z vašich výletů po vlastech českých.  

Naším tipem je Onen Svět, který sice není vulgární, ale přinejmenším ve vás vyvolá otázku, jestli byste tam chtěli bydlet. Určitě se tam zajeďte podívat, protože je to malá osada v okrese Klatovy, kterou budete míjet cestou na šumavskou Železnou Rudu. Stejně se pak jmenuje unikátní přírodní rezervace, jež se nachází kousek odtud.

Kvíz: Poznáte nejkrásnější česká města podle fotek? Zjistěte, jestli je mezi nimi to vaše

Naše země má bohatou historii a mnoho malebných měst, která lákají návštěvníky svou architekturou, kulturou a atmosférou. Do dnešního testu jsme vybrali 10 měst, která patří k těm nejnavštěvovanějším i nejkrásnějším. Zkuste je poznat podle fotek.
svetzeny.cz

A které další názvy měst a obcí stojí za pozornost?

Pičín

Tuto obec najdete v okrese Příbram a první zmínka o ní je podle dostupných pramenů už ze 13. století. Název je pravděpodobně odvozen z latinského slova „piscina“, což znamená v překladu „rybník“. Další vysvětlení pak nabízí staroslověnština, která nabízí slovo „pěčina“, což je označení pro „pěkné místo“.  

Šukačka

Tento název vyvolává u většiny lidí přinejmenším úsměv nebo různé poznámky. Místní obyvatelé si na ně už zvykli, stejně tak na to, že se turisté u cedule s označením obce fotí. Při pátrání po původu bizarního názvu narazíte na několik verzí. Ta nejpravděpodobnější je, že pochází ze slova „šuka“, což je srbsky „koza“. Žádné orgie se tu tedy pravděpodobně nikdy nekonaly, i když, kdo ví..

Kokotsko

Dnes již zaniklá obec nedaleko Rokycan na Plzeňsku dala název rozsáhlému polesí s naučnou stezkou, na které můžete potkat plno vzácných rostlin a živočichů. Projdete tady kolem Kokotských rybníků až k prameni s příznačným označením Čůráček, který vyvěrá z útrob hřebene Kokot. Uhodnout původ názvu Kokotsko není tak těžké. Ve staročeštině tento výraz označoval kohouta.  

KVÍZ: Zvládli byste učivo základní školy? Osvěžte si znalosti z přírodopisu a poznejte české ptáky

Venku začínají zpívat ptáci a to znamená, že jaro je v plné síle. Přemýšleli jste někdy nad tím, jací ptáci se objevují ve vašem okolí? Poznáte, kdo se to objevuje ve vašem krmítku? Poznáte ptáky z fotografií? Otestujte své znalosti.
svetzeny.cz

Řitka

Známá obec ve Středočeském kraji je pověstná i díky tomu, že zde bydlí řada celebrit jako je třeba Helena Vondráčková nebo Roman Vojtek. Název není sice vulgární, ale souvisí s řitním otvorem, což je přeci jen choulostivé téma. Historici se v původu názvu rozcházejí. Jednou z verzí je, že se obec původně jmenovala Řídká Lhota a postupně se vžilo zkrácené pojmenování, jiným vysvětlením může být jméno po majitelích panství – rodu Řitků.

Držkov

První zmínky o Držkově pocházejí z poloviny 14. století. Obec leží v okrese Jablonec nad Nisou a podle všeho byla pojmenována po jistém kováři Držislavovi, kterému se zkráceně říkalo Držek. Nemusíte se tedy bát, že byste tady dostali „držkovou“.

Bizarních názvů měst a obcí bychom našli samozřejmě více. Při pohledu na mapu České republiky vás mohou zaujmout třeba Hroby, Vrahovice, Peklo, Mrchojedy a další. Není na nich nic špatného. Některé obce se ale pro jistotu přejmenovaly. Například z Mrdákova na Domažlicku je dnes Mrákov. Obec Sračkov už byste také podle navigace nenašli, přejmenovala se totiž na Malou Lípu.  

 

Zdroj článku