Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Poznáte české historické osobnosti podle fotografií? Testem projdete bez chyby, pokud jste dávali ve škole dobrý pozor

V dětství jsme se o nich učili a fotografie mnohých z nich zdobily stěny školních tříd, jiné jsme vídali v učebnicích. Znalost významných osobností naší historie patří k všeobecnému přehledu každého z nás. Pojďte si s námi připomenout slavné Čechy, kteří formovali naše politické, kulturní a společenské dění. Poznáte je na dobových fotografiích? Otestujte své znalosti v našem zábavném kvízu.

Každého z nás bavilo ve škole něco jiného. Předměty jako byl dějepis, literatura, hudební a výtvarná výchova se ale týkaly každého z nás. Někoho učivo vůbec nebavilo, v jiných naopak vzbudilo zájem. Každopádně jsme měli fotografie či obrázky významných osobností naší historie, kultury či politiky na očích. Ať už to bylo na stěnách školních tříd, chodeb nebo v učebnicích. Díky tomu jsme všichni měli možnost si je zapamatovat. 

Česká historie je na významné osobnosti opravdu bohatá. Mnohé z nich hrály klíčovou roli ve formování národa a jeho kultury. Někteří významní Češi se proslavili i v zahraničí. Každopádně zanechali nesmazatelný otisk v dějinách Českých zemí. Pojďme si připomenout alespoň něklteré z nich. 

Kvíz: Jaromír Jágr nebo Václav Havel. Co víte o slavných českých osobnostech, které se proslavily ve světě? Otestujte si své znalosti

Jsme sice malá země, ale to neznamená, že bychom nezanechali stopu ve světovém kulturním, politickém a společenském dění. Dokazuje to řada slavných Čechů, kteří naši zemi proslavili. Podívejme se tentokrát na osobnosti od druhé poloviny 20. století až po současnost.
svetzeny.cz

Významné české historické osobnosti

Karel IV. (1316–1378)

Český král a římský císař, byl jednou z nejvýraznějších postav středověké Evropy. Jeho vláda byla obdobím rozkvětu pro České království. Karel IV. nejenže konsolidoval politickou moc, ale také podporoval vědu, umění a vzdělání. Jeho nejvýznamnějším počinem z hlediska budoucích generací bylo založení Karlovy univerzity v Praze, což je jedna z nejstarších univerzit v Evropě.

Tomáš Garrigue Masaryk (1850–1937)

První prezident Československé republiky, filozof a sociolog. Tomáš Masaryk hrál klíčovou roli při vzniku samostatného československého státu po první světové válce. Jeho politika byla založena na demokracii, právním státě a lidských právech. Masaryk se stal symbolem nově vzniklého státu a jeho odkaz na demokracii a svobodu přetrvává dodnes.

Vědomostní kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte české dějiny 20. století

Otestujte svoje vědomosti. Kolik si toho ještě pamatujete ze školních lavic? Zjistěte, zda jste v hodinách dějepisu dávali dobrý pozor. Tentokrát se test, který prověří vaše znalosti, týká českých dějin 20. století.
svetzeny.cz

Bedřich Smetana (1824–1884)

Významný český skladatel a klavírista, je považován za otce české národní hudby. Jeho symfonický cyklus "Má vlast" zahrnuje slavnou skladbu "Vltava," která vyjadřuje lásku k české krajině. Smetana nejen propagoval českou hudbu, ale také vytvořil základy pro další generace skladatelů.

Alfons Mucha (1860–1939)

Malíř a grafik Alfons Mucha je známý svými elegantními plakáty, ilustracemi a dekorativními uměleckými díly. Jeho práce reflektovaly umělecký styl secese a byly symbolem českého uměleckého hnutí na konci 19. a začátku 20. století. Mucha také vytvořil slavnou "Slovanskou epopej," sérii obrazů, která vypráví o historii a mytologii slovanských národů.

Božena Němcová (1820–1862)

Spisovatelka Božena Němcová je jednou z nejvýznamnějších postav české literatury 19. století. Její román "Babička" je považován za klenot české prózy a reflektuje lidovou kulturu a tradice. Němcová se stala symbolem českého romantismu a bojovala za vzdělání a práva žen.

Toto byl jen nepatrný výčet významných historických osobností našich dějin. Některé možná najdete i v našem kvízu. Poznáte je (a mnohé další) jen podle fotogfrafií a obrázků? Otestujte své znalosti. 

Pokud se vám test nezobrazuje správně, klikněte na odkaz ZDE

Zdroj článku