Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Co víte o Velikonocích: Otestujte své znalosti zvyků a tradic, jež ke svátkům jara patří

Info ikona
Velikonoce

Berete Velikonoce jen jako prodloužený víkend a příležitost k odpočinku, nebo si užíváte tradice spojené se svátky jara a doma vám nesmí chybět malovaná vajíčka, nádivka a mazanec? Odhalte v našem testu, jak dobře znáte velikonoční tradice i regionální zvyky. Některé jsou všeobecně známé, o jiných jste dost možná ani neslyšeli.

Sváteční čas oslavte s rodinou

Velikonoce jsou v naší tradici nejen důležitým církevním svátkem, ale i dny, spojenými s obnovou života a radostí. Slavení Velikonoc se váže k bohatému folklóru a zvykům, které přetrvávají po generace. Jedním z nejznámějších symbolů jsou zdobená velikonoční vajíčka, která se vyrábějí různými technikami a zdobí se tradičními vzory i moderními motivy. Velkou roli hraje také pomlázka z vrbového proutí, kterou chlapci mrskají dívky výměnou za obdarování vajíčky nebo sladkostmi. Velikonoční stůl je pak bohatě prostřený tradičními pokrmy, jako je jehněčí, mazanec, šunka nebo kraslice, a rodiny se scházejí k společnému oslavování a připomínání symboliky tohoto svátku.

Velikonoce jsou také časem, kdy se lidé rádi vydávají do přírody na procházky, výlety a pikniky, aby si užili první jarní sluneční paprsky a probuzení přírody. Velikonoční pondělí je obzvláště vyhledávaným dnem pro tradiční koledování a veselou atmosféru, kdy skupinky dětí chodí z domu do domu zpívat a přinášet radost a veselí. Celkově jsou Velikonoce v Česku spojeny s radostí, rodinnou pohodou a tradicemi, které posilují pouta mezi generacemi a udržují ducha společenství v živém.

Horoskop na Velikonoce 2024 pro jednotlivá znamení zvěrokruhu: Váhy, pozor na přejídání, Lvi letos hodí tradice za hlavu

Datum Velikonoc se každý rok mění podle lunárních fází. Slaví se vždy první neděli po prvním jarním úplňku, který letos vychází na 25. března. Slunce bude stát ve znamení ohnivého Berana, který nám bude dodávat elán do života, aktivitu a rozhodnost. Co přinesou Velikonoce 2024 zrozencům právě vašeho znamení zvěrokruhu? Nahlédněte do našeho horoskopu.
svetzeny.cz

Otestujte se v zábavném kvízu!

Znáte dobře velikonoční tradice i regionální zvyky? Otestujte se! Pokud kvízem projdete bez jediné chyby, jste opravdový znalec!

Zdroj článku