Přejít k hlavnímu obsahu

Dopřejte dětem zajíčka a vajíčko. Proč jsou pro ně Velikonoce důležité?

Nezáleží na tom, jestli se u vás hledají po zahradě vajíčka, nebo zůstáváte u našich českých zvyků. Hlavně že se u vás na Velikonoce něco děje. Tradice totiž mají v dětském světě velký význam.

Věřte, že vaše děti si budou velikonoční zvyky pamatovat celý život a rodinné tradice předají dál. Prožité Velikonoce rodinu i více sblíží a na hezké chvíle budete ještě dlouho vzpomínat. Proč bychom tedy neměli kupovat obarvená vajíčka v obchodě a zapírat se před koledníky?

Proč jsou tradice pro děti tak důležité?

● Děti potřebují jistoty a řád a každoročně se opakující tradice takovými jistotami jsou. Aby si to uvědomili i ti nejmenší, je dobré zavzpomínat na svátky předešlé – jaké bylo počasí, u koho jsme byli na koledě... Můžete při té příležitosti vyzdvihnout, co se vaši potomci za ten rok nového naučili – že loni ještě neuměli uvázat stuhu na pomlázku a letos už jim to jde... Dětem zkrátka tradice pomáhají orientovat se v čase – mají se na co těšit a na co vzpomínat.

● Tím, že společně trávíte čas přípravami svátků, bavíte se u toho a povídáte si o tom, píšete svou vlastní rodinnou historii a děti získávají pocit soudržnosti. Proto je také dobré nezůstávat u zavedených tradic, ale vytvořit si vlastní, typické jen pro vaši „smečku“. Může to být třeba procházka na oblíbené místo nebo zdobení keře před domem vajíčky.

● Děti si díky tradicím uvědomují, že jsou součástí jisté kultury, jež si dědictví předává z generace na generaci

Kde se vzal zajíček a vajíčko?

Symbol zajíčka a zvyk hledání vajíček, která zajíček schoval, k nám přišely z Německa. Jsou rozšířené i v Americe a Anglii, ale pozor, tam se hledá už v neděli ráno. Děti tenhle zvyk milují, protože svátky okoření špetkou tajemství, které našim velikonočním tradicím trochu chybí.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku