Přejít k hlavnímu obsahu

Filmový mafiánský boss Marlon Brando: Herečtí kolegové ho označovali za podivína, on sám celý život bojoval s bulimií

Většina lidí zná Marlona Brandoa jako starého Dona Vita, který šéfuje mafiánské rodině Corleonů. Málokdo však o herci ví, že v podstatě celý svůj dospělý život bojoval s bulimií. Kromě toho ho také jeho herečtí kolegové považovali za podivína kvůli jeho výstředním nápadům. Co všechno jste o této herecké legendě nevěděli?

Hollywoodská legenda, kterou všichni znají jako mafiánského bosse

Marlon Brando se narodil 3. dubna roku 1924 v Nebrasce v USA. Jeho otec byl prodavač a matka byla herečka. V mládí navštěvoval vojenskou akademii, ze které byl však za neposlušnost vyloučen. Poté se přestěhoval do New Yorku, kde studoval herectví na Dramatic Workshop u Stelly Adlerové. Na jevišti debutoval roku 1944 v roli Ježíše Krista a ve stejném roce získal roli i ve hře I Remember Mama. Později se začal objevovat v dalších hrách, kdy ho nakonec newyorští kritici zvolili nejslibnějším hercem Brodwaye. V roce 1947 všechny ohromil svým neuvěřitelně přesvědčivým výkonem v inscenaci Tennesseeho Williamse Tramvaj do stanice Touha, která byla roku 1951 zfilmována s Marlonem v hlavní roli. Za tuto roli získal svou první nominaci na Oscara. Ve světě filmu však debutoval již o rok dřív ve filmu Muži, který byl o hendikepovaných veteránech 2. světové války. Za svou hereckou kariéru získal Marlon několik prestižních ocenění, včetně dvou Oscarů za nejlepší mužský herecký výkon. Jeden z nich byl právě za roli šéfa organizovaného zločinu, kterým byl Don Vito Corleone. Sošku si však tehdy odmítl převzít na protest proti stereotypnímu zobrazování domorodých Američanů v historii filmu.

Jak dnes vypadají herci z filmu Mumie: Brandon Fraser hubne, představitele Imothepa byste poznali jen stěží

Kdo by neznal filmový trhák Mumie, který měl premiéru před bezmála čtvrt stoletím. Během chvilky se stal hitem, který má dodnes zástupy fanoušků. Příběh ve stylu Indiana Jonese nás ve dvou časových rovinách zavádí do Egypta a nechybí v něm skvělá zápletka, napětí, ale i humor a láska až za hrob. To vše zabalené v krásných kostýmech a výpravě, která k takovému filmu patří. Jak dnes vypadají jeho protagonisté?
svetzeny.cz
„Dali jsme si večeři a pak Marlon odešel na záchod - a vrátil se a objednal si další jídlo," – osobní asistentka herce, Alice Marchak

Marlon Brando byl zádumčivý podivín, který se na place často nudil

Marlon Brando byl proslulý dokonalým ztvárněním zádumčivých charakterů, právě proto získal i svoji ikonickou roli v Kmotrovi, na kterou byl příliš mlád, ale díky úpravám byl do role „zestárnut“. Jeho projev byl jedinečný a stal se králem dramatu. Díky svým skvělým hereckým výkonům se stal jedním z největších herců své generace. Paradoxem je, že Brando otevřeně hereckou profesí pohrdal, což popsal i ve své autobiografii Songs My Mother Teach Me. Ostatně jeho herečtí kolegové ho popisovali jako podivína, kdy měl například při natáčení filmu Tramvaj do stanice Touha vyprovokovat jednoho z kulisáků k pěstnímu souboji, protože se zkrátka nudil. Jindy zase při natáčení scény v kultovním filmu Superman četl svoji repliku z plenky dítěte, které ve scéně držel, jelikož se zkrátka odmítl naučit svůj text nazpaměť. Dokonce ztratil svoji sošku Oscara, k čemuž suše prohlásil, že absolutně netuší, kde ji mohl ztratit.

Celý dospělý život údajně bojoval s bulimií

Přestože měl herec velmi dobrou fyzičku, tvrdí se, že celý svůj dospělý život bojoval s bulimií. O jeho poruše příjmu potravy se rozepsala jeho dlouholetá osobní asistentka Alice Marchak v knize Me And Marlon. Ta mimo jiné popisovala i situace, kdy herec po zkonzumování jídla odcházel na záchod a po návratu si objednal další jídlo. Jeho temné tajemství asistentka prokoukla ve chvíli, kdy našla herce omdlelého v koupelně, kdy předtím zvracel s jídlem i krev. Navzdory této poruše, kterou měl trpět, se herec dožil relativně vysokého věku, kdy zemřel v roce 2004 ve věku 80 let.

Kam zmizel Masařík z Básníků? Akram Staněk zůstal v umělecké branži, vyniká v divadelním světě

Na svém kontě má Akram Staněk více rolí, ale žádná z nich nebyla tak výrazná, jako Masařík. Podnikavého studenta, který ve filmu Jak básníci přicházejí o iluze vydělává na povzbuzujících lécích pro mediky, si pamatujeme všichni. Pak ale Akram náhle zmizel, ale jen pro televizní diváky. Herec pokračoval v divadelních rolích. Dnes už nepobíhá po prknech, co znamenají svět, ale usedl do režisérské židle a je také úspěšným výtvarníkem.
svetzeny.cz
Hollywoodská legenda Marlon Brando
Zdroj článku