Přejít k hlavnímu obsahu

Kam zmizel Masařík z Básníků? Akram Staněk zůstal v umělecké branži, vyniká v divadelním světě

Info ikona
Akram Staněk a Pavel Kříž

Na svém kontě má Akram Staněk více rolí, ale žádná z nich nebyla tak výrazná, jako Masařík. Podnikavého studenta, který ve filmu Jak básníci přicházejí o iluze vydělává na povzbuzujících lécích pro mediky, si pamatujeme všichni. Pak ale Akram náhle zmizel, ale jen pro televizní diváky. Herec pokračoval v divadelních rolích. Dnes už nepobíhá po prknech, co znamenají svět, ale usedl do režisérské židle a je také úspěšným výtvarníkem.

Herec s egyptskými kořeny studoval poslední ročník DAMU, když dostal nabídku na svou nejznámější roli. Postava Masaříka sice nebyla hlavní, ale Akram se mezi ostatními hvězdami rozhodně neztratil. 


 

Podnikavý Masařík zamířil k divadlu

Narodil se v Káhiře do rodiny novinářů. Tatínek pocházel z Egypta a maminka byla Češka. Po rozvodu rodičů se však s matkou přestěhovali zpět do Prahy. Po ukončení studia a úspěchu ‚‚Básníků” však žádné závratné role nepřicházely a mladý herec se přesunul do  brněnského loutkového divadla Radost, kde strávil dlouhých sedm let. Hostoval také ve známém HaDivadle. Na prknech, co znamenají svět se Akram našel. Rozdávat na jevišti emoce od radosti po smutek a především vidět upřímné reakce diváků, je k nezaplacení a toto umělecké prostředí herce zcela učarovalo.

Staněk zůstal věrný světu za oponou

Na začátku zlatých devadesátek rozjel vlastní divadelní soubor a se svými hrami slavil úspěch jak v domácím prostředí, tak také za hranicemi. Z podnikavého Masaříka, jehož chemická laboratoř vyráběla během zkouškového období povzbuzovadla pro vystresované studenty medicíny, se stal úspěšný autor a režisér divadelních her. Vrhl se také na dráhu pedagoga a vyučoval na brněnském JAMU techniku mluveného slova. Po dvou letech ze školství odešel, protože ho tato práce nenaplňovala. Divadlo bylo vždy přednější. Jeho umělecký cit se projevuje i v práci grafika a dokonce spolupracoval s různými reklamními agenturami. Sympatický všeuměl je zkrátka talentovaný v mnoha směrech umělecké branže. 

Akram Staněk jako nezapomenutelný Masařík

Úspěšný režisér založil oblíbený festival

Svou velkou lásku k divadlu Akram zúročuje mimo jiné na Mezinárodním festivalu nezávislých a amatérských divadel Apostrof, jenž se koná vždy na konci divadelní sezóny. Filmový Masařík stál nejen u zrodu oblíbeného festivalu, ale je ředitelem celé akce a jako grafik se podílí na prezentaci celého projektu. Staněk je mezi divadelníky velmi oblíbený, i když z režisérského křesla umí být přísný. Jakožto výtvarník klade velký důraz také na scénografii a vše musí perfektně ladit.

Ohledně soukromého života se o Staňkovi moc neví. A proč taky? Po své nejslavnější roli mu sláva nestoupla do hlavy, jako některým jeho tehdy mladým kolegům a místo rebelství se soustředil na práci. Podle dostupných informací je však Akram rozvedený a má tři děti. Jak se Masařík během let proměnil, se můžete podívat v naší galerii.

Poznali byste dnes Akrama Staňka alias brýlatého Masaříka?
Zdroj článku