Přejít k hlavnímu obsahu

Prvorepublikový herec Richard Antonín Strejka z Cesty do hlubin študákovy duše: Proč se hrobu dočkal až 22 let po smrti?

Info ikona
Rudolf STREJKA

Představitel „Šejka“ Peterky z komedie Cesta do hlubin študákovy duše byl významným prvorepublikovým hercem. Přesto si však vlastní hrob nemohl z finančních důvodů dovolit, a když v září roku 1990 zemřel v důsledku rakoviny prostaty, rozloučit se s ním přišla jen hrstka lidí.

Skromné prameny informací o jeho dětství

R. A. Strejka se narodil jako Richard Antonín Strejček dne 13. prosince 1908 v Praze. Přestože je o jeho dětství a dospívání minimum informací, podařilo se dohledat, že již jako dítě chodil sedm let do dětského baletního souboru Augustina Bargra a Národního divadla. Roku 1923 měl ve svých patnácti letech vystupovat v představení baletu Louskáček. Režisér Jaroslav Kvapil a herec Bohuš Zakopal ho tehdy herecky zaškolili ve Vinohradském divadle. V roce 1932 působil v kabaretu Červené eso, který hrál v sálu paláce Československé tiskové agentury (později Divadlo hudby) v Praze. Kabaret však po krátké době zanikl z finančních důvodů. Působil také v operetě kladenského Stálého divadla, Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a dalších větších městech.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Babička od Boženy Němcové Terezie Brzková ze slavné herecké rodiny: Ve skutečnosti děti nesnášela

Kdo by neznal legendární „Babičku“ od Boženy Němcové, kterou Terezie Brzková ztvárnila jako laskavou, moudrou, lidskou a nadmíru dobrosrdečnou? I další její role byly v podobném duchu a Terezie Brzková se tak divákům vryla do paměti jako laskavá a milá žena. Ve skutečnosti však prý neměla ráda děti a byla velice náladová.
svetzeny.cz

Přátelská povaha definovala i jeho role

R. A. Strejka byl ve svém okolí známý svou velmi přátelskou povahou, pozitivním naladěním, elánem, nekonfliktní povahou a dětskou hravostí. Nejspíš i jeho přátelská povaha způsobila, že jej filmaři 30. let začali používat pro veselé postavy mladíků a studentů, přestože je mnohdy hrál už po svých třicátých narozeninách. V letech 1938 - 1939 vystoupil dokonce ve čtrnácti filmových titulech. Přestože se nikdy nestal velkou filmovou hvězdou, dokázal svou přítomností rozzářit jakékoliv dílo a diváci na něj s úsměvem vzpomínají dodnes.

„Šejk“ Peterka i rozhlasový Ferda Mravenec

Mezi jeho nejvýznamnější filmové role patří postava „šejka“ studenta Peterky ve filmu z roku 1938 Cesta do hlubin študákovy duše od režiséra Martina Friče. Další významnou rolí byla postava studenta Antonína Holouse ve filmu z roku 1938 Škola základ života. Třetí neméně významnou rolí studenta byla postava praštěného studenta architektury Vaška ve filmu z roku 1939 Příklady táhnou. Poté se objevoval v menších rolích, například společník kněžny Witkónské v Mořské panně z roku 1939, novomanžela ve filmu Kristiánovi z roku 1939, bratra Oty Pechla v melodramatu Lízino Štestí z roku 1939 nebo třeba v roli Aloise v komedii Děvče z předměstí anebo Všecko příjde najevo z roku 1939. Během okupace se ještě několikrát objevil ve studentských rolích například v roli studenta medicíny Jaroslava ve filmu Směry života z roku 1940 nebo třeba studenta Jaromíra Turečka v komedii Prosím, pane profesore! z téhož roku. Ztvárnil několik desítek dalších epizodních rolí, přesto však na začátku 50. let jeho jméno zcela zmizelo z titulků a filmaři o něj přestali mít zájem, ačkoliv byl nadějným a talentovaných hercem. Přesto byl však pracovně velmi vytížený, pracoval hodně v rozhlase, kde byl mimo jiné prvním rozhlasovým představitelem Ferdy Mravence od Ondřeje Sekory.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Česká Barbra Streisand, Laďka Kozderková: I přes nemoc bojovala a dodávala optimismus ostatním. Zemřela příliž brzy, nebylo ji ani 40 let

Jedna z nejtalentovanějších českých zpěvaček, to byla Laďka Kozderková. Stihla nazpívat řadu písní a odehrát mnoho rolí. A bylo by jich jistě daleko víc, kdyby do jejího života nezasáhla vážná nemoc, se kterou v 37 letech prohrála svůj boj.
svetzeny.cz

Samotářský život a osamělý pohřeb

R.A. Strejka se nikdy neoženil, žil v domácnosti se svou sestrou a byl poměrně samotářský. Po smrti své sestry se přestěhoval do garsonky ke svému dobrému kamarádovi Ladislavu Brančovi, se kterým se seznámil v 70. letech. Branč mu byl oporou až do jeho smrti, která nastala 2. září roku 1990 z důvodu rakoviny prostaty. Na pohřeb skoro nikdo nepřišel a jelikož po Strejkovi nezbyly peníze ani na jeho vlastní hrob, urna byla nakonec předána právě jeho příteli Brančovi. Nakonec se zasadil o jeho uložení do hrobu označovaném jako „Pomník českým hercům,“ na Vyšehradském hřbitově, ke kterému došlo až v roce 2012.

Světla Amortová: Nacisté herečku týrali krutými pokusy, které zanechaly následky. Možná proto zahořkla natolik, že chtěla smrt kolegyně

Může někoho utrpení změnit natolik, aby pak sám ubližoval? Pokud ano, herečka Světla Amortová, která si zahrála například v seriálu Třicet případů majora Zemana, by toho byla příkladem.
svetzeny.cz

Zdroj: FDb