Přejít k hlavnímu obsahu

Štěstí na dosah 4: Jak se bránit tíze samoty

Samota není příjemná nikdy a občas dokáže být tak tíživá, že ze sebe štěstí dolujeme jen těžko. Co s tím?

* Především si uvědomte, že být v určitém životním období sám, je naprosto přirozené. Problém to začne být až tehdy, kdy to trvá moc dlouho a osamělý člověk ztratí chuť a sílu dostat se z ulity osamění ven.

* Pro začátek hledejte na samotě pozitiva (ano, jsou a není jich málo!). Zažeňte sebelítost či výčitky, ty vás ochromí a zabrání vám hledat reálná řešení. Zkrátka akceptujte svůj současný stav – jinak se vám ho těžko podaří změnit.

* Využijte času, který máte jen pro sebe, k tomu, abyste se v něčem zlepšili, trochu se rozmazlili či se vydali na cestu za svým snem – když vám v tom právě teď nic nebrání.

* Vyhledejte pozapomenuté přátele či členy širší rodiny, vraťte se ke „starým“ koníčkům a najděte si nové, zkrátka naplno žijte. To vás povede ze samoty ven samo o sobě.

* Nebojte se také využívat třeba seznamky. Martina Horáková, odbornice na vztahy ze seznamovacího portálu leyter.com, upozorňuje, že touto cestou nemusíte hledat výhradně životního partnera, ale také kamarády, party spřízněných duší, prostě lidi, s nimiž už sami nebudete.

Foto: Depositphotos (1)