Přejít k hlavnímu obsahu

Peníze už nemusí patřit mezi nepříjemná témata

Partnerské soužití si každý z nás představí jako v romantickém filmu. Krásné večeře, držení se za ruce, ale v reálném životě se chtě nechtě musí řešit i praktické záležitosti. Například finance a jejich spoření. Šetřit například na společnou dovolenou s partnerem prospěje nejen našemu vztahu, ale i nám samotným.

Zjistěte, jaký je váš společný cíl a dejte se do toho. Chcete novou televizi, nábytek nebo auto? Domluvte se s partnerem, kolik budete měsíčně přispívat, vytvořte účet a plnění vašich snů může začít. Motivací pro vás může být sledovat, jak rychle se ke své vysněné věci blížíte. Není nutnou podmínkou řešit veškeré finance společně, ale partnerovi takto dáte najevo, že je pro vás vztah a plnění společných cílů důležité.

Peníze jako choulostivé téma
Peníze jsou ve vztahu často „tabu téma“. Jak potvrzuje průzkum banky ING z minulého roku, 25 % párů v Česku přiznává hádky, které jsou zapříčiněné právě nezodpovědným zacházením s financemi. Zvolte si proto variantu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Můžete mít společný účet pro domácnost, kam budete oba přispívat a i vytvářet finanční rezervu, pokud by vás potkala nějaká nečekaná situace, jako třeba rozbitá pračka. Finance rovněž můžete spravovat společně, a mít tak přehled o veškerých výdajích vaší polovičky. Stejně tak ona o vás. Není ani špatnou volbou, pokud si budete spořit každý odděleně.

Důležité je začít
Je jedno kdy a kolik nám je. Je to stejně jako se cvičením. Prostě začít. „Společným spořením se také můžete ve vztahu vzájemně motivovat. Není to jednoduché, a proto jsme v ING přišli s nabídkou Chytrého spoření, kde navíc novým i stávajícím zákazníkům nabízíme i motivující 2% sazbu,“ dodává Radek Sedlář, ředitel retailové sekce banky ING. Předtím, než začnete se spořením, je dobré udělat si revizi příjmů a výdajů. To vám pomůže zjistit, kolik si můžete dovolit do spoření investovat.

„Rostoucí úspory posilují pocit bezpečí a vzájemnou důvěru. Společným spořením dáváme najevo, že vztah myslíme opravdu vážně,“ říká psycholožka Martina Viewegová, která se zabývá ve své praxi poradenstvím v oblasti životního stylu a partnerských vztahů.