Vy už zase máte kašel? Svět ženy poradí, jak se ho zbavit
svetzeny.cz
Malé plody působí nenápadně a možná jste o některých ani dosud neslyšeli. Věřte ale, že jsou nabité vitamíny a dokáží léčit všemožné neduhy a zahnat i depresi. Rozhodně zkuste ochutnat a zařadit do svého jídelníčku, pro své zdraví uděláte hodně. Seznamte se!
Oranžové bobule rakytníku řešetlákového dozrávají na podzim a ceněné jsou hlavně pro vysoký obsah vitaminu C. I proto se rostlině říká citroník severu nebo sibiřský zázrak. K dostání je v podobě šťáv, džemů a kompotů.
Goji neboli kustovnice čínská je tradičním lékem na všechny neduhy v čínské medicíně. Naši předkové dokonce považovali goji za elixír dlouhověkosti. Užívat můžete sušené plody, nesmíte však přesáhnout dávku 30g za den. Prospějete hlavně svému zraku a zpomalíte proces stárnutí – mohli bychom tedy očekávat i vyhlazení vrásek.
Lidově černý jeřáb. Plody tohoto keře jsou bohaté hlavně na flavonoidy, které zpevňují cévy. Sirup, který se z arónie vyrábí, snižuje hladinu cholesterolu a posiluje imunitu, bojuje tedy i s civilizačními nemocemi. Moderní věda nyní zjistila, že látky obsažené v arónii fungují jako prevence rakoviny tlustého střeva, ale také žaludečního vředu, různých zánětů nebo jaterního selhání.
Říká se mu indický angrešt. V Indii, odkud pochází, je amalaki posvátné a má přezdívku nebeské ovoce. Má protizánětlivé účinky, funguje na snížení zánětů, horeček a nachlazení. Bobule amalaki snižují cholesterol v krvi a všeobecně se používá k posílení imunity. Je v něm hodně vitaminu C a k dostání je u nás v sušené podobě.