Přejít k hlavnímu obsahu

Symbol devadesátek: V Discolandu Sylvie si podával dveře Gott s Jandou, ale i mafiáni s holkami z Perlovky

V devadesátých letech nebylo vyhlášenějšího klubu, než byl proslulý Discoland Sylvie. Kontroverzní majitel Ivan Jonák (†59) měl ve svém podniku ta největší jména své doby. Každý, kdo něco znamenal vysedával v Libni a vychutnával si bujaré večírky. Častým návštěvníkem byl Karel Gott (†80), Petr Janda (81) nebo Lucie Bílá (57). Společně s nimi tam pak vysedávali mafiáni, politici či veksláci.

O tom, kdo po revoluci ovládl noční zábavu, nebylo pochyb. Discoland Sylvie praskal ve švech a Jonákovi se peníze množily rychlostí blesku. Každý chtěl být součástí party, na které popíjel božský Karel a další hvězdy nejen hudební branže.

Krásné ženy po Gottově boku

Právě známá jména zdvihala prestiž klubu. Stačí se podívat na dobové fotografie. Jedním z legendárních je snímek, na kterém sedí Gott vedle Jonáka a může oči nechat na krásné blondýnce. Ostatně hříšnými ženami se to v klubu jen hemžilo. Ve spodní části několikapatrové budovy byl striptýz a o náhodný sex s holkami z Perlovky nebyla nouze. Sám pan majitel se nikdy netajil slabostí pro lehká děvčata.

Bílá s Jandou, politici a zločinci

V podniku to také roztáčela Lucie Bílá, která měla na počátku devadesátých let rockové období a všichni si umíme představit, jak to asi s její neutuchající energií muselo v klubu vypadat. Nejeden večírek si nenechal ujít ani Janda z legendární kapely Olympic a mnoho dalších osobností tehdejší doby. „Tam se v jeden večer sešli politici, umělci, zločinci, podnikatelé a vysocí policajti. Ti všichni se tam chodili bavit, koukali na jeho cvičeného medvěda, na striptýz a dělali kšefty,” zavzpomínal novinář Josef Klíma. Samozvaný mafián bez mafie zkrátka věděl, co lidé chtějí a že jsou lačni po pořádné zábavě. V klubu vystupovaly i takové hvězdy, jako je kapela Guns’n’Roses a během jedné noci dokázal Jonák vydělat i neuvěřitelný milion korun.

Za zavřenými dveřmi newyorského klubu Studio 54: Neřízené orgie, drogy a nekončící hvězdné party

Pokud byste v 70. letech žili v New Yorku a nenavštívili alespoň jednou vyhlášené Studio 54, jako byste nežili. Legendární klub, kde se konaly ty nejlepší party za přítomnosti největších hvězd, byl proslavený po celém světě. Drogy byly v klubu volně dostupné a pak se děly věci. Neřízené orgie byly na denním pořádku a divokým večírkům se nebránily ani světově známé osobnosti.
svetzeny.cz

Jméno Ivan Jonák znala celá republika

Velká moc s mafiány a policisty za zády udělala své a Jonák si myslel, že je pánem Prahy. Bohatství dával okatě najevo a neřešil, co si o něm ostatní myslí. Slavná je fotka, kdy se projíždí v kabrioletu s nahými dívkami a rád se fotil pokrytý bankovkami. Dařilo se mu na všech frontách. Klub vynášel více než dobře, slavní si v něm podávali dveře, lehké dívky byly vždy dostupné a celá republika věděla, kdo je Ivan Jonák. Mračna se začala stahovat ve chvíli, kdy se kontroverzní podnikatel dozvěděl, že jeho žena Ludvika chce se společníkem podnik prodat. 

Atentát na manželku a střelba na majitele klubu

Tento nápad se Jonákovi samozřejmě nelíbil. Klub šlapal jako na drátkách a rozhodně se ho nehodlal vzdát. Jednoho dne však dostal zprávu, že na jeho ženu byl u stánku se zeleninou spáchán atentát a Ludvika na místě zemřela. Vdovec tak měl najednou po problému a podnik mohl dále fungovat. O dva měsíce později ale málem došlo i na Jonáka. Nejprve mu byla do auta nainstalována výbušnina, ale naštěstí se mu nic nestalo. Vzápětí mu někdo prostřelil tvář. „Měl jsem štěstí v neštěstí, protože jsem těsně před výstřelem zvedl hlavu od kapoty. Jinak bych byl zasažen přímo do spánku,“ uvedl tehdy Jonák pro televizi Nova s tím, že má ochromenou celou levou půlku obličeje. 

Nájemnou vraždu nikdy nepřiznal

Dál už příběh všichni známe. Nájemný vrah, kterého policie dopadla, začal mluvit. Jonák si objednal smrt své ženy a výbušnina se střelbou měly být varováním, aby ihned zaplatil druhou půlku za nájemnou vraždu. Podnikatel skončil na 18 let za mřížemi. Nikdy se ovšem k objednávce vraždy nepřiznal a i v roce 2014, kdy byl propuštěn, tvrdil stále to samé. Po návratu na svobodu chtěl znovu rozjet svůj úspěšný podnik, ale lidé už měli jiné druhy zábavy. 

Přesto v mnoha rozhovorech Jonák tvrdil, že se znovu vrátí na výsluní a napraví svou pošramocenou pověst. To se mu už ale nepovedlo. Přesně 666 dnů od propuštění z vězení zemřel sám ve svém bytě na komplikace spojené s cukrovkou. Jeho milovaný Discoland se částečně zboural a budou zde vystaveny nové byty.

Discoland Sylvie a její majitel v dobách největší slávy
Zdroj článku