Přejít k hlavnímu obsahu

Co ještě nevíte o orgasmu?

O milostném vyvrcholení toho bylo už hodně napsáno, přesto stále zůstává zahaleno rouškou tajemství. Nebojte se ji s námi poodhalit, abyste i vy prožily zázrak naplněné slasti…

Mění se sex věkem? 

Vědci dokázali, že čím je žena starší, tím snadněji dosáhne orgasmu. Tři čtvrtiny padesátiletých popisují větší uspokojení než dřív a častěji dospějí k vyvrcholení. Důvod je zřejmý: ostych mládí je pryč a navíc v tomto věku ženy lépe znají své tělo. 

Společný orgasmus = základ dobrého sexu? 

Tohle tvrzení ještě podporují hollywoodské filmy, v nichž milenci vždy doběhnou do cíle naráz. V reálném životě je průběh vzrušení u mužů a u žen rozdílný. Něžné pohlaví k vyvrcholení potřebuje delší čas, a navíc roli hraje i to, v jakém okamžiku dne se dvojice miluje. Zatímco muži jsou na testosteronovém maximu v sedm ráno, ženy nejsnáze dospějí k extázi večer. Co třeba zkusit potkat se na půli cesty, třeba v 15 hodin? Možná to pak klapne k oboustranné spokojenosti. 

Zvyšuje zdrženlivost touhu? 

Naopak. Dlouhodobá sexuální abstinence vede podle studií k poklesu libida. Ale v takovém případě si můžete pomoci docela jednoduše sami. Autoerotika povzbudí a uspokojí milostnou touhu stejně jako samotný styk. 

Je orgasmus zdravý?

Po vyvrcholení se vám po těle rozluje nejen příjemný pocit, ale zdvojnásobí se také množství obranných látek. Každý prožitý orgasmus se příznivě podepíše na délce a kvalitě života. Znáte snad příjemnější a přirozenější prevenci civilizačních chorob?

Může být sex zábavný i bez „cílové odměny“?

A proč by nemohl být? Obzvlášť když svého muže milujete a dokáže vás vzrušit stejně jako v prvních dnech vašeho vztahu. Přesně ví, co se vám při milování líbí, kde vás polaskat, aby ve vás zažehl správnou touhu. A samotný akt vás pak přivede do jiné domenze. Njaednou máte pocit, že jste jedno tělo a jedna duše. Zkrátka v posteli vám to klape, přesto jsou dny, kdy nepřekročíte pomyslný poslední stupínek a spalující orgasmus se nedostaví. Odborníci ujišťují, že to je naprosto normální stav a není třeba se tím trápit. Považují za důležitější uvědomit si, jaké pocity prožíváte během tělesné blízkosti. Zároveň nabádají, abyste nevinily ze selhání a neschopnosti svého partnera. Nedokázal by se třeba příště patřičně uvolnit a pak by teprve mohlo být zaděláno na trápení. 

Léčí sex bolesti? 

Hormon oxytocin, který se při orgasmu vylučuje, dokáže zmírnit bolesti hlavy. Výmluva na migrénu je tím pádem passé. 

Mám špatného partnera, když s ním nedosáhnu orgasmu? 

Na tu pochybnost rovnou zapomeňte. Pároví terapeuti zdůrazňují, že na orgasmu se podílejí oba partneři. Žena by podle nich měla vědět, co ji nejlépe uspokojí, a taky to dokázat partnerovi sdělit. Protože ani ten nejskvělejší muž neumí číst myšlenky. 

Je ženské vyvrcholení k něčemu potřebné? 

Teoreticky není. Žena nepotřebuje mít orgasmus k tomu, aby byla odplodněna. Ale přesto, pokud má orgasmus v době ovulace, zvyšuje to pravděpodobnost otěhotnění, protože se tím podpoří uvolnění vajíčka. Kromě toho se vylučuje oxytocin - hormon věrnosti a mazlivosti, což upevňuje pouto mezi ní a partnerem.

Proč to některým ženám jde snadno a jiným obtížněji? 

Souvisí to se schopností uvolnit se, ale též s anatomií. Pokud klitoris leží příliš daleko od vaginy, je dosažení klitoridálního orgasmu složitější. Existují však jiné cesty k uspokojení a záleží na odvaze proějšku, zda je vyzkouší.

Funguje orgasmus jako elixír mládí? 

Bezpochyby! Podle výzkumu britských vědců vás jeden orgasmus týdně dokáže omladit až o sedm let - nicméně každé milování se počítá… Při vyvrcholení se odbourává stres a člověk lépe spí. Navíc pleť vypadá zářivější, protože se cévy rozšíří a pokožka se lépe okysličuje. Aktivní sexuální život je proto (hned po sportu) nejdůležitějším faktorem mladistvého zevnějšku. Takže buď obujte tenisky, nebo skočte do postele. 

Kolik kalorií spálíte při orgasmu? 

Po 15 minutách sexu završených orgasmem zmizí až 88 kcal. Tuhle odtučňovací kůru se vyplatí zkusit…

Je uspokojení jen otázkou správné techniky? 

Bohužel neexistuje žádný trik, který by fungoval vždycky a na každého. Navíc ženský orgasmus úzce souvisí především s psychikou. Pokud je muž na partnerku naštvaný, také mu to prožívání sexu komlikuje a ženy se negativních pocitů zbavují hůř. Obtížně zapomínají na každodenní starosti nebo rozepře a nedokážou se pak při sexu uvolnit. 

Co znamená mokrý orgasmus?

Jedná se o ženskou obdobu mužské ejakujace. K jeho vyvolání je zapotřebí velmi intenzivního dráždění přední části pochvy. Alespoň jednou za život ho prožila až třetina žen.