Přejít k hlavnímu obsahu

5 kroků z milostné krize

Sundala jste brýle zamilovanosti a přemýšlíte o rozchodu? Víme, jak lásku přivolat.

Krok 1: Pojmenujte problém 

Každý sám za sebe: Potíže nastávají, když někdy přesně nevíme, co vlastně problém je, jenom cítíme, že něco není v pořádku. Rozpitvejte si tento pocit do hloubky. Ptejte se: Co se změnilo od doby zamilování? Proč se najednou tak často hádáme? Proč k sobě nejsme něžní? Proč už mezi námi není tak silné pouto? 
Společně: Poproste partnera, aby si tyto otázky promyslel také. Co je podle jeho názoru váš největší problém? Pak spolu o svých poznatcích mluvte. Důležité přitom je nic nehodnotit.

Krok 2: Objasněte pohnutky

Každý sám za sebe: Psychologové tvrdí, že nám chování a nedostatky našeho partnera vadí hlavně tehdy, když máme pocit, že tím ztrácíme něco pro nás důležitého. Proto přemýšlejte: Co ve mně vyvolává jeho chování? Proč mně vadí právě to, že se mnou málo mluví? Cítím se nerespektována? Mám pocit, že nás dva nevnímá jako tým? 
Společně: Také při tomto kroku je velmi důležité, abyste se vzájemně vyslechli. Využijte tuto příležitost pro to, abyste si promluvili o vnímání hodnot obecně. Ptejte se jeden druhého: Jak důležitá je pro tebe dochvilnost? Zdvořilost? Uznání? Humor? Harmonie? Jako pár se díky těmto otázkám poznáte ještě mnohem lépe. 

Krok 3: Převezměte odpovědnost 

Každý sám za sebe: Až dosud jste se při plnění úkolů soustředila spíše na svého partnera a na to, co dělá, nebo spíš na to, co nedělá správně. Takže je jasné, že teď jste na řade vy sama. Buďte k sobě naprosto upřímná: jaké chyby jste udělala v nedávné minulosti, co se vašeho vztahu týče? Kdy jste svému příteli nebyla moc dobrou partnerkou? A proč se to stalo? Buďte k sobě nanejvýš upřímná, ale pořád laskavá, nijak si to nevyčítejte.
Společně: To same platí o společném rozhovoru v tomto kroku - když váš milý neví, kdy a proč udělal něco špatně, nerozčilujte se, nevyčítejte a nepředhazujte mu jeho chyby. Je to těžké, ale zkuste svému muži místo toho říct, že v budoucnu plánujete převzít více zodpovědnosti za váš vztah, a poproste ho, aby se pokusil o to samé. 

Krok 4: Sněte a přejte si 

Každý sám za sebe: Klidně se nechte unést fantazií a uvažujte o svých touhách o dokonalé lásce a vztahu. Jak by vypadal váš vztah s partnerem v ideálním světě? Jak by vypadal obyčejný den, který spolu trávíte? Jak byste se chtěla cítit? Vyhraďte si na tuto část úkolu dostatek času a zeptejte se upřímně sama sebe: Opravdu to takhle chci také v realitě, nebo je jenom hezké snít? Opravdu toužím ze všeho nejvíc po tom, aby mi můj partner každý den říkal, jak jsem skvělá? 
Společně: Poté, co jste si povyprávěli do detailu o svých přáních a touhách, dejte si chvíli na rozmyšlenou a pak si vzájemně přiznejte zcela upřímně, která přání jste ochotni tomu druhému splnit a u kterých se o to alespoň pokusíte. Jistě dokážete najít kompromis, který uspokojí vás oba. 

Krok 5: Změňte perspektivu 

Každý sám za sebe: Možná jste jako pár úspěšně zvládli projít všechny tyto kroky, prodiskutovali jste důležité body a shodli se na kompromisech, které oběma vyhovují. Pokud se vám to povedlo, tak gratulujeme. Pokud ne, pak si s tím nedělejte starosti: psychologové totiž tvrdí, že vztah se mění rovněž tehdy, když se mění jenom jeho část. Důležité proto je, že se alespoň pokusíte vcítit do pocitů svého partnera. Co myslíte, jak se cítí? A proč se chová tak, jak se nyní chová? Opatrná buďte jenom na to, abyste mu nepodsouvala svoje vlastní představy o tom, co si skutečně myslí a prožívá a z jakého důvodu.
Společně: Když cítíme, že se nám druhý opravdu snaží porozumět, jsme mnohem více ochotni pro náš vztah také něco udělat. A tak řekněte svému partnerovi, že mu rozumíte nebo že se o porozumění alespoň snažíte a snažit budete. 

Je možné se znovu zamilovat? 

Práce na vztahu je důležitá, ale přinejmenším stejně důležité je také užívat si legrace. Snažte se o to, aby byly zábavné i vaše obyčejné dny. Smějte se spolu, třeba u komedie. Malé změny v denní rutině mohou způsobit velké změny ve vztahu. 
TIP: Držení se za ruku podporuje vylučování hormonů zamilovanosti.