Přejít k hlavnímu obsahu

Sportovní podprsenka: kdy ji vyměnit?

O podprsenkách se říká, že jsou jako nejlepší přítelkyně, a o těch sportovních to platí dvojnásob – měly by poskytnout oporu i v těch nejnáročnějších situacích...

Tady ovšem paralela s nejlepšími přítelkyněmi končí. Přece jen každá máme tu nej asi jen jednu na celý život, zatímco u sportovní podprsenky to rozhodně není žádoucí, přestože té oblíbené se vám bude těžko zbavovat. Podle Mariky Høseggen, návrhářky sportovních podprsenek Kari Traa, si podprsenky, které nosíme nejčastěji a nejraději, rozhodně nezachovají v průběhu času svou kvalitu a potřebné vlastnosti, a to i když jsou šité z kvalitních materiálů a maximálně dobře. Jak často kupovat novou sportovní podprsenku, záleží samozřejmě na tom, jak moc ji nosíme, pereme a zda si zachovává svou elasticitu. Marika Høseggen tvrdí, že bychom se sportovní podprsenka by se měla měnit za novou každý rok. Pokud cvičíme hodně často, tak i častěji.

Je to o prsa! 

Máte dojem, že kupovat si novou sportovní podprsenku každý rok je zbytečné a poleze to takzvaně do peněz? Omyl! Pokud dlouhodobě sportujete bez správné opory prsou, může to nejen snížit váš výkon, ale i postavení vašich prsou. Nedostatečnou oporou se prsní tkáň ničí, což pokles poprsí urychluje. Nikdo vám přesně neřekne, kdy nastal ten pravý čas pro výměnu sportovní podprsenky, můžete ale sledovat varovné signály, které vám napoví.

5 signálů, že máte vyměnit sportovní podprsenku za novou

  1. jeví známky opotřebení, např. změna tvaru nebo vyčnívající nitě
  2. elastické pásky jsou měkčí, guma vyčnívá ven
  3. při cvičení cítíte bolest na hrudi, bolí vás i krk nebo ramena
  4. sportovní podprsenka je najednou moc pohodlná, pásky nebo gumičky jsou volnější a poprsí se vám při pohybu pohybuje více než předtím
  5. také popřemýšlejte, jestli vaše tělo neprošlo během posledních 6–12 měsíců nějakou proměnou. Nepřibrala jste, nebo nezhubla? Nemáte za sebou těhotenství?

Jak pečovat o podprsenky?

Pořiďte si podprsenku, kterou je možné přizpůsobit vaší postavě a aktuálním potřebám. Časté používání, intenzivní trénink a praní způsobují opotřebení materiálu a podprsenka se může prostě vytahat. Pokud máte podprsenku s nastavitelnými ramínky a pásky pod prsy, můžete tento nedostatek snadno kompenzovat. Také si pozorně přečtěte pokyny a používejte taštičku na praní spodního prádla. Životnost podprsenky prodloužíte, pokud ji necháte vždy dostatečně proschnout. Rovněž je dobré mít více modelů, které můžete střídat i podle typu sportovní aktivity.

Vyberte si sportovní podprsenku:
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku