Přejít k hlavnímu obsahu

Ivana Jirešová: Jóga je láska na celý život

Herečka Ivana Jirešová je milá, upovídaná bytost, která se v jednom kuse směje. Žije trochu alternativním životem a kromě toho, že pravidelně cvičí, medituje a jí zdravě, je navíc přesvědčená, že její duše není na tomhle světě poprvé.

Věříte na minulé životy?
Beru je jako samozřejmost. Přijde mi hloupé myslet si, že máme jenom jeden život. Duše každého z nás tady určitě už několikrát byla. Akorát možná trochu jinak umíchaná. 

Jak jste na to přišla? 
Když jsem byla malá, prožívala jsem okamžiky absolutního štěstí. Jen tak, zničehonic. Ten pocit byl pro mě známý, ale nevěděla jsem odkud. Když jsem byla starší, četla jsem knížky o minulých životech a dnes je pro mě téměř nepopiratelné, že existují. Jak jinak byste mi vysvětlila, že někdo je na nějakou věc stoprocentně talentovaný? Že se člověku po nějakém šoku objeví dovednosti, které dosud neměl? Že mu je bližší angličtina než němčina nebo jiné jazyky? Že má občas déjà vu? Jeho duše už to zná z dřívějška.

Zjišťovala jste, čím jste byla v minulém životě? 
Není to podstatné, ale nedávno mi někdo řekl, že jsem musela být mučednice. Ta, co žila asketickým životem a všeho se zřekla, protože mi podobné věci nedělají problémy. Ale těch životů, které každý prožíváme, je mnoho. Některé jsou stěžejní a jiné zase tolik ne. 

Možná jste byla i jogínkou. Prý je jóga vaše velká vášeň. Kdy jste ji zkusila poprvé? 
Bylo to před 17 lety. Tenkrát jsem pracovala pro časopis Harper's Bazaar a dostali jsme za úkol vyzkoušet různá cvičení. Vyšla na mě jóga. Když jsem si ji zacvičila, zanechalo to ve mně tak silný zážitek, že se z toho stala láska na celý život.

Jóga ale není jen o cvičení, je to spíš životní styl…
Pro mě to byla úplná změna vnímání světa. Bývala jsem hodně přecitlivělá a všechno se mě dotýkalo. Můj ochranný štít nefungoval, jak by měl. S jógou se to změnilo. Dneska se nechám máločím rozhodit. Jóga mi pomáhá vnímat svět schůdněji a pozitivněji. Život si díky ní mnohem víc užívám.

Chcete si přečíst celý rozhovor? Nenechte si ujít dubnový Svět ženy, který už je na novinových stáncích!