Přejít k hlavnímu obsahu

Jste medvěd, lev, vlk nebo delfín? Zjistěte své spánkové zvíře a podívejte se, jaký denní režim je pro vás optimální

Už vám někdy někdo řekl, že spíte jako medvěd? Možná se nemýlil! Podle specialisty na spánek doktora Michaela Breuse lze vaše každodenní rutiny rozdělit na čtyři typy podle zvířat, kdy každé z nich představuje váš chronotyp. Jedná se o jedinečný biologický rytmus, který reguluje, kdy jste nejproduktivnější, nebo kdy naopak potřebujete spánek.

Info ikona
Medvěd

Medvěd - milovník spánku

Lidé s chronotypem medvěda budou chtít spát celých osm hodin, aby se vůbec mohli přes den hýbat. Rádi si zdřímnou a také patří mezi pravidelné odkladače budíků. Tento chronotyp je stejně jako medvědi ve volné přírodě nejaktivnější ve dne a v noci spí. Optimální doba spánku pro medvědy je mezi sedmi až osmi hodinami, může to být ale klidně i více. Dobrou zprávou je, že medvědi těží i z dvacetiminutového spánku odpoledne. Pokud jde o jídlo, medvědi svačí průběžně po celý den a často mají průměrné až vysoké BMI. Pokud patříte mezi medvědy, doktor Breus radí, abyste pokud možno vstávali v 7 hodin ráno, užili si pár hodin pro sebe před prací, cvičili večer před večeří a chodili spát kolem 23:00.

Mohlo by se vám líbit

Test odolnosti vůči stresu: Umíte řešit problémy? Zjistěte, jaká je vaše psychická odolnost

Stojíte před náročným úkolem či vás zasáhlo něco nečekaného? Každý se občas dostane do stresující situace, která je potřeba okamžitě řešit. Naše reakce jsou ale různé - někdo je v klidu, jiný se hroutí, další běží pro sladkou tyčinku, někdo zase nepozře ani sousto. Test napoví, jak jste na tom ve stresových situacích vy.
svetzeny.cz
Info ikona
Lev

Lev - ranní lvíče

Lvi jsou motivovaní a brzy vstávající ranní tvorové. Tento chronotyp se probouzí plný energie při prvních slunečních paprscích a hned po ránu má chuť k jídlu. Nejlepší čas na produktivitu pro lvy je v časných ranních hodinách, protože k pozdnímu odpoledni se obvykle cítí unavení. Podle doktora Breuse jsou lvi dobrými generálními řediteli a vedoucími podniků. Lvi by měli cvičit v podvečer před večeří a jít kolem 22:30 do svých postelí, aby si udrželi nejlepší úroveň produktivity.

Mohlo by se vám líbit

Jste podzimní, zimní, jarní nebo letní lidé? Čínská medicína popisuje osobnostní rozdíly mezi těmito lidmi

Co o vás říká vaše oblíbené roční období? Čínská medicína tvrdí, že každý člověk se cítí a funguje obzvlášť dobře v určitém období roku. Zde si přečtěte, proč tomu tak je a co byste o tom měli vědět. Jsou lidé, kteří v zimě rádi sedí u krbu nebo jdou na dlouhé procházky sněhem. Jiným v zimě chybí energie a opravdu dobře se cítíte jen v létě.
svetzeny.cz
Info ikona
Vlk

Vlk - noční lovec

Stereotypem vlka ve volné přírodě je nebojácný tvor, který neustále loví kořist. Loví společně ve smečkách. Jako chronotyp jsou vlci nejživější v noci, aniž by cítili potřebu jít spát, ačkoliv už je půlnoc. Vlci nejsou obvykle horliví jedlíci, když se ráno probudí, nejraději by zase spali. Po setmění však mají obrovskou chuť k jídlu. Doktor Breus říká, že vlci se řídí intuicí, jsou kreativní a emocionální. Vynikají v oblasti umění, medicíny nebo technologií. Doporučuje, aby si lidé vlčího chronotypu nastavili dva budíky na ráno, dokončili svou práci nejpozději do 18:00 hodin a měli pozdější večeři. Vlci sice s úderem půlnoci do postele nezalezou, ale přesto by se měli pokusit ponocování neprotahovat.

Mohlo by se vám líbit

Zábavný japonský test osobnosti: Vaše 4 odpovědi vypovídají o tom, jak vnímáte minulost

Chtěli byste se dozvědět zajímavé věci o tom, jak vnímáte některé situace z vaší minulosti? Pak vyzkoušejte tento jednoduchý zábavný test osobnosti z Japonska. Prozradí o vás zajímavé věci, stačí si přečíst příběh a odpovědět na 4 otázky.
svetzeny.cz
Info ikona
Delfín

Delfín - věčný polospánek

Pohled na delfína vyskakujícího z moře ve vás může vyvolat dojem neomezené energie. Podle doktora Breuse jsou lidé s chronotypem delfína nervózní, znepokojení a mají těžké usínání. Zaměřují se na detaily, jsou inteligentní a mají perfekcionistické vlastnosti. Skuteční delfíni v přírodě mohou odpočívat vždy jen polovinou mozku, to je způsobeno skutečností, že se vždy musí znovu vynořit, aby se nadechli, a kontrolovat okolní predátory. Lidé delfíního chronotypu rádi cvičí, mají nízké BMI, ale trpí neustálou únavou. Jóga nebo meditace je nejlepší volbou pro relaxaci a půlnoc je nejlepší čas na spánek. Delfíni by si měli dávat pozor na konzumaci kávy, která by jejich už tak křehký spánek mohla narušit.

Mohlo by se vám líbit

Rok 2022 bude rokem vodního Tygra: Přichází období ve znamení neuvěřitelné síly a životních posunů

Rok Tygra začíná 1. února 2022 a ponese s sebou sílu a velké posuny. Zjistěte, co se obecně očekává v následujícím roce a připravte se. Známe šťastná čísla, dny, ale i barvy. Tento článek si uložte, protože se bude hodit znát následující:
svetzeny.cz
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku