Přejít k hlavnímu obsahu

Smutné odchody na věčnost v roce 2023: Matthew Perry nezvládl boj s démony a Marfuša podlehla dlouhé nemoci 

Zapsali se do srdcí milionům fanoušků po celém světě. Bohužel letošní rok jejich srdce navždy dotloukla. Do hudebního nebe odešla rocková babička Tina Turner (†83), herecké nebe už rozveseluje nezapomenutelná Marfuša z Mrazíka nebo všemi milovaný Matthew Perry (†54), jenž nás dokázal rozesmát jako věčný vtipálek Chandler.

Některé ze zesnulých celebrit nás provázely dětstvím, dospíváním a milovali jsme jsme jejich hity nebo filmy. V letošním roce odešlo mnoho legend. Připomeňme si alespoň některé z nich. 

Sinéad O'Connor 

Uhrančivá zpěvačka s vlasy ostříhanými hodně nakrátko měla dokonalý hlas. Sinéad O'Connor (†56) trpěla bipolární poruchou a velkými depresemi, které se ještě více rozjely po sebevraždě teprve sedmnáctiletého syna. Nikdy se s jeho odchodem nevyrovnala. Když se svět v červenci dozvěděl o jejím úmrtí, většina lidí si myslela, že následovala vzor svého syna. Příčina smrti ale nebyla dodnes zveřejněna, rodina si to nepřeje. Nejednalo se však o sebevraždu či násilný odchod, protože po pitvě nebylo zahájeno žádné vyšetřování. Jak zemřela interpretka nádherné skladby Nothing Compares 2U se už asi nikdy nedozvíme. 

Inna Čurikovová 

Jako princezna! Ne! Jako carevna! Inna Čurikovová (†79) má za sebou mnoho filmových a divadelních rolí, navždy ale pro nás zůstane Marfušou z pohádky Mrazík. Herečka byla u nás oblíbená a byla také čestným hostem filmového festivalu v Karlových Varech. „Ve Varech nás odmítli pustit do nějakého paláce s tím, že se jedná o vládní prostory. Pak se na mě hlídač zadíval a úplně roztál: ‚Jéé, Marfuška!‘ A najednou jsme mohli všude,“ vzpomínala tehdy Čurikovová pro deník Blesk. Herečka trpěla respiračními problémy a měla neoperovatelné cysty na mozku, což ji v lednu údajně zabilo.

Pro Nastěnku bylo líbání s Ivánkem traumatizující, málem ji uškrtil milenec, jediný syn ji opustil: Herečku z Mrazíka byste už nepoznali

Na Mrazíka se těší o Vánocích většina českých diváků. Mnozí dříve narození mají tuto ruskou romanci o Ivánkovi a Nastěnce dokonce radši než tradiční pohádkový příběh Tři oříšky pro Popelku s Pavlem Trávníčkem a Libuší Šafránkovou. Pro představitelku nevinné dívenky z chaloupky uprostřed ruských lesů Natalju Sedych byla sice role v její herecké kariéře zásadní, na samotné natáčení ale nevzpomíná umělkyně příliš nadšeně.
svetzeny.cz

Matthew Perry

V podstatě celý dospělý život bojoval Matthew Perry (†54) se svými vnitřními démony. Léky zapíjel alkohol a drogy byly také skoro na denním pořádku. Oblíbený Chandler přiznával, že některé díly Přátel si ani nepamatuje - natáčení má v mlze. „Když přibírám, je to alkohol. Když jsem hubený, jsou to pilulky. Jestliže mám bradku, je to hodně pilulek,“ popsal herec ve svých memoárech váhové výkyvy, které jsou v seriálu více než patrné. Perry podstoupil mnoho odvykaček a před svou říjnovou smrti měl být několik měsíců čistý. Podstupoval léčbu ketaminem, aby zmírnil deprese a úzkosti. Silné anestetikum se mu stalo podle říjnové pitevní zprávy také osudným.

Tina Turner

Královna rock’n’rollu s hlasem ostrým jako břitva působila na hudební scéně neuvěřitelných šedesát let. Tina Turner (†83) má na svém kontě miliony prodaných desek, mnoho ocenění a její písně zná snad každý. Minimálně titulní song z bondovky Golden Eye. Zpěvačka se statečně poprala s rakovinou, trápil ji ale vysoký tlak a začala mít problémy s chůzí. Rocková babička navždy odešla v květnu a podle její zastupující agentury to bylo přirozené úmrtí. Byla to skutečně nesmírně talentovaná umělkyně a zpěvačka. Byla inspirativní, vřelá, vtipná a velkorysá. V mládí mi velmi pomohla a nikdy na ni nezapomenu,“ zavzpomínal Mick Jagger, frontman legendárních Rolling Stones.

Michael Gambon

Pokud nejste filmový fanoušky, jméno Michael Gambon (†82) vám na první dobrou nic neřekne. Jestliže ale napíšeme Brumbál, hned si vybavíte dobrosrdečného profesora obrany proti černé magii z Harryho Pottera. Herec ztvárnil kouzelníka od třetího dílu a diváci ho milovali. Exceloval nejen ve filmech o kouzelnické škole v Bradavicích, ale byl také skvělým divadelním hercem. V neposlední řadě se mohl chlubit rytířským titulem, jenž mu udělila královna Alžběta II. Gambon onemocněl zápalem plic, jemuž v září bohužel podlehl.

Smutný rok 2023: Odešla legendární Zdena Hadrbolcová nebo kníže Karel Schwarzenberg

Letošní rok se jako každý jiný nevyhnul smutným chvílím. Do uměleckého nebe odešlo mnoho osobností, které nám navždy zůstanou v srdci. Radost rozdávala Zdena Hadrbolcová (†86), Karel Schwarzenberg (†85) si svým přístupem a osobností dokázal získat mnoho lidí a písně Yvonne Přenosilové (†76) si budeme broukat další desítky let.
svetzeny.cz

Gina Lollobrigida 

Nádhernou italskou herečku Ginu Lollobrigidu (†95) vystřelil do hvězdných výšin film Fanfán Tulipán a živelná kráska se stala idolem mnoha mužů. Po zásluze byla opěvovanou herečkou 50. a 60. let. Pak se pomalu stáhla z filmového světa a věnovala se výtvarnému umění. Stala se také novinářkou, vydala knihu fotoreportáží, a dokonce získala k rozhovoru i Fidela Castra. Gina se chtěla prosadit v politice, ale do Evropského parlamentu kandidovala neúspěšně. Co přesně způsobilo herečky lednovou smrt, není známo, ale italská média uvádějí, že ji poslední měsíce trápilo zdraví. 

Suzanne Somers

Pouhý den před svými narozeninami, zemřela v říjnu Suzanne Somers (†76). Vždy usměvavá a energii rozdávající Carol z Kroku za krokem znovu a znovu sváděla boj se zákeřnou nemocí. „Od svých 20 let žiju s rakovinou. A pokaždé, když se ten malý hajzl objeví, pokračuji v jeho odpalování. Udělám vše proto, aby mě tato zákeřná nemoc neovládla,“ uvedla oblíbená herečka pro Entertainment Tonight. Somers byla známou propagátorskou zdravého životního stylu a podle její videokazety s ní v devadesátých letech cvičilo mnoho žen. Bohužel ani alternativní způsob života a léčby nedokázal zákeřnou nemoc porazit. 

Raquel Welch 

Jako blesk z čistého nebe zasáhla v únoru filmový svět zpráva, že zemřela Raquel Welch (†82). Herečka, jež byla osudovou ženou mnoha mužů, tajila před veřejností vážné onemocnění. Roky bojovala s Alzheimerovou chorobou. Na společenských událostech byla i ve svém věku vždy okouzlující a nikdo netušil, co se odehrává v její hlavě. Po zásluze byla zařazena mezi stovku nejkrásnějších žen filmové historie a časopis Playboy ji označil jako třetí nejvíce sexy ženu 20. století.

Mezi dalšími, kteří už rozehrávají své party v hvězdném nebi, patří například herečka Jane Birkin, návrhář Paco Rabanne, dcera legendárního Elvise, zpěvačka Lisa Marie Presley, italský politik Silvio Berlusconi nebo teleshoppingový mág Horst Fuchs.

Světové hvězdy, které nás letos opustily
Zdroj článku