Přejít k hlavnímu obsahu

Smutný rok 2023: Odešla legendární Zdena Hadrbolcová nebo kníže Karel Schwarzenberg

Info ikona
Karel Schwarzenberg

Letošní rok se jako každý jiný nevyhnul smutným chvílím. Do uměleckého nebe odešlo mnoho osobností, které nám navždy zůstanou v srdci. Radost rozdávala Zdena Hadrbolcová (†86), Karel Schwarzenberg (†85) si svým přístupem a osobností dokázal získat mnoho lidí a písně Yvonne Přenosilové (†76) si budeme broukat další desítky let.

Konec roku vždy přichází s bilancováním. Ať radostných okamžiků, nebo těch smutnějších. Odchod legend vždy zabolí, ale nakonec na ně budeme s úsměvem vzpomínat a připomínat si jejich skutky, díky kterým se nám nesmazatelně každý z nich zapsal do srdce. 

Ladislav Županič

Jako blesk z čistého nebe přišla na začátku prosince zpráva, že zemřel Ladislav Županič (†80). Oblíbený herec s nezaměnitelným hlasem měl ještě spoustu plánů a do hereckého důchodu se rozhodně nechystal. Bohužel osud tomu chtěl jinak. Pár dnů před svým odchodem na věčnost se Ladislav ošklivě potloukl a skončil v nemocnici na JIP oddělení. Blízký přítel pak pro média uvedl, že zemřel na infarkt. 

Jana Šulcová

Krásná herečka s ostrým jazykem, taková byla Jana Šulcová (†76). Přesto, že její kariéra byla nabitá zvučnými filmy a seriály, všichni si ji pamatujeme jako jednu z maminek z komedie století S tebou mě baví svět. Vždy energickou blondýnu začalo trápit zdraví a na psychice se podepsala i pandemie covidu. V červenci oznámila Janina dcera smutnou zprávu a Šulcová rozehrává svůj další part už v hereckém nebi. 

Co dnes dělají děti z komedie století S tebou mě baví svět? Najdeme mezi nimi pošťáka, bankéře, ale také člena sekty

Bertík, Matýsek, Míša, Pepíno, Kačenka a Dášenka. To jsou dětští hrdinové komedie století S tebou mě baví svět. Od jejího natočení uběhlo neuvěřitelných 41 let. Z malých rošťáků, kteří pořádně zatápí pod kotlem tatínkům nejen na expedici Ydykseb, jsou dospěláci. Kam se vydaly jejich kroky a viděli se ještě někdy po natáčení?
svetzeny.cz

Karel Schwarzenberg

Bývalý ministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg (†85) byl mezi lidmi oblíbeným politikem. Samozřejmě měl kníže i své odpůrce, ale svým přístupem si dokázal získat mladou generaci, což se o ostatních politicích říci nedá. Vzdělaného aristokrata, jenž měl respekt a obdiv po celém světě trápilo zdraví už delší dobu. V listopadu byl odvezen do vídeňské nemocnice, ze které se už bohužel nevrátil. 

Zdena Hadrbolcová

Ztvárnila mnoho filmových či seriálových maminek, vlastních dětí se ale Zdena Hadrbolcová (†86) nedočkala. Herečka byla pro svou dobrosrdečnost velmi oblíbená u kolegů. Stejně tak si ji zamilovali diváci. Zdraví však Zdeně vypovědělo službu a listopadová smrt byla podle mnohých pro ni vysvobozením. „Věděla jsem, že je na tom chudák velmi špatně. Tušila jsem, že je to asi moc špatné. Je mi to hrozně líto,“ řekla Jaroslava Obermaierová pro televizi Prima, kolegyně z Ulice a Hadrbolcové velká přítelkyně. 

Vašo Patejdl 

Smutná zpráva zasáhla v srpnu nejen slovenský hudební svět. Zemřel Vašo Patejdl (†68), člen legendární skupiny Elán. Onemocněl rakovinou a jeho odchod byl velmi rychlý. ‚‚Diagnózu mu lékaři oznámili 14 dní před tím, než nastal onen osudný den,” uvedla jeho manželka. Patejdl stál nejen u zrodu snad nejznámější slovenské kapely, ale byl také vynikajícím skladatelem. Hudbu tvořil pro své kolegy, ale je podepsán i pod pohádkovými melodiemi a spolupracoval také na muzikálech. 

Psycholog radí: Jak na novoroční předsevzetí. Jak je realizovat a jaké si rozhodně nedávat

Téměř každý si s příchodem nového roku dává novoroční předsevzetí. Jen málokdo je ale dokáže skutečně realizovat. Výsledkem je zklamání z vlastních výsledků a uzavření se před možností změny. Podle psychologa Dalibora Špoka jsou novoroční předsevzetí dokonce marnost nad marnost.
svetzeny.cz

Yvonne Přenosilová 

Slzy ronili v září fanoušci skvělé zpěvačky Yvonne Přenosilové (†76). Velká osobnost naší hudební scény zemřela na celkové selhání organismu. Podle deníku Blesk také bojovala se zákeřnou rakovinou. Poslední roky strávila zpěvačka v ústraní a ani kolegové ji nedokázali přesvědčit, aby si s nimi ještě naposledy zazpívala. 

Juraj Jakubisko

Svérázný režisér Juraj Jakubisko (†84), jemuž se přezdívalo ‚‚Fellini východu” zemřel v únoru letošního roku. Po sobě zanechal nesmazatelnou stopu v podobě svých snímků, z nichž by se některé daly nazvat bizarními. Jakubisko získal na 80 ocenění a byl uznávaný nejen na svém rodném Slovensku nebo v Česku, ale také daleko za hranicemi. Českými lvy ověnčený režisér měl již delší dobu podlomené zdraví, ale snažil se s nemocemi bojovat. Bohužel síly mu už nestačily.

Naďa Urbánková

Pětinásobná Zlatá slavice Naďa Urbánková (†83), pro níž byly charakteristické velké brýlové obroučky rozeznívá svůj hlas v hudebním nebi. Talentovaná zpěvačka se do poslední chvíle statečně prala s rakovinou a následky po prodělaném covidu- 19. Bohužel kombinaci těchto onemocnění už její tělo nezvládlo. ‚‚Zemřela ve spánku, bez bolestí,” uvedla dcera Jana na sociálních sítích v únoru. 

Do uměleckého nebe vstoupily také další osobnosti našeho uměleckého světa. Například známý spisovatel Milan Kundera, operní pěvkyně Soňa Červená, slovenský herec Daniel Heriban, první dáma české kosmetiky Olga Knoblochová, herec Milan Slepička či pěvkyně Patricia Janečková. 

Nejen tyto známé osobnosti nás letos opustily
Zdroj článku