Přejít k hlavnímu obsahu

Skandál, který řešila i STB: Opilá Růžičková předvedla pád do klavíru a skopala kolegy

Jako Škopková z Troškovi trilogie Slunce seno měla Helena Růžičková vyřídilku přímo parádní. Ovšem ne na hony vzdálenou od reálného života. Spis agentů Státní bezpečnosti mluví dokonce i o tom, jak Růžičková značně posilněná alkoholem poslala do p*dele celé divadlo...

Kdyby nebylo Pavla Novotného, možná by celá záležitost zůstala spát. Právě starosta pražské čtvrti Řeporyje zveřejnil na svém Twitteru doposud utajovaný spis Stb, kde se popisuje do detailu celý případ. Podle něj měla Růžičková našrot opilá přímo před narvaným divadelním sálem spadnout do klavíru a dokonce i skopat herecké kolegy. 

„Helena byla mnohovrstevný a – v 70. letech pro excesy a naturel očima StB – protisocialistický živel, proti kterému nebylo žádné obrany. Byla i blízkou přítelkyní rodičů. Svědčila mému otci svatbu. Byla šílená, stejně jako celá rodina, a byla kol toho prča. A někdy šílené průsery,“ uvedl celé antré Novotný na své sociální síti podle zjištění deníku eXtra.cz a následně citoval kompromitující pasáže z celého dne. 

Mindráky z režimu i váhy

Divadelnímu představení, kde Růžičková obvykle excelovala po boku svých kolegů, měla předcházet návštěva vinárny, na tu dobu celkem obvyklý jev. Helenu Růžičkovou však patrně zradila interakce alkoholu s léky, které údajně brala na snížení váhy. V době hlubokého režimu měla už vinárně pokřikovat cosi ve smyslu, že jí mohou komunisté políbit p*del, s čímž se posléze mimo scénář měla svěřit i celému sálu. 

Nezapomenutelná Helena Růžičková: Bývala štíhlou baletkou, ale s přibývající váhou odhodila sukni a bavila svým komediálním talentem

Neměla jen herecké nadání. Helena Růžičková (†67) byla také zdatnou tanečnicí. Jako malá milovala balet, ale bohužel kvůli přibývajícím kilům navíc se její sen stát se primabalerínou rozplynul. Vše si ale vynahradila herectvím, kterým bavila všechny okolo sebe.
svetzeny.cz

„Herečka Inka Čekanová zoufale hlásí, že Růžičková je tak našrot, že ‚ze sebe strhává šaty, sprostě nadává a padá ze schodů‘. Ostatní herci se bojí nějaké provokace a tentokrát už fakt ‚odmítají hrát‘,“ píše se ve spisu, zatímco se herečka tou dobou údajně potácí po chodbách divadla, sprostě nadává a křičí, že nebude házet perly sviním. 

Herci se v tu dobu v zoufalé snaze snaží netrpělivé diváky přesvědčit, že v zákulisí došlo k nervovému kolapsu a představení začne tedy o něco později. Stav Růžičkové se však nelepší - je v ještě větší ráži. 

Bouře a jevišti

„Blábolila neustále něco o p*deli a jiné nesrozumitelné nadávky. Nakonec upadla do klavíru a herci ji museli podpírat. Gillar (režisér Jaroslav Gillar, pozn. red.:) přesto ještě váhá s ukončením představení. A to nemá dělat. Helena totiž vzápětí pošle do p*dele celé hlediště, ve kterém je zájezd z venkova, který užasle sleduje výjev, v rámci kterého se následně Růžičková rozhodne Přeučila i Procházku na střídačku ‚různě kopat‘," informuje dále Stb. 

V tento moment nebylo zbytí a opona se musela stáhnout. Na místě zůstali opaření diváci, kteří neváhali zaslat stížnost přímo příslušnému úřadu. 1. listopadu 1973 byla Helena Růžičková z divadla odejita. Její odchod byl korunován také v tu dobu extrémně vysokou pokutou ve výši šesti tisíc korun. 

Helena Růžičková přišla o nejdůležitějšího muže života, přežila manžela i syna

Představitelka Droběny, Heduš Homolkové, Škopkové i dalších nezapomenutelných rolí patřila a dodnes patří k nejoblíbenějším českým herečkám. K životu přistupovala rázně, sršela energií a humorem. Přesto na ni čekaly kruté rány.
svetzeny.cz
Zdroj článku