Přejít k hlavnímu obsahu

Ludmila Mojžíšová: Nazývali ji šarlatánkou, přesto pomohla stovkám pacientek s neplodností a tisicům se zbavit bolesti

Svérázná žena, která díky své rehabilitační metodě pomohla stovkám žen otěhotnět a tisícům se zbavit bolesti. Její metoda se stala oficiálně uznávanou léčebnou metodou až po revoluci v roce 1991. Její metoda má dodnes místo v komplexní léčbě neplodnosti, je velmi oblíbená, a to nejen u nás.

Metoda Ludmily Mojžíšové je známá rehabilitační léčba určitých typů ženské neplodnosti. Cvičení má za cíl zlepšit dynamiku celé páteře a posílit svaly celého trupu a pánevního dna.

Začátky ve zdravotnictví

Ludmila Mojžíšová se narodila 25. října 1932 v Užhorodu na dnešní Ukrajině, pracovala nejprve jako zdravotní sestra, později se stala asistentkou na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Pracovala také jako zdravotní sestra ve Výzkumném ústavu tělovýchovném v Tyršově domě na Újezdě, poté jako asistentka na oddělení rehabilitace. V letech 1978–1988 byla členkou rehabilitačního týmu a účastnila se mnoha evropských i světových šampionátů a olympiád.

Jste unavené, podrážděné, přibíráte a nemáte chuť na intimnosti? Na vině je hormonální nerovnováha. Naučte se ji ovlivnit

Důvodů ke zvýšení únavy nebo snížení libida může být hned několik. Cítíte se unavenější a podrážděnější než obvykle nebo jste trochu přibrali? Na vině mohou být hormony, ale dobrou zprávou je, že existují kroky, které vám mohou pomoci.
svetzeny.cz

Vznik a rozšíření metody

Původně Ludmila pomáhala vrcholovým sportovcům a zabývala se odstraňováním funkčních poruch těla. S přibývající praxí i zkušenostmi si začala uvědomovat, jak je důležité správné a pravidelné cvičení a následná relaxace svalů. To vše ji vedlo k vyvinutí vlastní metody, která spočívala v kombinaci s vyrovnávacím cvičením, mobilizací žeber a uvolňování kostrče. Její zázračná metoda se časem rozkřikla, léčila například dvojnásobného mistra republiky Josefa Hegyese nebo diskaře Imricha Bugára. Ludmila později působila také jako zdravotník v řadě vrcholových soutěží i olympiád.

Léčba neplodnosti

V roce 1971 začala Ludmila úspěšné tažení v léčbě proti sterilitě žen a gynekologických potíží. U svých pacientů poté zaznamenala zmírnění bolestí hlavy i menstruačních bolestí a pravidelnost cyklu. Postupně zpětná vazba žen ukazovala na výborné výsledky na poli gynekologických problémů. V roce 1977 začala spolupracovat s docentem Evženem Čechem, doktorem gynekologie, a jejich společná práce pomohla nejen mnoha ženám, ale vyústila i ve vědecký výzkum. Postupem času si vypracovala vlastní postupy pro léčbu bolestivých zad a později se zaměřila na léčbu ženské i mužské sterility. Její metoda, která se skládá z 22 cviků, má dodnes místo v komplexní léčbě neplodnosti.

Info ikona
Ludmila a její léčebná metoda

Klientky často povzbuzovala: Budete cvičit, abyste si zpevnily půlky. Za měsíc se přijdete ukázat a budete je mít každá jako mandle. Děti chcete vy, tak si pamatujte, že každá jste svého štěstí strůjcem, líčí Olga Strusková v knize O paní Mojžíšové. I když prosazení metody Ludmily Mojžíšové v lékařské praxi trvalo dlouhý čas a vedlo přes mnohé překážky, v roce 1990 bylo Ludmile uděleno osvědčení na novou metodu léčení pod názvem „Rehabilitační léčba některých druhů funkční ženské sterility“.

Ještě za jejího života o ní Dana Emingerová napsala: „Od roku 1983, kdy vyšel první článek, prošlo jejíma rukama přesně 1528 žen, z nichž 684 otěhotněly. Byly mezi nimi i ty, jež se o mateřství marně pokoušely víc než deset let. Dnes má paní Mojžíšová narozených 507 dětí a další jsou na cestě. Její pokračovatelé v Brně jich porodili už víc než stovku.” O metodě Ludmily Mojžíšové vyšlo několik knih a dodnes se metoda využívá v řadě zdravotních středisek.

Zdroj článku