Přejít k hlavnímu obsahu

Jak dnes vypadá a co dělá oplácaná Jitka z filmu Metráček: Kila i herectví nechala za sebou, věnuje se úplně jiné profesi

Film Metráček z roku 1971 snad za svůj život zaznamenal alespoň jednou každý. Školačku Jitku trpící nadváhou i lehkou šikanou okolí ztvárnila Markéta Světlíková a šlo o její vůbec první roli. Ta jí odstartovala slibnou kariéru. Jak to ale s hraním u Markéty bylo doopravdy a co dělá představitelka oplácané Jitky dnes?

Markétu Světlíkovou herectví lákalo odjakživa a není divu. Do divadelního prostředí se přímo narodila, protože oba její rodiče pomáhali s provozem divadla v Kolíně, kde se Markéta 16. ledna 1955 narodila. Tatínek navíc pracoval jako překladatel a spisovatel, takže o umělecké sklony v rodině rozhodně nebyla nouze. Příležitost zazářit a uchvátit filmový svět se Markétě naskytla, když jí bylo šestnáct let. Tehdy se konal konkurz na hlavní roli ve filmu Metráček, který vyhrála.

Herečka malých rolí

Scénář k černobílému snímku vznikl na motivy dívčího románu spisovatele Stanislava Rudolfa s názvem Metráček aneb nemožně tlustá holka. Příběh vypráví o strastech dospívající dívky bojující s nadváhou, nemotorností i posměšky spolužáků. Postava Jitky hledá samu sebe i svoje místo na slunci, a nakonec v sobě najde nejen lásku ke sportu, ale i k sympatickému mladíkovi.

Markétě sice bylo už šestnáct let a ve filmu měla ztvárnit žačku základní školy, roli ale přesto dostala. A i když byla také ve věku, kdy každá dívka řeší svůj vzhled a především postavu, neváhala a byla ochotná přibrat, aby její herecký výkon byl co nejvíc věrohodný. Záměr se vydařil, film Metráček se stal nesmrtelný a před Markétou se otevřela zářná budoucnost.

Žena za pultem Jiřina Švorcová: Zarytou komunistku odsoudilo mnoho hereckých kolegů

Velké herecké nadání bylo pro Jiřinu Švorcovou (†83) upozaděno kvůli její oddanosti komunistickému režimu. Lidé vynikající herečku buď nenáviděli, nebo milovali. Svým až zarputilým vystupováním si proti sobě poštvala mnoho kolegů. Legendární Žena za pultem si po sametové revoluci herecky už ani neškrtla, ale její komunistické ambice byly stále silné.
svetzeny.cz

Zdálo se tedy být samozřejmostí, že se herectví bude věnovat profesionálně, proto se rozhodla pro studium na Státní konzervatoři v Praze, které ukončila v roce 1978. Ještě během studií dostala šanci předvést svůj talent v dalších dodnes známých filmech, i když šlo převážně o malé role. Objevila se v roli servírky Boženy ve snímku Holka na zabití, krátce na to si zahrála v komedii Parta hic a po absolvování konzervatoře hrála ve filmu Dívka světových parametrů.

Tímto způsobem pokračovala její filmová kariéra dalších dvacet let, v menších rolích účinkovala třeba v Čas sluhů, Corpus delicti či Den pro mou lásku. Před kamerou definitivně naposledy stanula v roce 1999 a s filmem se rozloučila snímkem Dámě kord nesluší?. Krom Metráčka se tedy žádný další velký filmový průlom nekonal.

Oblíbená česká herečka Marie Drahokoupilová: Proč ze dne na den zmizela z obrazovek?

Tajemný ústup Marie Drahokoupilové ze světa filmu a televize vyvolal otázky a spekulace u řady diváků. Oblíbená česká herečka, kterou si mnozí pamatují z filmu Flirt, se ze dne na den vytratila z obrazovek. Jaké tajemství se skrývá za záhadným odchodem herečky a co dělá herečka nyní?
svetzeny.cz

Z herečky se stala učitelka

Film ale nebyl to jediné, kde se Markéta Světlíková realizovala. Ihned o studiích začala vystupovat v divadle v Hradci Králové, později se přidalo divadlo v Příbrami i v Kolíně, role se pro ni našly dokonce i v pražském divadle Semafor. Divadelní prostředí pro ni zřejmě bylo to pravé ořechové a na prknech, která znamenají svět, se cítila lépe než před objektivy kamer.

Postupem času začala tíhnout spíše k hraní pro děti a celkově k práci s dětmi. Založila a vedla Divadlo dětí na pražské Malé straně a dokonce se na čas rozhodla zkusit štěstí v zahraničí. Odjela tedy do Rumunska, kde vyučovala české děti. Jelikož ji kontakt s dětmi naplňoval, rozhodla se rozšířit pole působnosti a své zkušenosti zužitkovat při dalším studiu. V roce 1997 dokončila studium výchovné dramatiky na DAMU a od roku 2001 učila dramatické umění například na Keplerově gymnáziu v Praze nebo na ZUŠ v Ústí nad Orlicí. S oplácanou Jitkou dnes už nemá společného nic, udržuje si štíhlou postavu a z Metráčka tak zbyla jen vzpomínka.

Jak dnes vypadá Markéta Světlíková?

Skandální život herečky Marlene Dietrich: V posteli měla půlku Hollywoodu, s aférkami se svěřovala manželovi i dceři

Marlene se narodila do rodiny pruského důstojníka 27. prosince 1901 v Berlíně jako Marie Magdalene Dietrich. Pro svou hereckou kariéru si zvolila pseudonym Marlene Dietrich, pod kterým ji zná svět dodnes. Jedna z nejkrásnějších žen první poloviny 20.století se zapsala do povědomí lidí nejen jako skvělá herečka, ale také sex symbol a femme fatale stříbrného plátna, které leželi muži u nohou. Užívala si život a vše, co jí nabízel a nevyhnula se tím ani různým skandálům.
svetzeny.cz
Zdroj článku