Přejít k hlavnímu obsahu

Legendární herec Jiří Sovák: Nesnášel natáčení s dětmi, dokonce jim sprostě nadával

Info ikona
Jiří Sovák v Ať žijí duchové

Nezapomenutelný Jiří Sovák (†79) má na svém kontě nespočet rolí, ve kterých ztvárnil tatínky, pohádkové bytosti a mnoho dalších oblíbených postav. Během natáčení se nevyhnul dětským hercům, a to pro něho bylo doslova peklo. Malé uličníky neměl rád a pro sprosté slovo na jejich adresu nešel daleko. Co vše si musely malé hvězdičky vyslechnout a nechaly si to líbit?

Nejhorší bylo pro Sováka asi natáčení dnes legendárního filmu Ať žijí duchové!. Děti zde hrály hlavní role a pro rytíře Brtníka z Brtníku to byl doslova očistec.

Nadávky od Sováka byly na denním pořádku

Kdo by to byl řekl, že herecký bard bude mít takový problém s dětmi. Před kamerou byl Jiří samozřejmě vždy disciplinovaný profesionál, ale jakmile se vypla světla, už to lítalo. „Pan Sovák dětské herce moc nemusel. Pro něj jsme byli haranti, parchanti uřvaní, ksindlové sprostí. To jsme si od něj všechno vyslechli,” prozradil Jiří Procházka s úsměvem pro web zeny.iprima.cz s tím, že na herci bylo vidět, jak trpí, když okolo něho poletovalo hejno dětí.

Geniální herec byl pořádný morous

Film nedával Sovákovi příliš mnoho prostoru, aby měl jednotlivé obrazy bez dětí a občas nedokázal ani takový pan herec udržet vážnou tvář bez úšklebku nad malými hrdiny. „Když se točily scény, kde nás bylo hodně, tak pan Sovák byl pěkný morous. Všimněte si třeba té scénky, kde s námi a trpaslíky tancuje. Tam je vidět, jak je z toho otrávený. Jak ho to natáčení s dětmi nebaví,” dodal představitel role Dlouhého Janka, že Sovák měl i dubléra, aby nemusel s dětskými herci absolvovat tanec pořád dokola, než se to konečně povede natočit.

Roztomilá Leontýnka z Ať žijí duchové: Nadějná herečka a režisérka prohrála svůj životní boj v pouhých 41 letech

Kdo jí podá kopretinu, kdo jí srdce zahřeje? Ptala se Dana Vávrová (†41) ve své nejslavnější roli Leontýnky z filmu Ať žijí duchové. Květinu jí podal německý manžel a za hranicemi měla slibně rozjetou kariéru. Bohužel zasáhl nemilosrdný osud a předčasně ukončil život nejen talentované herečky.
svetzeny.cz

Zlomyslnost od dětí stopla natáčení na dva dny

Děti samozřejmě vnímaly, že je Sovák nemá rád a nenechaly si jeho nadávky jen tak líbit. Naschvály na sebe nenechaly dlouho čekat. „Pár zlomyslností jsme mu udělali. Pan Sovák kouřil fajfky. Byl takový puntičkář, že si každou čistil speciálním štětečkem. My jsme se mu chtěli za to, jak nás peskuje, trochu pomstít, a tak jsme mu štětečky schovali,” přiznal Procházka, jak se děti uměly pomstít. Jiří byl nepříčetný a odmítl točit, dokud se ztracené štětce nenajdou - trvalo to dva dny. ‚‚K tomu pan Sovák ještě dodal: Snad ještě nejsem takový sklerotik, abych si zapomněl, ku*va, to čistění. Servítky si nebral,” zavzpomínal filmový Dlouhý Janek. 

Na place Sovák popíjel vodku

Pocuchané nervy z uřvaných a neklidných dětí zapíjel herec francovkou, kterou si jeho Brtník promazával klouby, aby nevrzal. Samozřejmě, že nepil klasickou Alpu, ale ani obyčejná voda v lahvičce nebyla. „Zaslechl jsem, jak pan Sovák říká režisérovi, že vodu mu chlastat nebude. Pak jsme se dozvěděli, že celou dobu měl v té lahvi vodku. Ale stejně to byl obrovský profík,“ práskl Procházka, který měl i přes neustálé nadávky k herci velký respekt. 

Jiří Sovák se během natáčení s dětskými herci musel hodně přemáhat
Zdroj článku