Přejít k hlavnímu obsahu

Barvení velikonočních vajíček pomocí přírody: Vytvořte jedinečné vzory díky slupkám od cibule a kousku punčochy

Velikonoce se nezadržitelně blíží a je nejvyšší čas obarvit nějaká velikonoční vajíčka. Pokud se vám nechce běžet pro barvící potřeby do obchodu, nezoufejte. Obarvit vejce si totiž můžete snadno i pomocí přírodních surovin, které najdete doma či zahradě.

Info ikona
Barverní vajec

Očistěte vajíčka

Pro dosažení nejlepšího výsledku použijte pro přírodní barvení vejce s bílou skořápkou, na kterých přírodní barvy nejlépe vyniknou. Nejprve si řádně umyjte ruce mýdlem a poté umyjte uvařená vejce na tvrdo či vyfouklá vejce prostředkem na nádobí. Vejce se totiž před barvením musí řádně odmastit.

Připravte si silnou barvící lázeň

Výsledná intenzita a odstín barvy jsou závislé na množství použitého barvícího materiálu i délce barvení. Přírodní barvy se na vejce nechytají příliš dobře, proto by se v nich vejce měla vařit alespoň 10 minut a poté zde nechat do vychladnutí. Ideální je však nechat je v lázni přes noc. Pro každou barvu budete potřebovat půl litru vody, lžíci octa, půl lžičky soli a barvící materiál, který je uvedený níže podle požadované barvy. Tyto suroviny svařte, dokud barvící materiál nepustí co nejvíce barvy. Obvykle stačí vařit po dobu alespoň 15 minut.

  • žlutá – slupky ze dvou žlutých cibulí nebo dvě lžičky kurkumy
  • červená – dvě nakrájené červené řepy
  • zelená – dvě hrsti kopřiv nebo pažitky nebo půlka špenátového protlaku
  • modrá – čtvrt hlávky červeného zelí nebo dvě hrsti borůvek
  • hnědá – půl šálku sypané kávy nebo dvě lžíce sypaného černého čaje
  • červenohnědá – slupky ze dvou červených cibulí
  • světle zelená – pět lžic kmínu nebo dvě hrsti sušeného lipového květu

Velikonoční kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte nejdůležitější svátky jara

Jak dobře znáte Velikonoce – nejdůležitější svátky jara? Vyzkoušejte si náš zábavný kvíz, který zjistí, jak dobře se orientujete ve velikonočních pověrách, pranostikách a zajímavostech. Zvládnete správně odpovědět na všech 7 otázek?
svetzeny.cz
Info ikona
Barvení vajec

Vytvořte vzory pomocí přírody

Na takto barvených vejcích můžete jednoduše vytvořit i nádherné vzory pomocí lístků či rostlin, které najdete na zahradě, a silonových punčoch. Vybírejte pravidelné a nepoškozené lístky a rostliny, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku. Pak už je postup zcela jednoduchý. Jednoduše přiložte lístek či například květ k vejci, vložte ho opatrně do kousku punčochy, který si předtím ustřihnete, a vejce s přiloženým zdobením do kousku punčochy pořádně zauzlujte. Takto připravené vejce poté vložte do připravené barvící lázně.

Horoskop: Nejkrásnější Velikonoce čekají na tři znamení zvěrokruhu. Střelci i Ryby, máte se na co těšit

Velikonoce jsou za dveřmi a hvězdy mají pro tři znamení zvěrokruhu připravené skvělé chvíle. Komu bude sedět štěstěna na zádech?
svetzeny.cz
Info ikona
Vejce

Dodejte vajíčkům lesk

Když už máte své jedinečné a krásné výtvory hotové a usušené, můžete jim dodat trochu výstavního lesku pomocí tuku. Naneste na papírovou utěrku pár kapek oleje nebo kousek másla a poté s ní vejce lehce naleštěte. Naleštit je můžete i například kouskem slaniny, jen pak vajíčka držte v dostatečné vzdálenosti od mlsných domácích mazlíčků!

Velikonoce za první republiky: Poznejte, jak se svátky jara slavily před sto lety a upečte si beránka dle tradiční receptury

Jak se slavily Velikonoce za první republiky? Poznejte, jak probíhaly oslavy nejdůležitějších svátků jara před sto lety. Jaké byly tehdy zvyky, pověry, velikonoční výzdoba a recepty? V článku také naleznete recept na lahodného velikonočního beránka.
svetzeny.cz