Přejít k hlavnímu obsahu

6 tipů na minimalistické vánoční dekorace

Info ikona
Hvězdičková kovová girlanda

Kovová girlanda

Je vám blízký minimalismus, příroda, světlo a hravost? Pak se vám jistě líbí severský design. Pro vánoční výzdobu je ideální, protože Seveřané vědí, co znamená opravdová zima a jak si ji zpříjemnit. Přečtěte si, jak vytvořit útulnou vánoční atmosféru, vyšperkovat slavnostní stůl nebo nápaditě zabalit dárky pod stromeček se špetkou nordického stylu.

K Vánocům neodmyslitelně patří světýlka

Nic nevykouzlí útulnou atmosféru tak jako teplé tlumené světlo. O příjemné náladové osvětlení se nejen o Vánocích postarají světelné LED řetězy, kterými můžete domov vyšperkovat hned několika způsoby. Světýlka naaranžujte do luceren, ozdobte jimi prázdné zdi, prošpikujte je zelenými větvičkami nebo je prostě jen rozprostřete na policích. Pokaždé budou vypadat báječně a v místnosti navodí tu správnou sváteční pohodu.

Minimalistické vánoční věnce

Vánoční věnce bývají plné třpytivých dekorací, figurek a nejrůznějších stuh, zkuste je tentokrát pojmout velmi minimalisticky. Jako základ použijte mix různých větví, které pak jen dozdobte plody ze zimní přírody. Místo jehličí zkuste sáhnout po větvičkách zimostrázu či eukalyptu. Skandinávské věnce můžete zavěsit na okno, na zeď nebo jen tak do prostoru, například na lustr.

Ozdoby na stromeček za pár korun

Žádné plastové ozdoby v metalických odstínech ani záplava třpytek. Chcete-li mít Vánoce laděné na přírodní notu, sáhněte po slaměných či dřevěných vánočních dekoracích, jaké mají ve Skandinávii. Některé vánoční ozdoby si můžete dokonce vyrobit i vlastnoručně. Zkuste třeba trendy minimalistickou vánoční ozdobu ze skla. Stačí si pořídit skleněné koule s otvorem, v obchodech je někdy najdete pod názvem aerárium, naaranžovat do nich větvičku cesmíny, šišku, skořici nebo třeba retro ozdobu po babičce. Závěsným očkem pak stačí protáhnout jutový provázek a zavěsit baňku na vánoční stromeček.

Netradiční vánoční kytice

Máte slabost pro minimalismus a barevné dekorace nejsou nic pro vás? Inspirujte se u Seveřanů a pořiďte si do vázy „kytici“ z jehličnanů. V prosklené nádobě vypadají skvěle a jen tak vám neuvadnou. Pokud je pro vás tato skandinávská varianta přece jen příliš strohá, přidejte do vázy pár šípkových nebo jeřabinových větviček.

Vánoční dekorace na stůl

Výroba dekorace na stůl ve skandinávském duchu vám zabere sotva pár minut. Potřebovat budete jen floristickou houbu, tác nebo jinou vhodnou nádobu a pár dekorací z přírody – mech, pár větviček jehličnanu, šišky, jalovec nebo bodláky. Namočenou floristickou houbu položte na tác a navrch rozložte mech. Větvičky, plody a další přírodniny pak už stačí jen zajímavě naaranžovat. Taková mechová výzdoba vypadá krásně nejen na stole, ale také mezi okny.

Info ikona
Girlanda z hvězdiček

Zabalte dárky stylově a šetřete přírodu

Zkuste tentokrát vyměnit klasický vánoční papír za ten recyklovaný, který nejen že šetří naši planetu, ale zároveň i parádně vypadá. Dárek zabalený v hnědém papíru pak můžete ozdobit nejrůznějšími způsoby. Nechte se inspirovat zimní přírodou a přivažte na balíčky drobné dekorace, které najdete na procházce. Skvěle vypadají šišky i zelené větvičky ze smrku, jedle nebo buxusu. Máte to do lesa daleko? Dárky vyšperkujte snítkami eukalyptu, perníčky, skořicí nebo badyánem. Na převázání pak místo klasických polyesterových stuh a mašlí použijte jutový provázek.

Měření