Přejít k hlavnímu obsahu

Vědecky potvrzeno! Objetí zlepšuje spánek, zdraví, vztahy, a dokonce i naší imunitu

Info ikona
Zdraví

Tohle se stane, když vás někdo obejme. Vědci se konečně věnovali našemu oblíbenému objímání a přišli s překvapivými výsledky, které vás donutí běžet na svým protějškem a objímat se. Tyto čtyři efekty ukazují, proč jsou objetí a fyzická blízkost pro naše zdraví tak důležité.

Dlouhou dobu jste možná nikoho neobjali. Známe pocity osamění, když nemáme protějšek, a nebo když kvůli pracovnímu vytížení delší dobu nevídáme svoje kamarády. Vědci zjistili, že objímání je pro naše tělo přímo potřebné. Zde zjistíte prčo.

1. Lepší spánek

Od usínání s batolaty po mazlení s partnerem: je známo, že jemný dotek zlepšuje náš spánek. To proto, že doteky snižují hladinu kortizolu. Kortizol je důležitým regulátorem našeho cyklu spánek-bdění, ale také se zvyšuje, když jsme ve stresu. Není tedy divu, že vysoká úroveň stresu může způsobit nespavost. Zde může pomoci objetí a mazlení.

2. Méně stresu

Když se obejmeme, tělo uvolní látky, které jsou hovorově známé jako „hormony štěstí“. Oxytocin má například uklidňující účinek a pomáhá snižovat stres. Pravidelné objímání nás také dlouhodobě činí lépe odolnými vůči stresu. Studie například ukazují, že kojenci, kteří zažívají spoustu láskyplného fyzického kontaktu, obvykle méně reagují na stresové faktory a méně často zažívají úzkost v dospělosti.

3. Zvýšená pohoda

Objetí zlepšují naše vztahy a dělají nás šťastnějšími. Důvodem je uvolňování endorfinů. Díky nim vnímáme objetí a doteky jako obohacující. I pohlazení domácího mazlíčka může mít pozitivní vliv na naši pohodu - hormony štěstí rostou jak u zvířete, tak u majitele.

 

4. Lépe bojujte s infekcemi

Regulace našich hormonů, doteků a objetí mohou také ovlivnit imunitní reakci našeho těla. Zatímco vysoká úroveň stresu a úzkosti může potlačit naši schopnost bojovat s infekcemi, láskyplný dotek má pozitivní vliv na naše zdraví.

 

Výzkumy dokonce naznačují, že mazlení nás může ochránit před nachlazením. Místo toho frekvenci objímání pozorovalo o něco více než 400 dospělých, kteří byli následně vystaveni viru. U těch, kteří měli více objetí, byla výrazně menší pravděpodobnost nachlazení.

Jste podzimní, zimní, jarní nebo letní lidé? Čínská medicína popisuje osobnostní rozdíly mezi těmito lidmi

svetzeny.cz

Znamení zvěrokruhu, která milují více lidí najednou. Váhy, Ryby a Blíženci nejsou ideální pro monogamní vztahy

svetzeny.cz