Přejít k hlavnímu obsahu

Vědecky potvrzeno! Objetí zlepšuje spánek, zdraví, vztahy, a dokonce i naší imunitu

Tohle se stane, když vás někdo obejme. Vědci se konečně věnovali našemu oblíbenému objímání a přišli s překvapivými výsledky, které vás donutí běžet na svým protějškem a objímat se. Tyto čtyři efekty ukazují, proč jsou objetí a fyzická blízkost pro naše zdraví tak důležité.

Dlouhou dobu jste možná nikoho neobjali. Známe pocity osamění, když nemáme protějšek, a nebo když kvůli pracovnímu vytížení delší dobu nevídáme svoje kamarády. Vědci zjistili, že objímání je pro naše tělo přímo potřebné. Zde zjistíte prčo.

1. Lepší spánek

Od usínání s batolaty po mazlení s partnerem: je známo, že jemný dotek zlepšuje náš spánek. To proto, že doteky snižují hladinu kortizolu. Kortizol je důležitým regulátorem našeho cyklu spánek-bdění, ale také se zvyšuje, když jsme ve stresu. Není tedy divu, že vysoká úroveň stresu může způsobit nespavost. Zde může pomoci objetí a mazlení.

2. Méně stresu

Když se obejmeme, tělo uvolní látky, které jsou hovorově známé jako „hormony štěstí“. Oxytocin má například uklidňující účinek a pomáhá snižovat stres. Pravidelné objímání nás také dlouhodobě činí lépe odolnými vůči stresu. Studie například ukazují, že kojenci, kteří zažívají spoustu láskyplného fyzického kontaktu, obvykle méně reagují na stresové faktory a méně často zažívají úzkost v dospělosti.

3. Zvýšená pohoda

Objetí zlepšují naše vztahy a dělají nás šťastnějšími. Důvodem je uvolňování endorfinů. Díky nim vnímáme objetí a doteky jako obohacující. I pohlazení domácího mazlíčka může mít pozitivní vliv na naši pohodu - hormony štěstí rostou jak u zvířete, tak u majitele.

 

4. Lépe bojujte s infekcemi

Regulace našich hormonů, doteků a objetí mohou také ovlivnit imunitní reakci našeho těla. Zatímco vysoká úroveň stresu a úzkosti může potlačit naši schopnost bojovat s infekcemi, láskyplný dotek má pozitivní vliv na naše zdraví.

 

Výzkumy dokonce naznačují, že mazlení nás může ochránit před nachlazením. Místo toho frekvenci objímání pozorovalo o něco více než 400 dospělých, kteří byli následně vystaveni viru. U těch, kteří měli více objetí, byla výrazně menší pravděpodobnost nachlazení.

Mohlo by se vám líbit

Jste podzimní, zimní, jarní nebo letní lidé? Čínská medicína popisuje osobnostní rozdíly mezi těmito lidmi

Co o vás říká vaše oblíbené roční období? Čínská medicína tvrdí, že každý člověk se cítí a funguje obzvlášť dobře v určitém období roku. Zde si přečtěte, proč tomu tak je a co byste o tom měli vědět. Jsou lidé, kteří v zimě rádi sedí u krbu nebo jdou na dlouhé procházky sněhem. Jiným v zimě chybí energie a opravdu dobře se cítíte jen v létě.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Znamení zvěrokruhu, která milují více lidí najednou. Váhy, Ryby a Blíženci nejsou ideální pro monogamní vztahy

Láska k životu je hezká, láska k nějaké osobě je ještě hezčí. U určitých znamení zvěrokruhu se láska nemusí vztahovat jen k jednomu člověku, ba naopak. Tato znamení zvěrokruhu často milují více než jednu osobu ve stejný čas. Patříte sem i vy?
svetzeny.cz