Přejít k hlavnímu obsahu

Kombucha: Starodávný elixír plný zdraví pro moderního člověka

Info ikona
Kombucha

Nápoj plný života pro každého Kombucha není jen obyčejný nápoj. Je to fermentovaný čaj, který si za poslední roky vybudoval obrovskou fanouškovskou základnu po celém světě. Ale co to vlastně kombucha je? A proč byste ji měli zařadit do svého jídelníčku?

Co je kombucha?

Kombucha je sladký čaj, který prochází procesem fermentace s pomocí symbiotické kultury bakterií a kvasinek, známé jako SCOBY. Tento proces přeměňuje obyčejný čaj na nápoj plný probiotik, vitamínů a enzymů. Vzniká tak osvěžující nápoj s mírně kyselým, ale příjemným chuťovým profilem. Přesný původ kombuchy není znám, ale věří se, že pochází z Asie, kde se tento nápoj užíval pro své zdravotní přínosy již před více než 2000 lety. Díky obchodním cestám se kombucha postupně rozšířila do Ruska a později i do západního světa, kde si získala popularitu zejména v posledních desetiletích.

Zdravotní přínosy kombuchy

Kombucha je ceněna především pro své probiotické vlastnosti, které mohou pozitivně ovlivnit zdraví střev a celkovou imunitu. Dále obsahuje antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům a mohou snižovat riziko některých onemocnění. Pravidelná konzumace kombuchy může také podporovat trávení, zlepšovat zdraví kůže a posilovat energii.

Jak si vyrobit kombuchu doma

Výroba kombuchy doma je jednodušší, než byste možná čekali. Budete potřebovat několik základních ingrediencí: čaj, cukr, vodu a SCOBY. Proces začíná vařením čaje, který se nechá osladit, ochladit a poté se přidá SCOBY. Následuje fermentace, která trvá obvykle 7-14 dní. Po tomto období je kombucha připravena k pití, ale můžete ji ještě nechat dozrát s přídavky různých chutí jako jsou ovoce, bylinky nebo koření.

Kde koupit kvalitní kombuchu

Pokud si nechcete vyrábět kombuchu doma, můžete ji snadno zakoupit. Na trhu je mnoho značek, které nabízejí kombuchu v různých chutích a složeních. Důležité je vybírat produkty od spolehlivých výrobců, kteří používají kvalitní suroviny a nemíchají do nápoje zbytečné přísady. 

Na eshopu Ferwer.cz najdete nejen kvalitní kombuchu, ale i širokou škálu dalších produktů, které podpoří vaše zdraví. Od bio čajů a nealkoholických nápojů po různé superpotraviny a doplňky stravy – vše pečlivě vybrané s důrazem na kvalitu a přínos pro zdraví.

Jak zařadit kombuchu do svého životního stylu?

Kombuchu můžete pít samotnou jako osvěžující nápoj, nebo ji použít v různých receptech. Skvěle se hodí jako základ pro mocktaily (nealkoholické varianty koktejlů, které ale nejsou ochuzeny o intenzivní chuťový zážitek), můžete ji přidat do smoothie pro zvýšení nutriční hodnoty nebo ji použít jako zálivku v salátech. Experimentování s kombuchou může být zábavné a zároveň prospěšné pro vaše zdraví. 

Jako zákazník byste při nákupu měli věnovat pozornost i ekologické stránce výroby kombuchy. Ekologická kombucha je vyráběna z bio surovin, které nejsou zatíženy pesticidy ani umělými hnojivy, což má pozitivní vliv na životní prostředí i na kvalitu samotného nápoje. 

Kombucha není jen módní trend, je to nápoj s bohatou historií a řadou zdravotních přínosů. Ať už se rozhodnete pro domácí výrobu nebo nákup hotového produktu, kombucha může být skvělým doplňkem vaší stravy. A v eko verzi navíc podpoříte nejen své zdraví, ale i zdraví naší planety.