Přejít k hlavnímu obsahu

Test s teniskou, která pobláznila celý svět: Vidíte tyrkysovou se šedou nebo růžovou a bílou barvu? Odhalte, jak funguje váš mozek

Info ikona
Optický klam

Odhalte, jak funguje váš mozek pomocí dnešního testu. Vidíte na obrázku šedo tyrkysovou kecku nebo růžovo bílou? Barvy, které spatříte, odhalí, jak váš mozek funguje. Nevěříte? Vyzkoušejte si dnešní test a zjistěte, co na vnímaní barev říkají vědci.

Vypadá to, jako obyčejný obrázek, na které je bota. Ale každý člověk, vidí na daném obrázku jinou barvu než ten druhý. Tato fotka doslova pobláznila celý svět a sociální sítě. K jaké skupině patříte vy? Co vidíte na daném obrázku? Barvy vám mohou totiž prozradit, jak váš mozek funguje. Než se po zhlédnutí tohoto obrázku začnete s ostatními dohadovat o tom, kdo by měl navštívit očního lékaře nebo kdo postrádá zdravý rozum, zjistěte, jak je to s barvou doopravdy.

Jaká je vaše dominantní hemisféra?

Jak jistě každý ví, mozek má dvě hemisféry, které tvoří dvě stejně vypadající poloviny. Funkce pravé a levé hemisféry se prakticky zrcadlí, přičemž pravá strana mozku ovládá levou polovinu pohybu, vnímání, vidění a slyšení, zatímco levá strana ovládá pravou polovinu těchto funkcí.

Pravá hemisféra

Lidé s pravou dominantní hemisférou se řadí spíše mezi kreativní snílky. Často se o nich říká, že jsou emocionálnější, intuitivnější a kreativnější. Daří se jim v povoláních, která zahrnují tvůrčí projev a volné myšlení, jako je například povolání umělce, psychologa nebo spisovatele.

Levá hemisféra

Jedinci s levou dominantní hemisférou jsou údajně logicky a pragmaticky smýšlející. Tito lidé jsou popisováni jako logičtí, analytičtí a spořádaní. Podle této teorie se lidem s převahou levého mozku daří v profesích, které vyžadují lineární myšlení, matematiku a verbální informace, jako jsou účetní, vědci nebo programátoři.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Co vidíte na obrázku jako první? Optická iluze odhalí skryté vlastnosti vaší osobnosti i to, jak funguje váš mozek

svetzeny.cz

Co tvrdí vědci

Mnozí teoretici se domnívali, že to, jakou barvu vidíme, souvisí s neurovědou. Podle rozsáhlé studie, která byla publikovaná v časopise Jurnal of Vision v roce 2017, se odpověď neskrývá v dominantních hemisférách mozku, ale v jeho zpracovávání a vidění světla. Tuto zuřivou debatu se snaží vyřešit odborníci. Podle Wallyho Thoresona, profesora oftalmologie a zrakových věd na Lékařském centru Nebraské univerzity, lidé, kteří vidí růžovou botu, vidí v pozadí také modré světlo. Lidem, kteří vidí šedou botu, mozek naopak říká, že světlo je bílé. A někteří lidé možná podvědomě vzali v úvahu, že tkaničky jsou obvykle bílé.

Tento biologický jev vlastně vypovídá mnohé o magických způsobech fungování našeho těla a o rozhodnutích, která náš mozek činí. Buďte si jisti, že s vašima očima nebo dokonce mozkem není nic v nepořádku, pokud místo původní růžové a bílé vidíte modrou a zelenou. Vědci došli k názoru, že náš mozek zcela automaticky převezme barvy a způsob osvětlení na obrázku, tak, jak je zvyklý, aniž bychom na barvy museli vědomě myslet. S přibývajícím věkem může naše vnímání barev postupně selhávat. K degeneraci dochází proto, že na naší sítnici ubývá buněk, které jsou citlivých na světlo. Vědci také uvedli, že citlivost na barvy se u jednotlivých lidí liší, protože někteří lidé se mohou narodit s větším počtem čípkových buněk, takže není překvapivé, že někdy vnímáme barvy odlišně.

A co vy? Vidíte kecku šedo zelenou nebo bílo růžovou? Bota je ve skutečnosti růžová a bílá. Takže vy všichni, kteří je vidíte jako zelené, vás šálí zrak.

Zdroj: scpm, jov.arvojournals, entertainment, timeofindia