Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Čižmy nebo riad. Zjistěte, zda ovládáte po třiceti letech od rozdělení republiky ještě slovenštinu

Slovenština a čeština jsou si jazykově velmi blízké, a přesto se v obou jazycích najdou slova, která mohou českým mluvčím připadat neznámá nebo neobvyklá. Ačkoliv jsme dřív na slovenštinu byli zvyklí na každodenní bázi, od rozdělení Československa přece jen uběhlo víc jak třicet let a leccos mohlo být zapomenuto. Otestujte se v našem kvízu!

Zvláštnost slovenského jazyka tkví v jeho bohatství a rozmanitosti, což může být pro české mluvčí zároveň výzvou i zábavou. Můžete být překvapena, jak mnoho slov má podobný kořen, ale přesto se liší významem. Tento kvíz se ale zaměřuje na slova, která si z češtiny odvodit nemůžete a je třeba zapátrat v paměti.

Pamětníci Československa možná nebudou mít problém poznat významy některých slov, čím je ale člověk mladší, tím méně se se slovenštinou setkává a například generace Z má občas problém našim bývalým bratrům porozumět. Jak jste na tom vy? Připravte se na výzvu a pusťte se do testování svých schopností porozumět slovenským výrazům!

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Letem světem s českými Miss. Plastiky, rozvody, nejkrásnější prsa. Které finalistky Miss si budeme pamatovat navždy

Jména některých nám zůstávají v paměti dávno poté, co se soutěže zúčastnily, jiné vypouštíme jako páru nad hrncem. Čím si české finalistky Miss v průběhu let získaly naši náklonnost a staly se nezapomenutelnými? Otestujte se, zda si je pamatujete všechny.
svetzeny.cz
Zdroj článku