Přejít k hlavnímu obsahu

Zavzpomínejte na první československou Miss roku 1967: Uspěla i na Miss World. Zjistěte, co dělá krásná Alžběta Štrkulová dnes

Česká republika na poli krásy zaznamenala další mezinárodní úspěch. Po osmnácti letech od vítězství Taťány Kuchařové totiž soutěž Miss World opět vyhrála Češka, a to pětadvacetiletá rodačka z Třince Krystyna Pyszková. A jak vlastně vypadala první česká účastnice světové soutěže Alžběta Štrkulová, která v roce 1967 obsadila 5. místo?

Když se řekne první československá Miss, většina lidí si pravděpodobně vybaví krásnou Ivanu Christovou, která tuto soutěž vyhrála v roce 1989 a dodnes se o ní mluví jako o nejkrásnější česko-slovenské Miss v historii. Pravdou ale je, že nebyla první, se soutěží krásy to ale u nás vlivem socialistického režimu bylo složité. V padesátých letech minulého století se soutěže krásy považovaly za zvrácenost západního světa, a tak se u nás první volba Miss konala během uvolnění v roce 1966, tehdy ale ještě pod názvem Hledáme ideální dívku. První skutečná Miss Československa se volila v roce 1967, po třech letech ale byla opět zrušena, protože podle tehdejšího režimu se ideální žena prezentovala svou prací, ne krásou. Miss Československa 1967 se ale zapsala do historie.

Alžběta Štrkulová se narodila 18. srpna 1945 v Košicích a k tomu, že bude slavná, měla nakročeno poměrně brzy, na Miss se ale dostala náhodou. Již od dětství vystupovala ve folklórním souboru Čarnica a po maturitě sice začala studovat na přírodovědecké fakultě Univerzity P. J. Šafárika v Košicích, zároveň ale pracovala jako hlasatelka televizního studia. K účasti v soutěži krásy ji ale přivedl tanec.

Z tanečnice se stala Miss

Když se totiž konalo v Košicích krajské kolo, Alžběta na něm vystupovala se souborem Čarnica. Několik finalistek se ale na soutěž nedostavilo, a tak museli organizátoři akce rychle jednat a situaci vyřešit. Požádali proto členky souboru, zda by se Miss nezúčastnily, aby tak doplnily předepsaný počet soutěžících. Alžběta tehdy neměla vhodné oblečení ani obutí, a na pódium vyběhla bosa. Pro mnohé by se to mohlo zdát jako faux pas, Alžběta si ale právě tímto získala přízeň poroty i publika, a postoupila do finálového kola.

A svým šarmem okouzlila i tam. V porotě usedl mimo jiné i světoznámý spisovatel Milan Kundera, který byl údajně krásou mladé účastnice doslova unesený. A to přitom Alžběta nesplňovala ani zdaleka dnešní požadavky na dokonalou Miss. O mírách 90-60-90 si mohla nechat jen zdát, ale to nikomu nevadilo. Naopak, její míry 96-64-98, výška 168 cm a váha 60 kg se odborníkům zdály dokonalé, Alžběta si navíc porotu získala svojí kreativitou, když na pódiu vystoupila ve vlastnoručně ušitých plavkách. První místo měla jasné, a tak se kráska s velkýma očima a ďolíčky ve tvářích vydala do Londýna na Miss World. Tam sice nestanula na stupních vítězů, krásné páté místo ale bylo obrovských úspěchem.

První thajská Miss Universe odhalila v 76 letech tajemství, díky kterému vypadá na 30

Apasra Hongsakula, thajská modelka a společenská ikona, vypadá ve svých 76 letech neskutečně mladistvě a energicky. Její věk by jí opravdu nehádal nikdo, jelikož vypadá o několik dekád mladší. Za jejím vzhledem však nejsou drahé kosmetické procedury, ale věci, které si může dovolit pro svou krásu dělat opravdu každý.
svetzeny.cz

Z Miss se Alžběta stala herečkou

Po návratu domů po Alžbětě zatoužili filmoví režiséři a mladá Miss měla možnosti, o jakých se jí nesnilo, využila je ale jen krátkodobě. Zahrála si například ve filmech Traja svedkovia, Jarní vody nebo Cesta do Paříže, hereckou kariéru ale ukončila už v roce 1974, kdy účinkovala ve snímku Květy zla. Z obrazovek ale nezmizela, naopak. Působila i nadále jako televizní hlasatelka a moderátorka, po svatbě pod příjmením Štrkulová-Šebová.

V devadesátých letech se po pádu železné opony rozhodla bývalá československá Miss podnikat a dokonce se na tři roky odstěhovala do USA. Odtud spolupracovala se slovenskou televizí Markíza, pro níž natočila několik reportáží. V roli členky poroty ji bylo možno vidět v v několika novodobých soutěžích Miss a naposledy se v roce 2002 objevila v zábavném pořadu Čo bolo, to bolo… V současnosti žije opět v Košicích, o spolupráci s médii ale zájem nemá.

10 nejkrásnějších žen na světě podle věděckých studií

Odpověděli jste Bella Hadid? Pokud ano, tak vám gratulujeme, pokud ne, nemáte o kráse ani ponětí. Tedy o té věděcké samozřejmě.
svetzeny.cz
Zdroj článku