Přejít k hlavnímu obsahu

Legenda českého fotbalu Ivan Hašek: S reprezentací bojuje jako trenér na EURU, doma svádí boj s nemocí svého syna

Jablko nepadlo daleko od stromu, ale vážná nemoc vystavila pokračovateli rodu stopku. Legendární fotbalista Ivan Hašek (60) nadělil do vínku svým synům talent pro hru na zeleném trávníku. Mladší Ivan (36) byl velkou nadějí českého fotbalu, ale bohužel mu lékaři diagnostikovali závažné onemocnění, kvůli kterému musel na vrcholový sport zapomenout.

Pamětníci a fanoušci fotbalu si Haška pamatují jako šikovného středního záložníka, jenž oblékal také reprezentační dres. Po ukončení kariéry se vrhl na dráhu trenéra a byl funkcionářem ve Fotbalové asociaci. V tuto chvíli bojuje jako hlavní trenér na EURU a snaží se dostat z našich fotbalistů to nejlepší, aby důstojně reprezentovali Česko. Také doma má šikovné syny, kteří se samozřejmě vydali ve šlépějích slavného tatínka. Především Ivan junior zářil už v devatenácti letech v nejvyšší soutěži za milovanou Bohemku. Bohužel ne nadlouho…

Ivan junior dostal skvělé angažmá

Každý rodič si přeje, aby jeho dítě bylo úspěšné a u Hašků doma tomu nebylo jinak. Legendární tatínek a synové pobíhající na hřišti. Starší Pavel si prošel různými kluby nejvyšší soutěže a zabrousil také do zahraničí. Dnes si jde čtyřicetiletý sympaťák s radostí zakopat za tým SK Zápy. Mladší bratr nedal dopustit na „pražské klokany”, kde se vypracoval ve skvělého fotbalistu. Šikovného mladíka si všiml německý klub RB Lipsko a Ivan se chystal na náročné soustředění, kde chtěl ze sebe předvést jen to nejlepší. Bohužel osud tomu chtěl jinak a nové angažmá se nekonalo. 

Mladík začal ztrácet kontrolu nad svým tělem

Zničehonic se u něho objevila nevyléčitelná nemoc - roztroušená skleróza. Pro Ivana juniora a celou rodinu to byl velký šok. „Měl jsem nonstop brnění v celém těle, odešla mi pravá noha, na kterou nešlo došlápnout. Přestal jsem mít kontrolu nad svým tělem,“ svěřil tehdy nadějný fotbalista pro Isport.blesk.cz s tím, že to bylo vše velmi psychicky náročné a byl zcela odkázán na pomoc rodiny. Zejména pak bratra, protože táta byl v té době na trenérské štaci v Emirátech, ale každý den byli ve spojení. Mladík nechtěl, aby ho někdo litoval, naopak se s bratrem hecovali a občas to zacházelo až do černého humoru, což ale bylo ku prospěchu všech členů sportovní rodiny.

Mohlo by se vám líbit

Jak dnes vypadá fotbalový idol Patrik Berger: Na génia s kopačkami útočila šílená fanynka, jeho srdce však bije třicet let jen pro jednu ženu

Mezi sportovci s kopačkami na nohou je Patrik Berger (50) tak trochu černou ovcí, ale v dobrém slova smyslu. Nikdy nevyužil své slávy, aby dostal ženy do postele a neměl potřebu se opíjet do bezvědomí. Přestože byl velkým idolem a stály se na něho fronty, je už třicet let věrný své manželce, se kterou má snový vztah. S věkem Patrik zraje jako víno a rozhodně stojí stále za hřích.
svetzeny.cz

Nekončící boj pro celou rodinu

Roztroušená skleróza zasahuje každého člověka jinak. Jeden může ze dne na den přestat chodit, druhý necítí skoro žádnou změnu. Když se Ivanův stav začal zlepšovat, byla pro něho nejhorší nejistota. Nikdy nevíte, kdy se může nemoc zase rozjet. Nevíte, co bude druhý den, to je nepříjemné,“ přiznal Hašek, jemuž lékaři okamžitě zakázali fotbal na vrcholové úrovni. Stres a psychická či fyzická zátěž nemoc jen zhoršují a pacienti, kteří neuposlechnou rad specialistů, mohou skončit jako invalidé. Což samozřejmě Ivan nechtěl, ale na fotbal nezanevřel. Občas si zahraje „pralesní ligu”, ale především se vrátil do týmu, jehož zeleno bílé barvy nosil vždy s hrdostí. V současné době působí v Bohemce jako asistent. 

Den roztroušené sklerózy

Ivan Hašek junior není jediným sportovcem, jenž se na vrcholové úrovni dozvěděl smutnou diagnózu. S roztroušenou sklerózou také bojuje bývalý úspěšný basketbalista Pavel Miloš či sestra hokejisty Jakuba Voráčka. Ten kvůli ní založil nadaci, kdy pomáhá lidem a rodinám, kterým RS vstoupila do života. Den roztroušené sklerózy je právě dnes, a pokud chcete udělat dobrý skutek, můžete také pomoci. Ať už přímo na stránkách Jakubovy nadace, nebo si na internetu najděte nějakou jinou, která vám bude nejbližší.

Osud je zkrátka nevyzpytatelný a ne vždy zasáhne v pozitivním slova smyslu. Někdo má talent a zastaví ho nemoc. Druhý si zase neváží daru od pánaboha a stejně, jako Martin Fenin se kvůli alkoholu připraví o zářnou kariéru. 

Ivan Hašek mladší si vážnou nemoc nepřipouští
Zdroj článku