La Madrina neboli Kmotra: Šéfka neapolských mafiánů jela v drogách, prostituci i vraždách, hrála si na Robina Hooda. Mafii údajně šéfuje dodnes

Marta Pušová | 17/04/2025
Maria Licciardi
Foto: Profimedia

Přidejte si Svět ženy do oblíbených na Google zprávách

Dodnes patří mezi nejnebezpečnější ženy světa. V drobné ženě by mafiánku zřejmě hledal málokdo, přesto má Maria Licciardi na rukou krev desítek lidí a patří mezi nejobávanější bosse neapolské mafie zvané Camorra. Bloody Mary, jak ji mnozí nazývají, totiž dokáže svůj klan řídit i z vězení.

Pokud si představujete, že italská mafie je hudbou dávné minulosti a to, jak ve skutečnosti vypadala, dnes můžete vidět už jen v sérii filmů Kmotr, nemůžete se víc mýlit. Mafie v Itálii stále funguje, i když už jen v některých lokalitách. Ale například město Neapol je mafií proslulé. Pochází odsud i mafiánský klan zvaný Camorra. Dodnes je Camora jednou z nejstarších a nejmocnějších mafiánských organizací v Itálii. Na rozdíl od sicilské Cosa Nostry nebo kalábrijské 'Ndranghety je Camorra velmi decentralizovaná, tvoří ji desítky nezávislých klanů, které spolu často soupeří. Camorra se zabývá širokým spektrem nelegálních aktivit: obchodem s drogami, vydíráním, praním špinavých peněz, nelegální likvidací odpadu, zbraněmi i infiltrací do legálního byznysu. Je známá brutálními praktikami a vysokou mírou násilí.

Princezna zvaná Bloody Mary

Maria Licciardi vyrostla na neapolském předměstí Secondigliano, kde se také 24. března 1951 narodila. A to rovnou do mafiánské rodiny, takže ani neměla šanci na normální život. Malá holčička vyrostla obklopená mafií a zločinem, takže pojem „normální“ pro ni navíc pravděpodobně měl úplně jiný význam. Celá její rodina patřila k mafiánskému klanu Camorra, kde byl už její otec „guappo“, čili šéf. Tuto funkci později převzali i Mariini bratři a také její manžel, postupně ale všichni skončili ve vězení nebo zemřeli. Po smrti svého bratra Gennara ve vězení v roce 1993 převzala klan právě Maria.

V dospělosti tato drobná Italka klamala tělem. Málokdo by v ženě nevysokého vzrůstu hledal šéfku mafie, která měla údajně na svědomí více než sto lidských životů! I kvůli její výšce se jí přezdívalo La Piccolina (Maličká), byla to však jen jedna z několika přezdívek. Ženy v Camoře jí s úctou říkaly La Principessa, další její přezdívkou vzhledem k jejím zločinům pak byla Bloody Mary.

Lucky Luciano: Mafiánský boss proslul drsnými válkami gangů a snahou o sjednocení mafie. Za války pomáhal policii
Lucky Luciano: Mafiánský boss proslul drsnými válkami gangů a snahou o sjednocení mafie. Za války pomáhal policii

Kmotra s ocelovým charismatem

Maria dala dohromady neformální koalici dvaceti klanů Camorry, aby rozšířila kontrolu nad nejlukrativnějšími podvody ve městě, od pašování drog a cigaret po padělání zboží až po prostituci. Pod jejím vedením se Camorra stala organizovanější, utajenější a následně silnější. Byla to právě Maria, která začala obchodovat s prostitucí. Ta byla do té doby v mafii Camorra zapovězena. Maria však od albánské mafie nakoupila za 2000 dolarů mladé, často nezlezilé dívky, které do Itálie odešly ze strádající Albánie s vidinou dobré práce a peněz. V Neapoli pak byly v podstatě zotročeny a nátlakem i drogami donuceny k prostituci.

Na rozdíl od mnoha mužů z Camorry, kteří se rádi pyšnili svým mafiánským původem i bohatstvím, se Maria vyhýbala záři reflektorů a dlouhé roky nebyla usvědčena ani podezřelá z žádného zločinu. Byla popisována jako žena vyzařující ocelové charisma. Podle policejních zdrojů byla pokládána za praktickou, okouzlující, výjimečně inteligentní, ale stejně bezohlednou jako její mužské protějšky. Přesto pro Camorru vybudovala dobrou pozici, protože pokračovala ve starém zvyku dávat příležitostně nadílku chudým ze sousedství. V Secondiglianu, kde místní vláda neposkytovala lidem žádné dávky sociálního zabezpečení a panovala zde velká míra nezaměstnanosti, klan poskytoval okolí hlavní zdroj zaměstnání.

Nejslavnější mafián Al Capone: Vládl pašerákům, neštítil se extrémního násilí. Své protivníky nechal popravit
Nejslavnější mafián Al Capone: Vládl pašerákům, neštítil se extrémního násilí. Své protivníky nechal popravit

Spadla klec a zaklaply mříže

Neapolské zločinecké organizaci vládla Maria pevnou rukou až do roku 2001, kdy byla poprvé zatčena. V té době se již musela skrývat, protože se nad ní stahovala mračna, patřila totiž mezi třicet nejhledanějších Italů. Přesto však nakonec byla dopadena a za mřížemi strávila osm let. Podsvětí šéfovala i z vězení a ke své živnosti se po návratu na svobodu samozřejmě vrátila, i když se snažila na sebe neupozorňovat.

V roce 2021 byla Maria Licciardi znovu zatčena na italském letišti Campino na cestě do Španělska. Údajně cestovala za svojí dcerou a u sebe měla zhruba 6000 euro, takže vyvstalo podezření, že chtěla svoje nelegální obchody rozjet i za hranicemi. Policistům kupodivu nekladla žádný odpor a sama nastavila ruce, aby jí nasadili pouta. O dva roky později, tedy v březnu roku 2023, byla La Madrina odsouzena na třináct let k pobytu ve vězení. Camorra tak možná naoko přišla o svoji Kmotru, proslýchá se ale, že Marii Licciardi nezastavily ani mříže a svoje ovečky řídí i zpoza zdí italského kriminálu.

Jaká žena ještě vládla mafiánskému klanu Camorra? Přečtěte si o mafiánské šéfce Pupettě.

Kokainová královna Griselda Blanco: Zavraždila tři manžely, pochovala tři syny a strach z ní měl i Pablo Escobar. Chovala psa jménem Hitler
Kokainová královna Griselda Blanco: Zavraždila tři manžely, pochovala tři syny a strach z ní měl i Pablo Escobar. Chovala psa jménem Hitler

Dostávala jsem dřevákem na zadek: Herečka Zuzana Zlatohlávková otevřeně nejen o svém divokém temperamentu a tenisové kariéře

mafie Itálie prostituce drogy vraždy Neapol

Nejčtenější články

Kvíz: Nejtěžší letec i křikloun roku. Otestujte se, jak dobře znáte ptačí šampiony Andělský horoskop na týden od 22. června: Berani pocítí obrovskou vlnu odvahy, Panny by měly věřit nečekaným náhodám „Na Den otců dostanu víno, ale děti si na mě neudělají hodinu čas,” je smutný Daniel

Doporučujeme

Načíst další