Přejít k hlavnímu obsahu

Egyptolog Bárta se stal kmotrem knihy o sedmi zákonech civilizace

Info ikona
Ilustrační foto

Ilustrační foto

Známého egyptologa a archeologa, který vede výzkumy ve vzdálených lokalitách a člena Americké akademie umění a věd Miroslava Bártu často na společenských událostech nepotkáte, ale pozvání docenta Zbyňka Hrkala na křest jeho knihy Evropa včera. Evropa dnes. Zítra? nemohl odmítnout minimálně ze dvou důvodů. Je totiž autorem předmluvy k této knize, a navíc byl požádán, aby se stal i jejím kmotrem.

Jaký máte vztah ke knize Evropa včera. Evropa dnes. Zítra?, co Vás s tímto titulem spojuje?

Primárně to je pan docent Hrkal, protože jsme už pár let kamarády a je to člověk, který se vymyká z toho běžného vzorce uvažování. Vidí věci jinak a vidí je hlavně v souvislostech. Knížka se zabývá obecnými fenomény, které se týkají každého z nás a já jsem rád, že je to na téma sedmi zákonů, s kterými mám taky hodně co dočinění, protože jsem o tom kdysi napsal knížku Vzestupy a pády civilizací.

Jste autorem předmluvy k této knize, jak se Vám psala?

Chvilku mi trvalo, než jsem přišel na to, jak to napsat, ale pak to bylo napsané v té první verzi, poměrně rychle. Za jeden večer. Myslím si, že ta knížka si zaslouží, aby byla ve všech knihkupectvích.

Vy jste tu knihu přečetl, víte, jaký je obsah, jak si myslíte, že bude k “učtení” pro člověka, který není úplně zasvěcen nebo není odborník na vědy, jejichž poznatky se v knize odráží? Bude pro něj těžká?

Já bych nedělal nebo nekreslil nějakou hranici mezi odborníky a neodborníky, protože většina lidí přemýšlí o světě, protože se jich dotýká, a proto si myslím, že ta knížka je k přečtení pro každého z nás.

Co byste vy sám popřál knize?

Já jí přeji, aby se jich v prvním roce prodalo prvních 50 tisíc, 80 tisíc kousků a pak, aby ty počty dál rostly.

A vy chystáte nějakou novou knihu k vydání?

Já, když jsem viděl, co všechno Zbyněk říkal, napsal, tak si přijdu jako člověk, který by nosil dříví do lesa. V tuhle chvíli toho moc neplánuji.

A nějakou expedici plánujete?

Já spíš plánuji se trochu zavřít doma přes světem. Denně potkávám tolik lidí, že potřebuji nějaký detox.

Info ikona
křest knihy

Knihu Evropa včera. Evropa dnes. Zítra?, kterou uvedlo na trh nakladatelství Bohemica Books zastoupené Karlem Svobodou, také pokřtili: herečka Jitka Čvančarová, filmový producent Steve Lichtag a ředitel České geologické služby (ČGS) Zdeněk Veneram, Současně byla do světa vypuštěna také kniha  Za vodou po třech kontinentech, kterou vydala ČGS. Křest se konal v kapli sv. Rafaela na Klárově v sídle ČGS.

Zbyněk Hrkal je známý hydrogeolog a vědecký pracovník ve Výzkumném ústavu vodohospodářském a na Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Je také cestovatel a autor detektivních románů i literatury faktu. Je o něm známo, že boří mýty a snaží se vzbudit zájem čtenářů o fakta v širších souvislostech.