Přejít k hlavnímu obsahu

Holčička z obalu na Granko: Co dnes dělá Veronika Fojtů, která se před 45 lety usmívala v každé domácnosti

Letos to bude čtyřicet pět let od doby, co se na krabičce Granka objevila roztomilá blonďatá holčička. Veronice Fojtů (46) tehdy byly dva roky, když ji tatínek nechal vyfotit a přihlásil do soutěže o nový nápoj nejen pro děti. Jak to dopadlo, všichni víme a malý andílek se usmíval z obalu na kakao na všechny členy domácnosti. Jak vypadá dnes dospělá žena a vzpomíná si na své ‚‚modelkovské” období?

Instantní nápoj kakaové chuti spatřil poprvé světlo světa v roce 1979. Vyráběl se ve statním podniku Čokoládovny, která sídlila v Kolíně. O rok dříve byla vyhlášena celostátní soutěž o název nového nápoje a také bylo potřeba vymyslet obal, který by veřejnost zaujal. 

Veronika s červeným hrníčkem všechny okouzlila

Odborná porota vybírala z mnoha návrhů, avšak jeden se opakoval vícekrát, a to GRANKO. Věděli jste, že název pochází ze slov GRANulované KakaO? Teď už zbýval jen poutavý obal. Shodou okolností v propagačním oddělení pracoval akademický malíř Karel Fojtů. Napadlo ho dát na obal malé dítě namísto nějakých kreslených postaviček. Aby si porota dokázala návrh představit, nechal vyfotit svou dvouletou dcerku Veroniku s červeným hrníčkem. Všichni byli nadšeni a o vítězi bylo rozhodnuto. Blonďatá holčička se stane tváří Granka.

Plachý úsměv roztomilé holčičky

Chybělo už jen malou Verunku nafotit. Dvouleté dítě, ale není úplně snadné nafotit na povel. Frejů si samozřejmě na toto nepamatuje, ale z vyprávění slyšela, že se styděla a nechtěla se usmát. Přesto se vše nakonec podařilo a vznikl plachý úsměv okaté holčičky, který upoutal pozornost a Granko se prodávalo jedna báseň. Červené logo měl na svědomí také Karel Fojtů a tak byl celý obal v režii jedné rodiny. Granulovaný prášek se stal hitem a děti ho milovaly. Čokoládovny se rozhodly pro masovější kampaň svého nejúspěšnějšího produktu a tak znovu povolaly svou ‚‚modelku”.

Kluk z reklamy na kečup Pavel Dytrt: Jeho otcem je slavný princ, nevyhnul se šikaně

Roztomilého zrzka, který si dával hranolky jako upíří zuby si asi vybavíme všichni. Pavel Dytrt (33) se stal v devadesátkách přes noc hvězdou a malého rošťáka z reklamy na kečup jsme si zamilovali. Bohužel kvůli své barvě vlasů si prošel šikanou. A až do dvanácti let před ním maminka tajila, že jeho tatínkem je pohádkový princ, jehož především o Vánocích vídá na televizní obrazovce.
svetzeny.cz

Náročné natáčení a focení bylo pro holčičku únavné

Vzhledem k tomu, že v té době byla Veronika už starší, tak nějaké vzpomínky jí v hlavě zůstaly. ‚‚Pamatuji si to, byla jsem unavená, takže jsem usínala. Museli mě oživovat, bylo to na mě dlouhé,“ prozradila Veronika před pěti lety na oslavě 40. narozenin Granka, s tím, že kakao úplně ráda neměla, ale když jím posypali krupicovou kaši, nebyl problém reklamu natočit a nafotit. V paměti Veronice také zůstala velká místnost a hodně koček, ze kterých měla trochu strach. Stačila ale panenka, jež holčičku na chvíli zabavila a pak svou roli vystřihla na jedničku.

Za svou nejslavnější ‚‚roli” nedostala Fojtů ani korunu

Dnes je z první tváře Granka sympatická žena, která má po tatínkovi umělecké geny v krvi. Vystudovala UMPRUM, vyučuje, věnuje se organizovaní kroužků tvořivosti a je trojnásobnou maminkou. Úsměvné je, že za svou první a nezapomenutelnou ‚‚roli” nedostala žádný honorář. Karel Fojtů za svůj ikonický návrh tehdy dostal pouhé dva tisíce korun. Dnes by oba byli královsky zaplaceni. To ale nemění nic na tom, že tatínek i jeho dcera jsou pyšní, že mohli stát u zrodu legendárního nápoje.  

Takto dnes vypadá Veronika Fojtů

Info ikona
Veronika Fojtů
Zdroj článku