Přejít k hlavnímu obsahu

Troufněte si nebýt dokonalá! 10 chyb, za které se nemusíte stydět

Samy sebe máme tendenci se hodnotit více kriticky a přísně. Snažíme se splnit očekávání okolí a nedělat chyby. Jenže dokonalosti stejně nikdy nedosáhneme a dobrá zpráva je, že to po nás ani nikdo nechce. Těchto 10 chyb si můžete dovolit a rozhodně se za ně nemusíte omlouvat.

Koupila jste si krásnou věc, která je ale trochu přes váš rozpočet? Zhřešila jste čokoládovým dortem, i když držíte dietu? Zapomněla jste na třídní schůzku? Každá občas uděláme pár přešpalů, za které bychom se nepochválily. Ale to neznamená, že se musíme cítít několik dnů špatně a omlouvat se na všechny strany. Tyhle chyby si můžete sem tam dovolit.

1. Měli jsme se potkat dřív...

...zdá se mi, zpívá Marie Rottrová a vy víte, že jste si pár vztahů mohla odpustit. Nebyla to vaše chyba ani špatné rozlišovací schopnosti. Vždyť díky nedostatkům předešlých partnerů teď dokážete lépe ocenit přednosti toho současného.

2. Dejte mi pokoj

Máte chuť někdy zabouchnout dveře a být aspoň na chvíli co nejdál od svých ratolestí i manžela, a přitom je tolik milujete? Není na tom nic nepřirozeného. Každý potřebuje být občas chvíli sám se sebou. Jen v klidu a o samotě si můžete utřídit myšlenky a uvědomit si sílu mezilidských pout. 

3. Nový model

S pocitem provinění si nesete domů nové plavky, přestože loňský model jste na sobě měla jen párkrát a určitě by vám slušel i letos? Stop výčitkám! Koupila jste si je přece pro radost. A pokud máte výdaje pod kontrolou, je všechno v pořádku.

4. Slabá vůle

Okolí vám fandí ve vašem úsilí zhubnout. Ale čím víc vás podporuje, tím víc se cítíte být pod tlakem. Není divu, že pak podlehnete při pohledu na čokoládový dortík. No a co? Každý není asketa, a že si nelibujete v odříkání, ještě neznamená, že to časem nedokážete. Hlavně se nenechte rozhodit! 

5. Důležité je pohodlí

Bože, ty ale vypadáš, zděsí se vaše matka, když jí otevřete v teplákách. Učila vás totiž, že musíte být za všech okolností elegantní. Ale v soukromí zapomeňte na pózy. Jste na svém území, kde si můžete dělat a nosit, co chcete. A domov znamená pohodlí!

6. Pár skleniček navíc

Na večírku jste toho vypila víc, než jste chtěla, a akci jste završila tancem na stole? Pokud za jiných okolností nemáte problém s alkoholem, pak si tím nelamte hlavu. Vaši přátelé nejspíš oceňují, že nejste žádný suchar, a občas se trochu odvázat přece není žádný hřích.

7. Ach, já zapomněnka

Vaše dítko vám ráno připomnělo, že se odpoledne konají třídní schůzky. Přesto jste na to pod náporem práce úplně zapomněla. Nevyčítejte si to! Ale určitě se dodatečně omluvte a požádejte učitelku o náhradní termín schůzky. 

8. Odmítnutí není hřích 

Maminka vás požádala, abyste jí přijela pomáhat s prací na zahradě, a vy jste ji odmítla, protože jste se už dřív domluvila na společném víkendu s přáteli. Nemusíte si připadat jako nevděčná dcera. Jste velká holka a máte plné právo se sama rozhodnout, jak naložíte s volným časem. Práce na zahradě určitě ještě týden počká. 

9. Jako malé dítě

Strašně ráda se necháte unést dětskými skopičinami a při hře jste schopna zapomenout na okolní svět? Jenže si pak připadáte poněkud infantilní? Vaše děti mají (nebo teprve budou mít) pravděpodobně tu nejbáječnější mámu na světě, která se umí vžít do jejich světa. 

10. Nárok na strach

Na váš řidičák už několik let sedá prach a vy si v dnešním emancipovaném světě připadáte jako outsider? Vezměte to z jiné stránky. Protože místo autem jezdíte dopravou, šetříte tak životní prostředí a nemusíte se bát, že ublížíte sobě nebo někomu jinému. A kdybyste jednou musela řídit, zaplatíte si pár kondičních jízd.