Přejít k hlavnímu obsahu

Detektivní hádanky: Jen skuteční myslitelé přijdou na kloub všem čtyřem

Jste rozený detektiv? Ověřte si to díky našim zapeklitým hádankám. Zjistěte, zda jste dost chytří a důvtipní, abyste přišli na kloub všem čtyřem záludným hádankám. Procvičíte si tak své mozkové závity, schválně, jak se vám bude dařit.

Detektivní hádanka číslo 1

Detektivové vchází do místnosti, kde nachází oběšence visícího metr nad zemí. Pod ním je velká louže vody. V místnosti však není vůbec nic jiného, opravdu se zde nachází jen voda na podlaze. Detektivové nevidí nic, po čem by muž vyšplhal, aby se oběsil. Spáchal tedy sebevraždu, a pokud ano, jak to udělal?

Info ikona
Detektiv
Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Poznáte všechny přírodní krásy České republiky? Jenom skuteční znalci zvládnou test bez chyby

Česká republika má mnoho přírodních krás, které stojí za pozornost. Některá místa jsou notoricky známá, jiná zase možná čekají na to, až je objevíte. Každopádně stojí za to otestovat si znalosti, které bychom měli mít o krásách naší domoviny všichni.
svetzeny.cz

Detektivní hádanka číslo 2

Žena se dostaví na policejní stanici oznámit, že se někdo vloupal do jejího domu a ukradl jí diamantový šperk, zatímco byla v práci. Policisté se na základě podnětu vydávají na místo činu a prohledávají jej. Šperk měla žena uložený v ložnici. Hned si povšimnou rozbitého okna. Po celé podlaze jsou šlápoty od bahna. Jinak je ovšem pokoj uklizený. Následující den je žena zatčena pro trestný čin podvodu. Proč?

Detektivní hádanka číslo 3

První den ve škole byl zavražděn učitel dějepisu. Ve škole byli ten den pouze čtyři lidé, kteří se ocitli v hledáčku policie. Ta podezřívala učitele biologie, učitele matematiky, učitele tělocviku a ředitele.

Když je policie začala vyslýchat, zazněla tato alibi:

Učitel biologie se dušoval, že byl venku a sekal trávník.
Učitel matematiky řekl, že v tu dobu zrovna zadával žákům pololetní test.
Učitel tělocviku tvrdil, že zrovna trénoval své hráče.
Ředitel řekl, že byl ve své kanceláři.


Kriminalisté si byli hned jistí, kdo je vrahem, když si vyslechli daná alibi. Kdo zabil učitele dějepisu a jak to policie věděla?

Info ikona
1900.jpg (2.4 MB)

Detektivní hádanka číslo 4

Máme 3 osoby – Alici, Boba a Charlieho. Každý z nich může náležet jen k jednomu z následujících typů:

Vypravěč pravdy (vždy říká pravdu)

Lhář (vždy lže)

Špión (může lhát nebo říkat pravdu)

Učiní následující prohlášení:

Alice: Nejsem vypravěčka pravdy.

Bob: Nejsem špión.

Charlie: Nejsem lhář.

Jaký typ je Charlie?

(A) Vypravěč pravdy

(B) Lhář

(C) Špión

(D) Není to možné určit kvůli nedostatku informací

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Uhodnete názvy českých pohádek dle emotikon? Všech 11 určí správně jen opravdový znalec

Jak dobře znáte české pohádky? Ověřte si to v našem zábavném kvízu. Vaším úkolem bude poznat názvy známých českých pohádek dle emotikon, které slouží jako nápověda. Zvládnete určit správně všech 11 pohádek? V tom případě jste skutečný znalec tohoto žánru.
svetzeny.cz

Řešení hádanek

Detektivní hádanka číslo 1

Ano, byla to sebevražda. Muž se postavil na hromadu ledu, utáhl si smyčku kolem krku a počkal, až led roztaje. Na podlaze pak zbyla jen louže vody.

Detektivní hádanka číslo 2

Okno ložnice bylo rozbité zevnitř. Kdyby se někdo vloupal zvenčí, na podlaze ložnice by se nacházely kusy skla. Místnost byla také dokonale čistá a uklizená. Zloděj by tam ve spěchu zanechal nepořádek. Policisté tedy odhalili, že zlodějem byla žena, která celou záležitost přišla ohlásit, jen ona přesně věděla, kde se šperk nachází.

Detektivní hádanka číslo 3

Vrahem byl učitel matematiky. Snažil se policii namluvit, že tou dobou zadával pololetní test, ale byl první den školy. Policie si toho hned povšimla.

Detektivní hádanka číslo 4

B) Charlie náleží k typu „lhář“. Pokud je Alice vypravěčka pravdy, nemůže se ostatním snažit „nakukat“, že není vypravěčka pravdy. Pokud je Alice lhářka, pak by za všech okolností lhala, ale tvrzení, že není vypravěčka pravdy, bude pravda. Alice proto musí být špiónka. Pokud je Bob lhář, lhal by vždycky, ale tvrzení, že není špión, by byla pravda. Protože Bob nemůže být špión, musí být vypravěčem pravdy. Pak už zbývá jen lhář, a to musí tedy být Charlie.

Zdroj článku