Přejít k hlavnímu obsahu

Hádanka, která pobláznila celý internet, prověří vaše logické uvažování. Řešení najde jen málokdo

Máte rádi hádanky? Připravili jsme pro vás jednu obzvlášť zapeklitou, která pořádně potrápí vaše mozkové závity. Zadání přitom zní velmi jednoduše, ale záhy zjistíte, že nalezení odpovědi není tak docela snadné. Zkuste na tuto zábavnou hádanku najít řešení co nejrychleji a poté s ní překvapte vaše přátele.

Tajemství klobouků dokážou odhalit jen logicky uvažující lidé

Přejděme k samotnému zadání hádanky, na které jste již jistě zvědaví. Tato hádanka se dá interpretovat různými způsoby, ale nejpopulárnější verzí je ta, kdy čtyři muži v klobouku jsou vězni. Čtyři vězni stojí a nesmí se ani pohnout. Vězeň A je jako jediný za zdí a nevidí na žádného z vězňů. Vězni za zdí stojí za sebou v řadě, kdy vězeň B hledí do zdi na druhé straně, vězeň C hledí zezadu na vězně B a vězeň D hledí zezadu na vězně C. Všichni vězni vědí, že mají všichni na hlavě klobouk, kdy dva jsou černé a dva bílé. Mají deset minut na to, aby jeden z nich zavolal barvu svého klobouku, jinak budou všichni čelit krutému trestu. Nesmějí spolu mluvit, nesmějí se hýbat, nesmějí zkrátka nic, pouze zavolat správnou barvu svého vlastního klobouku.  Po jedné minutě se ozve jeden z vězňů, který si je naprosto jist svojí barvou klobouku. Dokážete uhodnout, který vězeň to je a proč si je tak jistý barvou svého klobouku? Pro lepší představu se podívejte na obrázek níže.

Info ikona
Muži v klobouku

Kvíz naruby: Dokážete odpovědět na otázky ze základní školy špatně? Zábavný test není tak snadný, jak si myslíte

Není kvíz, jako kvíz. Může se zdát jednoduché odpovědět na všeobecné otázky, které by měl zvládnout každý žák, který absolvoval základní školu. Ovšem opak je pravdou. Ostatně zkuste si sami v našem kvízu odpovědět na všechny otázky špatně. Jedině tak totiž můžete projít naším kvízem bez chyby. Kvíz naruby vás pobaví.
svetzeny.cz

Logické myšlení je klíčem ke všem hádankám

Logické myšlení je průvodce dobrodružstvím hádanek, který vám pomáhá rozluštit záhadné zápletky a prolomit kouzlo jejich tajemství. Je to takový malý detektivní agent uvnitř vaší hlavy, který šikovně spojuje indicie a hledá skryté vzorce. Když si přečtěte hádanku, přichází na scénu logické myšlení se svým pomyslným kufříkem plným různorodých nástrojů - od deduktivního uvažování po způsob, jak vytáhnout informace ze zdánlivě nepodstatných detailů. Představte si logiku třeba jako piknik plný překvapení, kde každý kousek informace je jako jedinečný kousek koláče. Logické myšlení vám umožňuje skládat tyto kousky dohromady, abyste vytvořili chutné řešení. Je to jako puzzle pro vaši mysl, kdy se logika stále snaží najít ten správný dílek, která dokončí celý obrázek. Logické myšlení tedy není jen nástroj, ale spíše váš vlastní průvodce do světa hádanek, který vám pomáhá odhalovat odpovědi i v běžných situacích života.

Kvíz: Označte jednu chybnou větu a projděte testem z češtiny pro základní školy bez pochybení

Český jazyk je bohatý na nuance a pravidla, která ho formují. Přestože máme tu výhodu, že se jedná o náš rodný jazyk, jsou některé chyby stále častými společníky v naší komunikaci. Otestujte si svoji všímavost a znalost českého jazyka v našem zábavném kvízu. Odhalte větu, která obsahuje pravopisnou či gramatickou hrubku. Zvládnete kvíz bez chyby?
svetzeny.cz

Přišli jste na správné řešení této zapeklité hádanky?

Rovnou si pojďme z výběru vyřadit vězně A a B. Ti totiž nevidí na žádného jiného vězně a nemají se tak od čeho odrazit. Zůstali nám tedy vězni C a D. Vězeň D by velmi jednoduše uhádnul barvu svého vlastního klobouku, kdyby měli vězni před ním stejnou barvu klobouku. Jelikož však má vězeň B bílý a vězeň C černý, není si jistý, jaký klobouk může mít on sám. A je to právě jeho mlčení, které přesvědčí vězně C o tom, že jako jediný může odpovědět na tuto otázku správně. Kdyby měl totiž vězeň C stejnou barvu klobouku, vězeň za ním by ihned vykřikl odpověď. Jelikož však mlčí a vězeň před ním má klobouk bílý, je mu jasné, že on sám má na hlavě klobouk černý.

Zdroj článku