Přejít k hlavnímu obsahu

Tajemný středověký zápisník odhalil věštbu pro rok 2024: Krásné a teplé jaro, ale i nárůst nemocí

Z roku 2024 se ukrojil sotva první měsíc a vy už máte pocit, že to nebude právě nejsnazší rok? Podle tajuplného zápisníku ze 14. století se nemýlíte, měl by vás čekat rok plný nástrah a těžkostí.

Tajuplný zápisník zvaný Zibaldone da Canal ze 14. století patřil zřejmě benátské kupecké rodině. Obsahuje různé obchodnické rady, seznam tehdejších obchodních přístavů, ale i různá přísloví nebo matematické hádanky. Co ale dodnes poutá k historickému artefaktu pozornost, je předpověď průběhu každého roku dle toho, kterým dnem začíná. Minulost ukázala, že se záhadný středověký zápisník nemýlí.

Rok začínající pondělím tíží války i neúroda

Jak těžký bude průběh daného roku, se podle popsané středověké metody dá snadno odvodit hned od jeho prvního dne. Záleží totiž, v jaký den týdnu daný rok začíná. Letos 1. leden připadl na pondělí. Zibaldone da Canal připisuje rokům, které začínají právě pondělkem, stálé počasí bez extrémních teplotních výkyvů. Zima má být mírná, léto bez rekordně horkých dní, jaro vlídné a teplé. Potrápit by nás ale mohla velká voda. Předpověď se netýká jen počasí, ale také úrody, ve středověku tématu životně důležitého. Roky startující pondělím s sebou nesou neúrodu obilí a vína či nedostatek medu. Zápisník varuje i před smrtící hrozbou, ta by letos měla pramenit zejména z respiračních chorob a válek.

Velký horoskop na únor 2024: Býky čeká důležité rozhodnutí, Vodnáři se budou cítit jako na horské dráze

Jak se bude dařit v únoru zrovna vašemu znamení zvěrokruhu? Čeká vás dobrý měsíc, nebo se budou problémy vršit jeden na druhý? Astrologická předpověď vám může nabídnout jistá vodítka, která naznačují, na co si dát pozor a na co se těšit. Nahlédněte do našeho horoskopu na únor 2024.
svetzeny.cz

V roce 2023 předpověď až děsivě seděla

Uplynulý rok 2023 začal nedělí. Takovým ročníkům předpovídá zápisník Zibaldone da Canal zimu bez velkých mrazů, deštivé jaro a větrné léto a podzim. Neúroda postihuje fazole a víno, naopak přáno je medu a ovcím. Smrt v takové roky bere nečekaně mnoho životů mladým lidem, narůstá počet krádeží. Pozornost se více než jindy upíná k panovníkům.

Co čekat v další roky?

Ani roky, které začínají úterým, nemají právě optimistické vyhlídky. Zima bývá dlouhá a plná sněhu, jaro a léto propršené, podzim suchý. Typická pro takové roky je neúroda, hlavně obilí a lnu, dařit by se naopak mělo ovoci, medu a olejninám. Hrozí vysoká úmrtnost zvířat, zejména ovcí a prasat. Nad takovými roky visela ve středověku také hrozba morových ran, ani v moderní době se jim nevyhýbají velké epidemie nemocí, život pak berou hlavně ženám. Roky začínající úterým trápí i nepokoje mezi národy.

 

Jaké životní změny na vás v roce 2024 čekají podle horoskopu: Býci se budou stěhovat, Kozorozi si ušpiní ruce

Sice už nám pomalu končí leden, ale prakticky skoro celý rok 2024 je ještě před námi. Co vás letos čeká? Budete mít klidné období, ve kterém se nestane nic zvláštního, nebo vás čekají turbulence, krize, či snad radostná překvapení? Přečtěte si náš horoskop, ať víte, na jaké změny se můžete letos připravit.
svetzeny.cz

Začne-li rok středou, dočkáte se mírného podzimu a zimy a deštivého jara. Dařit se má medu a vínu, neúroda naopak postihne obilí. Zdraví ohrožuje nedostatek jídla a střevní choroby, ve středověku to byla hlavně úplavice. Úmrtnost je v takové roky zpravidla vyšší než jiné roky.

Přijde-li první leden ve čtvrtek, daří se v takové roky úrodě obilí, vína a jablek, dost bude vajec i oleje, naopak bývá nedostatek lnu, masa, fazolí a medu. Zima bývá mírná, jaro větrné a podzim příjemně teplý.

Začíná-li rok pátkem, lze očekávat mírnou zimu a suché léto i podzim. Urodí se nečekaně hodně obilí. Nárůst zaznamenají choroby očí, obvyklá je vyšší novorozenecká úmrtnost.

Připadá-li první den roku na sobotu, zima bývá spíše větrná než mrazivá, jaro dlouhé, léto tíživě horké a bouřlivé a podzim suchý. Nedaří se obilí, naopak to bývá dobrý rok pro vinaře. Lidstvo souží horečnatá onemocnění, úmrtnost narůstá mezi seniory. Nejistotu mohou lidé pocítit i v duchovní oblasti.

 

Zdroj článku