Přejít k hlavnímu obsahu

Znáte skutečný původ Black Friday: Levní otroci a krachy na burze

Black Friday se nese již několik let ve znamení výhodných nákupů. Tato tradice má ale temnější kořeny, než byste si vůbec mohli představit.

Pro obchodníky, ale i pro řadu zákazníků znamená Black Friday doslova nákupní žně. Dle průzkumů zde například nakoupíme 40 % vánočních dárků cca o 30 % výhodněji. Jeho historie ale už zas tak radostná není. První zaznamenané použití výrazu "černý pátek" nemělo nic společného s nákupy, ale s vleklou finanční krizí. Trh se zlatem zaznamenal možná jeden z největších šoků v historii, který položil každého z baronů Wall Street. Akciový trh, který se řítil volným pádem k zemi, dokonce v té době tak prudce zasáhl i toho nejmenšího akcionáře. Známé jsou i zprávy o tom, že původ Black Friday pochází z 18. století. Majitelé jižních plantáží si mohli v jeden vyhlášený den koupit otroky se slevou. V posledních letech se vedou spory o tom, zda to skutečně byla pravda, či se jednalo pouze o báchorku, která se spíš jen dobře povídala. Zatím je to stále nerozhodně – i proto dodnes polovina Američanů Black Friday nenávidí.

Z policejního spisu?

Se skutečnými nákupy se tento den začal pojit až v 50. letech 20. století. Den po Dni díkuvzdání obchodníci vždy vystavovaly akční zboží s vidinou, že nákupní horečka udělá své a oni se po celém roce v červených číslech vyhoupnou opět k černým hodnotám. A to se skutečně stalo, avšak až moc. Na první akci ve Filadelfii se strhlo tak velké davové šílenství a bitky o zlevněné zboží, že nebylo víc poznat, jestli křičí nakupující nebo policie, která je přijela několikrát umravnit. Je vtipné, že ještě dříve, než si začali Black Friday vpisovat do kalendáře miliony lidí po celém světě, stálo toto označení na deskách policejního spisu.

Pozor, horečka

Dnešní páteční horečku si můžete vychutnávat od samého rána až do půlnoci. Nezapomeňte ani na to, že se nejedná jen o obchody v nákupních centrech, skvěle pořídíte i na internetových obchodech, kde vám navíc nehrozí žádná újma psychická, ani zdravotní. Kromě oblečení je nyní zvlášť výhodná například elektronika. Alza vyhlásila až 80 % slevy, 79 % dolů na vás čeká v Bonami, s vysokou slevou nakoupíte i v Electrowolrd a Euronics. A pokud chcete něco pěkného na sebe, očekávejte cca o čtvrtinu výhodnější cenu téměř ve všech obchodech.