Přejít k hlavnímu obsahu

Vaše dny: Co vypovídají o zdraví?

Svoje tělo dobře znáte. Víte proto, jak dlouho vaše měsíčky trvají, jak často přicházejí i jaká síla krvácení je pro vás obvyklá. Pokud to má vaše kamarádka nebo kolegyně jinak, rozhodně to neznamená, že se ve vašem těle děje něco špatného. Každá z nás je jiná. Pozorovat a hodnotit byste proto měly jen odchylky od svého obvyklého průběhu.

Máte to až moc?

Během periody se krvácení mění. Pro většinu žen je typické, že druhý a třetí den je nejsilnější. Pokud ale krvácíte silně delší dobu, či už od prvního dne, zkonzultujte tento jev alespoň telefonicky s vaším gynekologem. Pociťujete-li zároveň i vyšší únavu nebo prudké změny nálad, na vině budou pravděpodobně hormony. Silné krvácení může také napovídat, že vašemu tělu chybí železo. Odezní-li tyto příznaky do další periody, je to známka toho, že si vaše tělo s výkyvy poradilo. V opačném případě je vhodné nechat si udělat krevní rozbor nebo hormonální cytologii u gynekologa.

 

Chodí si „lážo plážo“

I když se všude uvádí, že menstruační cyklus trvá 28 dní, jen málo žen po osmadvaceti dnech skutečně odmenstruuje. Obvykle se menses dostavuje jednou za 32 dní a pár vyvoleným ženám dokonce až jednou za 40 dní. Pokud se vaše menstruace zpozdí o dva nebo tři dny, není třeba se znepokojovat. Za normální se považuje pětidenní nuance. Delší doba než jeden týden, už je ale důvod k tomu se k lékaři objednat - i přestože tušíte, že těhotná nejste. Absence krvácení může být doprovodným jevem zvýšené stresové zátěže, může ale značit i problémy se štítnou žlázou nebo onemocněním vaječníků.

Ta barva se mi nezdá

Pokud v těle funguje všechno tak, jak má, menstruační krev se nejvíce podobá odstínu zralých třešní. V pořádku je i tmavá barva, která vzniká pouze v důsledku delšího sezení. Co naopak dobře není, je zabarvení světle růžové nebo světle oranžové. Pakliže jej na vložce zaznamenáte v polovině menstruačního cyklu, může se jednat o onemocnění reprodukčních orgánů nebo hormonální disbalanc. Červenooranžová nebo červenohnědá krev často doprovází infekci. I v tomto případě tedy raději vyhledejte lékaře.

Co znamenají sraženiny?

Menstruační krev bývá řídká. Může ale z těla odcházet i v rosolovité konzistenci. A ačkoli je možné, že vás to vyleká, neznamená to nic špatného. Pouze se smíchala s cervikálním hlenem. Raritou nejsou ani krevní sraženiny. Většinou se objevují po ránu, protože se během noci krev shromažďuje v jednom místě. Varovné kontrolky by měly rozblikat stopy endometriální tkáně, jejíž příčinu by měl neodkladně vyšetřit lékař.

 

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku