Přejít k hlavnímu obsahu

Expřítel: máte mu dát druhou šanci?

Koketujete s myšlenkou, že se vrátíte k bývalému příteli? Podívejte se, v jakých případech se vám to vyplatí a kdy by měl rozchod zůstat definitivní.

Hvězdná dvojice Miley Cyrus a Liam Hemsworth se před několika lety rozešla. Byli tehdy dokonce zasnoubení, ale po rozchodu si každý našel nového partnera a na návrat to opravdu nevypadalo. A nakonec se loni v prosince vzali. Podle studie se téměř 45% lidí mezi 17 a 24 lety vrátilo alespoň jednou ke svému bývalému.

Po rozchodu

Pokud jste se rozešli teprve nedávno, je jasné, že vám hodně chybí, ale nejdůležitější je udělat si čas pro sebe. Buďte v kontaktu s nejlepšími kamarády, kteří vám pomůžou překonat období smutku. Jděte ven s někým, kdo vám nebude připomínat vašeho ex, pročistěte si hlavu a nechte rozchod doznít, ať pak můžete začít od nuly. Jednoduše řečeno - jděte dál. Při snaze překonat bolest spojenou s ukončením vztahu paradoxně můžete „růst“ a udělat změny, po kterých jste dlouho toužila.

„Není rozumné obnovit vztahy s bývalými partnery příliš brzy, protože se vystavujete riziku, že se rány z rozchodu nezahojí,“ říká psycholog a odborník na vztahy Ty Tashiro, autor knihy Akward o společenském chování (kniha je bohužel dostupná pouze v angličtině). Pokud znovu skočíte do ukončeného vztahu, znovu se objeví problémy, před kterými jste původně utekly. Pokud se s rozchodem vyrovnáte, stanete se sebejistější a navíc budete mít jasno v tom, co chcete od bývalého partnera a možná tak nebudete opakovat chyby a situace, které vedly k rozchodu.

Stojí za to se znovu vrátit?

Je zřejmé, že k rozchodu byl nějaký důvod. Ať už vyšel z vaší nebo jeho strany, zvažte, zda za pár měsíců nebudete řešit to samé. Pokud byl váš expartner hrubý, nezodpovědný, neschopný šetřit nebo snad dokonce násilný, pak se na nějakou změnu nespoléhejte a vztahu už žádnou šanci nedávejte. Pokud jste se rozloučili s bývalým kvůli tomu, že byl nezralý a nevěděl, co chce, anebo jste to nevěděla vy, mohla se situace změnit. Také vztahy, které se rozpadly kvůli vzdálenosti, mají šanci se znovu spojit. A hlavně si promyslete, proč se k němu chcete vrátit? Jste schopná udělat kompromisy a někdy přehlédnout to, co vám předtím vadilo?

Opět na začátku

Rozhodli jste se, že to zkusíte ještě jednou. Skvělé! Ale možná vám vrtá hlavou, co vlastně partner dělal, když jste nebyli spolu. „Je přirozené ptát se, jestli váš expřítel byl s někým jiným a co dělal bez vás, ale prvně se zeptejte sami sebe, jestli má smysl to vědět? Jak s tou informací naložíte?“ radí autor knihy. Pokud tím uspokojíte jen vlastní zvědavost, zapomeňte na to. Netrapte se nad věcmi, které už stejně nezměníte. I vy máte nějakou minulost. Nejlepší je zaměřit se na nový začátek a odpustit jeden druhému dřívější neshody. Snažte se pochopit, proč to poprvé neklaplo a ujasněte si svá očekávání a představy o zdravém vztahu, aby druhý pokus dopadl úspěšně.