Přejít k hlavnímu obsahu

Flexitariánská dieta nabírá na popularitě: Propadli jí známí zpěváci, herci i sportovci. V čem spočívá její úspěch?

Kdo už někdy držel nějakou dietu dobře ví, že to není zrovna jednoduché. Dodržujete spoustu zákazů, příkazů, často omezujete jídla, která máte rádi a o něčem sladkém se vám jen zdá. Řešením může být flexitariánská dieta, které propadli známí zpěváci, herci i sportovci.. O co jde?

V podstatě jde o stravování na způsobu vegetariánství, respektive konzumujete převážně rostlinnou stranu. Dieta není tak striktně omezená, omezujete v ní konzumaci masa, ale ne striktně. Soustředíte se v jídle na ovoce, zeleninu, luštěniny, celozrnné výrobky. Vyhýbáte se zpracovaným potravinám, přidaným cukrem a také omezujete maso. Jak vypadá taková flexitariánská dieta a co umí?

Soustředíte se na ovoce a zeleninu

Ta je důležitou součástí jídelníčku, jde v podstatě o jakýsi základ, na kterém stavíte. Prospívá trávení, může mít vliv na krevní tlak a střeva. V této dietě si můžete vybrat zda-li máte raději fittatu se slaninou nebo rajčaty. V tom je dieta velmi variabilní.

Mohlo by se vám líbit

Zbavte se tuku na břiše: Nejlepšími pomocníky jsou sýry. Tvaroh vede

Sýr a tvaroh jsou skvělými pomocníky v redukčních dietách, protože obsahují velké množství bílkovin a při správném výběru sýra či tvarohu i minimum tuků. Přečtěte si, jaké druhy sýra jsou pro redukční dietu nejvhodnější a proč je tvaroh tak magickým pomocníkem při redukčních dietách, že ho do svých jídelníčků zařazují i profesionální sportovci.
svetzeny.cz

Pomáhá snižovat hmotnost

Asi jako každá dieta i tato napomáhá udržovat přiměřenou váhu, když máte kila navíc, může vám pomoci v jejich úbytku. Konzumujete spoustu zeleniny a ovoce, což má příjemný vliv na lidské tělo

Pěstujete si správný návyk ke konzumaci zeleniny a ovoce

Ruku na srdce, spousta lidí zapomíná na konzumaci ovoce a zeleniny. K jídlu se vám nechce připravovat zeleninový salát, nakrájet si zeleninu nebo v případě odpoledního hladu se zakousnout do mrkve. Tato dieta vás může naučit, jak připravovat chutné pokrmy se zeleninou a ovocem, které si pak přenesete do běžného života a stravování.

Pozor na omezení

I když dieta nabádá k omezování masa, není to striktní zákaz. Maso je pro lidské tělo velmi důležité, nabízí vitamíny a minerály, které tělo potřebuje. Bez něj by vám přirozeně chyběly. Sestavte si jídelníček na celý týden a zakomponujte do něj rovnoměrně maso. 

 

Info ikona
jídlo
Mohlo by se vám líbit

Proč hubnete pomalu? Nemusí za tím být jen špatné jídlo nebo pití

Chcete hubnout, ale stále vám to nejde nebo jde, ale na váš vkus moc pomalu? Jak hubnutí trochu popostrčit, aby bylo rychlejší? Možná budete překvapení, ale bude to chtít vyřadit jednu věc před spaním. A jídlo ani pití to není.
svetzeny.cz

Omezujete zpracované potraviny

Čím čerstvější, tím pro vás a vaše tělo lepší. Obsahuje dostatek živin, minerálů, vitamínů a jsou takřka bez zpracovaných látek, které tělu moc nedávají. Vsaďte na čerstvé a nezpracované potraviny, když sáhnete po masu, připravte si jej doma, raději se vyhněte uzeninám.

Dáváte tělu živočišné bílkoviny

Dostat do těla bílkoviny, když omezujete maso? Pomáhají k tvorbě svalové hmoty a mnoha dalším procesům v těle. Ve flexitariánství jíte například ryby, které jsou zdrojem bílkovin nebo třeba také vejce. 

Neomezujete množství

Ve většině případů si zeleniny a ovoce můžete dát kolik chcete a kolik toho vaše tělo zvládne. Nemusíte se tak omezovat striktně na určitá množství jídla. Když si dáte maso nebo vejce, také nikde není pevně dáno, kolik si ho dát.

 

Zdroj článku