Přejít k hlavnímu obsahu

Poznáte krasavce s cigaretou? Známý seriálový detektiv měl české předky a nezdárnou dceru

Patří k nejznámějším detektivům televizních obrazovek. Vždy poněkud natvrdlý a zmatený, pusu plnou vlezlých otázek, v pomuchlaném baloňáku a s obligátním doutníkem v ruce… Poznáváte?

Detektiv Columbo byla pro herce Petera Falka doslova životní role. Žádná jiná mu nevynesla tolik pozornosti a cen, ale i tolik trápení. Oproti jiným filmovým a literárním řešitelům záhad a zločinů je jeho detektiv Columbo trochu směšný, zdánlivě neohrabaný a všetečný. Ale každé záhadě přijde na kloub.

Hvězdný Columbo

První díly seriálu vznikly v 70. letech. Detektivka upoutala zajímavým formátem, kdy diváci znají vraha již od počátku dílu a sledují detektivovo uvažování a analytické myšlení, ale i všetečné a otravné otázky, kterými se postupně propracuje k odhalení zločince. Seriál brzy získal na popularitě a sérii ze 70. let následovaly v průběhu 90. let další díly, poslední detektivní příběh byl natočen v roce 2003. Během více než třiceti let vzniklo celkem 69 dílů, v nichž se v roli zločinců i obětí objevily mnohé známé osobnosti, jako Robert Vaughn, Johnny Cash nebo Anne Baxterová. Peter Falk získal za roli poručíka Columba čtyřikrát cenu Emmy a také Zlatý Globus.

Vedle seriálu má Falk na kontě plejádu zajímavých filmových rolí, zahrál si zabijáka, osobního strážce i různé detektivní filmové role. Dvakrát byl nominovaný na Oscara, za své výkony ve snímcích Plná kapsa zázraků a Murder, Inc. Exceloval také na divadle, zkusil si i práci scénáristy, režiséra či producenta. Zkusil si ale i civilnější povolání, pracoval jako kuchař na zaoceánské lodi, strojvedoucí nebo účetní. Filmový svět ho původně vůbec nelákal, chtěl pracovat pro armádu nebo CIA, ale vojenská kariéra ani práce agenta mu nebyla dopřána kvůli vážnému zdravotnímu handicapu…

Mohlo by se vám líbit

Oblíbený seriál Ally McBeal: Calista Flockhart chtěla být klaunem, bojovala s anorexií a sbalila Indiana Jonese

Na přelomu tisíciletí miliony diváků usedaly k televizním obrazovkám, aby sledovaly další osudy Ally McBealové, úspěšné právničky s partou vtipných kolegů a neustálými problémy ve vztazích. Komediální seriál si získal velkou popularitu a s ním i Calista Flockhart, která se role křehké Ally zhostila. Jaký byl osud herečky, jež letos oslaví neuvěřitelnou šedesátku?
svetzeny.cz

Nádor zhatil jeho plány 

Krušné chvilky si Peter Falk prožil již jako dítě, ve třech letech mu byl diagnostikován tumor a přišel kvůli němu o pravé oko. Jeho specifický přimhouřený pohled, kterým v seriálu provázel své zvídavé detektivní otázky, tak není jen součást role, ale důsledek toho, že nosil celý život skleněné oko. 

Štěstí v lásce hned dvakrát

I když působil velmi charismaticky, s děvčaty to nesmělý Peter moc neuměl. Coby středoškolák si před nimi v rámci laškování dokonce vyndaval své skleněné oko. Ženy naštěstí dokázal okouzlit svým důvtipem a inteligencí. Během vysokoškolských studií se seznámil s Alicí Mayo, která se stala jeho první manželkou. Vydrželo jim to šestnáct let a protože nemohli mít vlastní děti, adoptovali si dvě dcery, Catherine a Jacqueline. Velké pracovní nasazení a nedostatek času na rodinu nakonec vedly k rozpadu manželství. 

Rok po rozvodu se Falk oženil znovu, jeho druhou osudovou láskou se stala o dvacet dva let mladší herečka a tanečnice Shera Danese, která si zahrála i v několika epizodách Colomba. I když jim bulvár nevěstil dlouhou budoucnost, vydrželi bok po boku krásných 34 let, až do hercovy smrti. I toto manželství ale zůstalo bezdětné.

 

Peter Falk nebyl jediný slavný, který našel své štěstí v náruči výrazně mladší partnerky

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Jak dobře si pamatujete kultovní seriál Dallas? Otestujte se

Seriál Dallas byl v devadesátých letech pro mnohé české diváky něco jako zjevení. Po desetiletích v komunismu se před nimi najednou otevřel svět bohatých Američanů se všemi jejich problémy i milostnými pletkami. Dallas si získal miliony příznivců nejen u nás, ale po celém světě. Sledovala jste ho také?
svetzeny.cz

Rodinné peripetie

I když se Peter Falk narodil v New Yorku, jeho původ byl víc než pestrý. Jeho rodiče přišli do Spojených států z Ruska, prarodiče pocházeli z Maďarska, rodina z matčiny strany dokonce z Česka. Z domoviny odcházeli jako uprchlíci i kvůli svému židovskému vyznání. Ani Peter si neužíval rodinného poklidu. Svou vysokoškolskou lásku a později první manželku podváděl, rodině nevěnoval příliš času ani pozornosti. Ani své druhé ženě nedokázal být věrný, přesto to s ním vydržela až do jeho smrti. Jeho osvojené dcery, ač se jim nevěnoval právě příkladně, k němu vzhlížely. Jacqueline o něj spolu s jeho duhou manželkou pečovala, když se na sklonku jeho života dramaticky zhoršil jeho zdravotní stav. Catherine si zas jako své povolání zvolila profesi soukromého detektiva, obdivovala totiž svého otci v jeho životní roli. 

Mlhavé stáří 

Před kameru se hrdě postavil ještě po své osmdesátce, pak to s ním ale začalo jít z kopce. Poslední roky života se u něj bohužel objevily příznaky stařecké demence, trpěl Alzheimerovou chorobou. Přestával poznávat své blízké a zvládat rutinní úkony běžného dne. Ve hře byl ale i jeho obří majetek, ve své době byl Falk nejlépe placeným seriálovým hercem. Právě peníze se staly v rodině terčem rozbrojů, dcera Catherine se s Falkovou druhou manželkou přela o opatrovnictví, a tím i o správu majetku. O ošklivá slova nebyla nouze, zatáhly do toho pozornost médií, skončilo to až soudním omezením kontaktu. Falk naštěstí ve světlé chvilce zvládl sepsat závěť, a tak většinu majetku nakonec získala manželka, i dcery si ale přišly na pěkných pár milionů.

Připomeňte si seriál Columbo
Mohlo by se vám líbit

Profesionálové Bodie a Doyle: Kam se poděli fešáci z kultovního seriálu? Doyla byste nepoznali, Bodie měl tragický osud

Dva pohlední parťáci, kteří vyřeší každý zločin a ještě u toho vypadají drsně a přitažlivě zároveň. Na kultovní kriminální seriál Profesionálové z osmdesátých let vzpomínají mnozí z nás. Hlavní hrdinové Raymond Doyle a William Bodie byli vzorem mužů a snem mnoha žen. Jejich představitele Martina Shawa a Lewise Colinse tyto role proslavily po celém světě. Jaký byl osud herců po skončení seriálu?
svetzeny.cz
Zdroj článku