Přejít k hlavnímu obsahu

Pavlína Pořízková: Popsala, jak její rodiče utíkali po roce 1968 z Československa. Stojíme za Ukrajinou, vzkazuje

Info ikona
Pavlina

Bývalá supermodelka Pavlína Pořízková na svém Instagramu sdílela popis toho, jak její rodiče utíkali z Československa po roce 1968. Z jejích slov mrazí o to víc, že se nyní v podobné situaci nacházejí sta tisíce Ukrajinců. Těm a celé Ukrajině Pavlína Pořízková vyjádřila podporu.

Pavlína Pořízková popsala, jak její rodiče utíkali po roce 1968 z Československa

Bývalá supermodelka Pavlína Pořízková je jednou z hvězd, které se rozhodly vyjádřit svůj názor na aktuální dění na Ukrajině. Modelka však sdílela i něco navíc – příběh její rodiny, která po sovětské invazi v roce 1968 utekla do Švédska. Toto napsala na svém Instagramu: „V roce 1968 bývalý Sovětský svaz napadl mou rodnou zemi. Moji rodiče utekli na motorce a mě jako tříletou na místě zanechali – věděli, že z toho možná nevyváznou živí. Měli štěstí. Rodiče jsem neviděla do té doby, než se moje matka o tři roky později vrátila ve snaze mě unést – jediný způsob, jak mě mohli dostat zpět,“ vzpomíná Pořízková. Ta se v době nepřítomnosti rodičů ocitla v péči babičky z matčiny strany. Matka se však pro ni vrátila.

Pomoc Ukrajině: Kam je možné poslat finanční příspěvek a kde nabídnout ubytování uprchlíkům

svetzeny.cz

Byla chycena a uvězněna. Tehdy byla v sedmém měsíci těhotenství, čekala mého mladšího bratra. Dostala amnestii, a na další tři roky byla v domácím vězení, dokud nás nepropustili z naší rodné země a neřekli nám, abychom se už nikdy nevrátili. Bylo to z velké části díky lidem ve Švédsku, kteří vedli kampaň, aby nás propustili. Bylo mi devět, když jsme odjeli z Československa do Švédska. Svého otce jsem neviděla šest let. Byli jsme ti šťastní. Kolik lidí, kolik rodin bude nyní trpět kvůli touze jednoho muže po moci? Pro mě a mou rodinu je toto velmi osobní. Stojíme na straně Ukrajiny,“ napsala Pořízková.

Legendární kmotr Marlon Brando: Pohledný herec, který trpěl bulimií a také patřil mezi největší herecké podivíny

svetzeny.cz

Stojíme za Ukrajinou, vzkazuje

Pavlína Pořízková dala jasně najevo, že stojí za Ukrajinou. Na její slova zareagovala veřejnost i celebrity. „Stojíme za Ukrajinou,“ napsala například česká topmodelka Tereza Maxová. „Děkujeme, že jsi to sdílela,“ zaznívá nejčastěji z řad Pavlíniných fanoušků. „Přemýšlela jsem o všem tom utrpení, které se děje stovkám tisíc lidí jen kvůli touze jednoho muže po moci, a mám takový problém najít nějaký zdroj ujištění, že všechno bude v pořádku. Když znovu slyším tvůj příběh, mrazí mě, Paulino. Tvůj život byl tak hluboce ovlivněn krutým režimem a teď, je to tu znovu,“ vyjádřila své obavy uživatelka Amanda. K příspěvku Pavlína Pořízková přidala i fotografie se se svou maminkou i s celou rodinou. Blízká je si zejména se svou maminkou Annou, bývalou porodní asistentkou.

Její příběh je silný a dojemný. Bohužel se řada podobných příběhů píše právě teď, kdy jsou kvůli válce na Ukrajině rozdělené rodiny – ženy a děti prchají do bezpečí, muži bojují. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky pro uprchlíky uvedl, že nejméně 100 000 lidí bylo dosud nuceno opustit své domovy a tisíce lidí opustily zemi. Dle posledních údajů se předpokládá, že zemi již opustilo přes 300 000 lidí, dle Bruselu jich do budoucna mohou být miliony.

Zdroje: Instagram Pavlíny Pořízkové, Daily Mail, iDnes

Herečky z devadesátek, na které už se zapomnělo: Jak dnes vypadá Calista Flockhart, Sarah Michelle Gellar či Heather Locklear

svetzeny.cz