Přejít k hlavnímu obsahu

Legendární kmotr Marlon Brando: Pohledný herec, který trpěl bulimií a také patřil mezi největší herecké podivíny

Info ikona
brando

Kromě toho, že se stal Marlon Brando jednou z největších hereckých legend, řadí se také mezi největší herecké podivíny. Připomeňte si jeho největší výstřednosti, které se již dávno ztratily v mlze času.

Instantní hvězdná kariéra

Marlon Brando se narodil dne 3. dubna roku 1924 v USA jako třetí dítě v rodině. Jeho rodiče byli alkoholici a nejevili o něj příliš velký zájem. Možná i proto se z něj stal chuligán, kterému řád v armádě nesvědčil, proto se později dal na herectví. Jeho herecká kariéra měla opravdu neuvěřitelně rychlý vzestup, protože hned za jeho druhý film Tramvaj do stanice Touha z roku byl roku 1951 nominován na Oscara. Poté byl na Oscara nominován každý další rok až do roku 1955, kdy cenu konečně získal za roli ve filmu V přístavu. Díky svým ostře řezaným rysům, pronikavému pohledu a vypracované postavě se stal absolutním idolem žen a byl obsazován do rolí drsných mužů. Jak sám ale několikrát za život prohlásil, hraní ho občas ani nebavilo a slávu považoval za prokletí svého života. V osobním životě tolik úspěchů neměl, jelikož měl problémy se svými dětmi a navíc trpěl psychickými potížemi.

Celoživotní boj s bulimií

Mezi ty patřila i porucha příjmu potravy, jelikož herec po většinu svého dospělého života bojoval s bulimií a přejídáním se. Jeho dlouholetá osobní asistentka Alice Marchak prozradila, že Marlon se velmi často přejídal, aby pak jídlo následně vyzvracel. Nejspíš proto nebylo dlouhou dobu nic znát na jeho udržované postavě. Popsala také, že jeho bulimii objevila poté, co ho objevila krvácejícího v bezvědomí v koupelně. Kromě toho měl podle ní bojovat i se závislostí na drogách a sexu a dokonce prý málem odmítl svoji ikonickou roli v Kmotrovi z roku 1972, jelikož nechtěl glorifikovat mafii. Naštěstí však roli přijal a ta mu přinesla hned několik ocenění. Zajímavostí je, že hrál postavu, která byla o několik let starší než on sám, pár let mu proto museli přidat maskéři.

Život plný podivností

Marlon Brando byl nejen slavný herec, ale ve svém soukromém životě také veliký podivín. V mládí byl například údajně vyloučen ze střední školy kvůli jízdě na motorce po chodbě. Při natáčení filmu Tramvaj do stanice Touha se prý nudil natolik, že se začal boxovat s jedním z kulisáků, který byl amatérským boxerem. Kulisák nejprve souboj odmítal, dokud ho Brando nedonutil k pořádnému souboji, při kterém mu kulisák zlomil nos a udělal monokly. Filmová producentka Irene Selznick ho poté odeslala do nebližší nemocnice. Další z jeho podivností je i ztráta sošky Oscara, jejíž ztráty si všiml až v roce 1994, kdy ho jeho právník informoval, že ji londýnská aukční síň plánuje prodat. Brando tehdy upřímně odpověděl, že absolutně netuší, kde svoji sošku ztratil.

Text četl z plenky

V roce 1978 hrál Marlon Brando v kultovním filmu Superman. Tehdy se však o scénář příliš nezajímal a dokonce se odmítl naučit nazpaměť repliky jeho postavy Jor-Ela, ačkoliv se na obrazovce objevil na pouhých 20 minut. Text měl dokonce napsaný na dětské plence dítěte, které ve scéně drží. Nebylo to poprvé, co se herec odmítl naučit text. Dokonce i v legendárním filmu Kmotr si nechal psát texty na papír, který měli ostatní herci nalepený na oblečení.