Přejít k hlavnímu obsahu

Osud se s ní nemazal: „Českou Bardotku” Janu Brejchovou vyhodili rodiče z domu kvůli filmové roli

Přezdívalo se jí „česká Bardotka”. Půvabná herečka Jana Brejchová bezpochyby patří mezi největší herecké legendy v české kinematografii. Jaký byl ale její život mimo filmové role, ze kterých ji tak dobře známe? Prošla si rodinným peklem, prací písařky a zajímavými milostnými zápletkami.

Manželé Strausovi byli inspirací pro velkou lásku ve filmu Titanic. Jejich příbuzná je vdovou po zesnulém šéfovi ponorky Titan

Příběh manželů Strausových, kteří spolu zemřeli na Titanicu, inspiroval i samotného režiséra Jamese Camerona, který je vyobrazil v jedné ze závěrečných scén. Smutnou ironií osudu je, že manžel jejich příbuzné u vraku lodi po 111 letech od ztroskotání Titanicu tragicky zemřel.
svetzeny.cz

Jak se z Jany Brejchové stala paní herečka?

Psal se rok 1940 a do chudé pražské rodiny se narodila malá Jana. Vyrůstala spolu s pěti sourozenci, o které se musela starat, když rodiče zrovna nebyli k dispozici. Kvůli nepřízni osudu a rodinným poměrům tak byla nucena poměrně rychle dospět a svou první práci získala již ve 14 letech – jako písařka v pražském podniku Laktos. Ačkoli měla zpočátku poměrně trable, přesvědčila své nadřízené, že se dokáže vypracovat. Díky své píli se tak o tři roky později, když odcházela za lepším, pyšnila pozicí sekretářky hlavního inženýra. Během těchto tří let získala díky svému půvabu a talentu několik menších filmových rolí. Průlom v kariéře herečky však nastal díky snímku Vlčí Jáma režiséra Jiřího Weisse, kde získala hlavní roli.

Odchod z domova znamenal odchod z rodiny

Ve chvíli, kdy Jana dostala hlavní roli ve filmu se jí otevřely dveře do úplně nového světa. Tehdejší asistentka režie, všemi milovaná Žanynka Ženíšková, osobně rodině Brejchových navrhla, aby Jana po dobu natáčení bydlela sama v hotelu, aby se mohla na svou novou práci lépe soustředit. Její matka byla proti, tatínkovi to bylo jedno, a tak Jana udělala krok, který navždy, aniž by to tenkrát tušila, změnil její rodinné vztahy.

Když se po pár týdnech natáčení Jana vrátila domů, žádné doma už neměla. Zjistila, že její klíč již nepasuje do vchodových dveří. Po chvíli se z domu vynořil její bratr, který Janě předal kufřík se vzkazem od jejich matky – pokud prý Jana dokázala od rodiny odejít, již se nemá vracet. V kufříku se skrývalo pár kousků oblečení a také fotky – ne však rodinné. Pouze ty Janiny. Z rodinných fotek ji někdo v zášti vystříhal. A tak mladá herečka přišla o své rodinné zázemí jednou provždy.

Info ikona
Jana Brejchová

Marián Labuda z Vesničko má středisková v tichosti trpěl vážnou chorobou, neposlouchal rady lékařů a zemřel náhle

Smutná zpráva zasáhla v pátek 5. ledna 2018 československou kinematografii. Ve věku 73 let zemřel v jedné z bratislavských nemocnic slovenský herec Marián Labuda. Legendární představitel Karla Pávka z filmu Vesničko má středisková dlouhodobě bojoval s cukrovkou a dalšími zdravotními problémy, které ho nakonec stály život.
svetzeny.cz

Osudové lásky Jany Brejchové

Mladé půvabné herečce s velkým potenciálem tedy nezbývalo nic jiného, než se postavit na vlastní nohy. Zanedlouho poté jí osud do života přinesl její první velkou lásku – režiséra Miloše Formana. S tím se, stejně jako s Janou, život také nemazal. A možná právě to, že se jednalo o dvě mladé a zlomené duše hrálo roli ve vzájemném zalíbení. Netrvalo dlouho a z Jany se stala první bývalá paní Formanová. Láska mezi těmi dvěma ale netrvala dlouho. O Formanovi panovaly zvěsti, že se rád otočí za každou sukní, čemuž mladičká Jana nejdříve nevěřila. Zvěsti se ale potvrdily – a bohužel pro Janu, vyvolenou Miloše Formana se stala její sestra, Hana. Ta ale nebyla jediná, kdo se Formanovi líbil. A tak Jana po nějaké době boj o svou lásku zkrátka vzdala. Netrvalo dlouho a režisér od své Jany obdržel rozvodové papíry.

Jako pomstu Formanovi nezvolila Jana úplně nejmoudřejší cestu. Nedlouho poté totiž stála u oltáře znova – tentokrát s německým hercem Ulrichem Theinem. Jak rychle ale manželství začalo, tak rychle také skončilo. Další muž, který se v životě herečky objevil, byl úspěšný český herec Vlastimil Brodský. Partneři spolu byli krásných 17 let a přivedli na svět svou jedinou dceru Terezu, která je dnes úspěšnou herečkou. Při natáčení muzikálového filmu Noc na Karlštejně, ze kterého si zajisté krásnou herečku pamatuje kdekdo, se ale do pohádkového vztahu připletl další muž – herec Jaromír Hanzlík. Brodský pochopil, že pro něj v životě Jany již nejspíš není místo, a tak svůj boj o krásnou herečku vzdal. Vztah Brejchové s Hanzlíkem pak trval dlouhých 13 let. Po ukončení vztahu herečka nelenila a našla novou lásku – tentokrát se jejím osudovým partnerem stal herec Jiří Zahajský, se kterým setrvala až do hercovy smrti v roce 2007.

Info ikona
Jana Brejchová

Smutné vzpomínky Tomáše Kluse: Zemřela mu malá sestřička a táta se už nikdy nevrátil z výletu

V životě Tomáše Kluse (37) není vše jen zalité sluncem, jak se může na první pohled zdát. Zpěvák si v mládí prošel bolestnou ztrátou. Nejdříve mu zemřela sestra a krátce poté také tatínek.
svetzeny.cz

Jak žije Jana Brejchová dnes?

Poté, co zemřel její poslední manžel, se herečka uzavřela do sebe, zrušila divadelní představení a téměř přestala vycházet z domu. O šest let později pak doma zkolabovala. Příčina ale dodnes není přesně známá. Záchrannou službu zavolala její dcera, když šla svou maminku navštívit. Její zdravotní stav se od té doby zhoršuje. Dnes herečka leží na pražské LDN, kde má k dispozici čtyřiadvaceti hodinovou péči lékařů.

Jana Brejchová v průběhu let
Zdroj článku