Přejít k hlavnímu obsahu

Mladý Šebek z Pelíšků: Brány filmu se mu po nejslavnější roli neotevřely, dnes byste ho nepoznali

Těžko si dokážeme představit vánoční televizní program bez legendárního filmu Pelíšky. Hlášky známe nazpaměť a úsměvná komedie nikdy neomrzí. Puberťáka Michala, který se tráví v elektrické troubě, vyšvihl Michael Beran (43) na jedničku. Hvězdné brány se mu neotevřely, ale filmové branži zůstal pohledný muž věrný.

Narodil se do umělecké rodiny a od mládí projevoval herecký talent. Po základní škole vedly Michaela kroky na konzervatoř, kam se dostal na první pokus. Ve třetím ročníku byl pozván na konkurz do nově připravovaného filmu Pelíšky a obrátil se mu život naruby, nebo si to alespoň myslel.

Casting na Šebka zvládl s přehledem

Na castingu měl Beran předvést scénu, kdy mu filmová Jindřiška říká, že s ním nemůže chodit, protože jsou bratr a sestra. Michael ji vyšvihl na jedničku a roli mladého Šebka získal. V sedmnácti letech se tak dostal do světa plného hereckých hvězd našeho filmu. ‚‚Hrál jsem s těmi nejlepšími a nic lepšího jsem si nemohl přát. Dá se říct, že nic lepšího a úspěšnějšího jsem pak ani nezažil," prozradil Michael pro web Zivotvcesku.cz s tím, že to pro něho byl neskutečný zážitek a věřil, že mu to nastartuje zářnou kariéru.

Po Pelíškách byl Michael nafrněný

Přesto, že Pelíšky byly veřejností skvěle přijaty a dodnes je milují všechny věkové kategorie, Michaelovi se nabídky nehrnuly. „Chtěl jsem žít život filmové hvězdy. Jezdit na natáčení a být zaopatřený. Myslel jsem si, že půjdu z role do role, a stouplo mi to do hlavy,” přiznal Beran deníku Blesk, že byl tak trochu nafrněný. Rychle mu pak ale spadl hřebínek a upínal se k jakékoliv nabídce. Naděje svitla, když režisér Karel Janák začínal plánovat Snowboarďáky. 

Michael ve své nejslavnější roli

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Další významná role Beranovi unikla kvůli penězům

Hlavní role chtěl Janák svěřit právě Beranovi a Martinu Písaříkovi. Bohužel na spolupráci nikdy nedošlo. ‚‚Stále se nedařilo na film sehnat peníze, tak jsme stárli a stárli, až jsme byli na role teenagerů moc dospělí, proto je nakonec hrála dvojice Jiří Mádl a Vojta Kotek,“ řekl Beran, který si ve snímku zahrál alespoň jednoho ze snowboarďáků, který patří k těm nejlepším na svahu. Jak všichni víme, Mádla s Kotkem film proslavil a dnes bychom si asi těžko dokázali v jejich rolích představit Michaela s Martinem. Zahrál si pak ještě menší postavy v několika filmech, ale postupně začal jeho zájem o herectví uvadat. Ten nejlepší snímek měl Beran za sebou a budoucnost na Oscara rozhodně nevypadala.

Spokojený fešák se upsal České televizi

Po ukončení studia na JAMU přesídlil do budovy České televize, kde se rychle vypracoval na pozici vedoucího produkce. Zpětně je vlastně rád, že herectví nevyšlo, jak si představoval. Stabilní zaměstnání, kterým dokáže zabezpečit rodinu, je pro něho prioritou. „Dělám tuto práci rád. Kdybych byl herec a musel jezdit natáčet do Prahy, tak bych byl nešťastný, že bych nemohl trávit tolik času se svým synem a manželkou,“ přiznal Michael, který nyní pracuje jako vedoucí koordinace výroby. 

Hereckým nabídkám se nebrání, sem tam si i něco natočí, ale číslem jedna je pro něho rodina. Žije ve vesničce za Brnem, a jak sám přiznává, lidé ho na ulici už nepoznávají. A není se čemu divit. Z puberťáka Šebka vyrostl fešák, který si se svým mladým já není moc podobný.

Na svou nejslavnější roli pohledný fešák rád vzpomíná
Zdroj článku